Patrzysz, lecz nie widzisz. Słuchasz, lecz nie słyszysz

Jedna z rozmów zasłyszana mimochodem gdzieś na jednej z warszawskich ulic. Dwóch facetów w wieku około 30 lat prowadzi rozmowę i o ile nie interesowałem się jej samą treścią o tyle moją uwagę przykuła sama struktura rozmowy. Niemalże każde zdanie zaczęte od „Ja […]” „[…]bo wiesz ja to […]”, „Ja myślę […]”, „Ja mam […]”. Ciekawe.

O ile moje postrzeganie rozmowy z ludźmi, których szanuję i lubię mogłoby zostać zakwalifikowane jako wspólną wymianę doświadczeń i wiedzy, co można porównać do gry w szachy, gdzie po Twoim ruchu następuje ruch przeciwnika, o tyle rozmowę tych dwóch mężczyzn przedstawiłbym jako grę w paintballa – wystrzelaniem w siebie jak największej ilości kulek w jak najkrótszym czasie.

Czy potrafisz słuchać?

Kiedyś uwielbiałem dużo mówić. Dobre kilka lat temu miałem tendencję do zagadywania ludzi na śmierć w nadziei, że zainteresuje ich swoją osobą. Efekt był taki, że wiele osób podchodziło do mnie z dystansem i niemalże każdy, z kim do dziś mam dobry kontakt, szczerze kiedyś mi powiedział, że mnie nie lubił na początku naszej znajomości. Kiedyś miałem trudności w nawiązywaniu szczerych relacji i zastanawiałem się, dlaczego jestem lubiany na pewien zdystansowany i nie do końca szczery sposób.

Kluczem był brak umiejętności słuchania.

Każdy z nas chce być wysłuchany i zrozumiany. Z racji tego, że my jako ludzie mamy tendencję do zachowań egoistycznych, często w rozmowie z innym człowiekiem chcielibyśmy w odpowiedzi uzyskać pocieszenie/radę/usłyszeć coś podtrzymującego na duchu. Jeśli nie potrafisz uważnie słuchać, nie dowiesz się, że Twoja dziewczyna ma problem czy że ktoś chce Ci delikatnie zwrócić uwagę. Będziesz zamknięty w swoim świecie otaczający się potwierdzeniami tego, jak cudownie robisz nie słuchając innych lub co gorsza zagadując innych ludzi na śmierć.

Kiedy chcesz nawiązać z kimś szczerą i otwartą relację, porozmawiaj z nim szczerze. Odpuść sobie jałowe rozmowy na temat sportu czy polityki, które nie są rozmową, lecz suchą wymianą informacji. Zapytaj o jego plany, problemy, marzenia, cele. Zainteresuj się nim. Chłoń każde słowo, które wypowiada.

Z jednej strony tak proste do wykonania, z drugiej strony tak często o tym zapominamy.

Smutek, złe samopoczucie czy złość widać na twarzy człowieka zawsze. Pytanie – czy umiesz to dostrzec?

Czy potrafisz dostrzec kiedy Twoja dziewczyna ma gorszy dzień i samym zachowaniem prosi się o to by jej się zapytać co się stało?

Czy jesteś w stanie ujrzeć prawdziwy humor Twojego przyjaciela, kiedy ze sobą rozmawiacie?

Widzisz co jest pod maską, którą zakłada niemalże każdy z nas, żeby nie pokazywać na zewnątrz słabości?

Naucz się obserwować ludzi, a dostrzeżesz wiele rzeczy o których wcześniej nie zdawałeś sobie sprawy. Ujrzysz teatrzyk sztucznych uśmiechów, które pryskają jak mydlana bańka gdy znikają inni i zostajemy sami ze swoimi myślami. Poznasz sztucznie pewne siebie osoby z nadmiernie nadmuchane ego, które kiedyś pęknie. Spotkasz interesownych ludzi, którzy będą analizować każde słowo, które wypowiadasz, aby znaleźć w znajomości z Tobą jakąś korzyść. Trafisz na ludzi, którzy zasypią Cię swoimi historiami, nie patrząc na to, że nie masz ochoty ich właściwie słuchać.

KategorieBez kategorii

Książka, która była kluczowa na mojej drodze rozwoju osobistego:

 • Masz rację. Nasze życie byłoby o wiele łatwiejsze, gdybyśmy potrafili prawdziwie zaangażować się w rozmowę i relacje z innymi. Aktywnie słuchać – to bardzo trudna umiejętność. Wymaga od nas wiele wysiłku i przede wszystkim chęci. Jednak warto – to procentuje.

 • (Rozmowę) „można porównać do gry w szachy, gdzie po Twoim ruchu następuje ruch przeciwnika”, to niezbyt szczęśliwe porównanie. Materiał jak całość na duży plus! 🙂 Istotne chyba byłoby wprowadzenie do tego wpisu prostego rozróżnienia rozmów … – Na zwierzenia nie zawsze mamy ochotę?

 • Duplicate File Finder

  Hi! I could have sworn I’ve been to this site before but after
  reading through some of the post I realized it’s new to me.

  Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

 • Emil (Uniwersalna Prawda)

  Umiejętność słuchania innych jest rzeczywiście bardzo ważna, jednak według mnie najprostszym sposobem aby się tego nauczyć jest rozwijanie w sobie empatii. Jeśli mamy w sobie odpowiednio rozwiniętą empatie, łatwiej nam jest wczuć się w sytuacje osoby z którą rozmawiamy i czasem nie potrzeba z jej strony zbyt wiele słów, by można było wyczytać to co jest dla niej naprawdę ważne a według mnie to co najważniejsze w rozmowie jest zawsze ukryte gdzieś pomiędzy słowami 🙂

 • Robert

  Bardzo dobry wpis. Zgodzę się z twoim wpisem w 100% i stwierdzam, że w sumie nigdy w życiu nie trafiłem na osobę, która mnie tak prawdziwie wysłuchała i potrafiła doradzić. Trzeba się tego nauczyć bo jest to bardzo przydatna i ceniona umiejętność.

 • „Interesuj się ludźmi, nie próbuj interesować ich sobą.”