Słomiany zapał – jak go pokonać? 5 skutecznych metod

Spełnienie własnych marzeń, pragnień, realizacja wyznaczonych sobie celów pozytywnie wpływa na samoocenę oraz pomaga zwiększyć pewność siebie. W praktyce realizacja celów krótkoterminowych jest zdecydowanie prostsza i bardziej realna niż tych długoterminowych. Gdy bowiem na drodze do osiągnięcia sukcesu pojawiają się nieoczekiwane przeszkody, a projekt jest okupiony długookresowym wysiłkiem okazuje się, że umiejętność wytrwałego dążenia do celu jest niezwykle trudna. Dużo osób pada ofiarą słomianego zapału.

Czym jest słomiany zapał?

Słomiany zapał to nic innego jak bardzo krótkotrwały przypływ motywacji, entuzjazmu i chęci zrobienia czegoś, który bardzo szybko ulatuje. Charakteryzuje się tym, że na początku czujesz bardzo dużą chęć do działania, wręcz momentami przypomina to euforię, ale tak szybko jak euforia się pojawiła – tak samo szybko znika.

Określenie słomiany zapał jest metaforą. Sucha słoma jest bardzo łatwopalna, szybko się pali, ale i bardzo szybko gaśnie.

Przykład słomianego zapału:

Wpadasz na genialny pomysł biznesowy (chcesz otworzyć sklep internetowy), ponieważ zauważyłeś niszę na rynku. W momencie kiedy napotykasz ten pomysł, doświadczasz ogromnego entuzjazmu – wydaje Ci się, że trafiłeś na żyłę złota.

Zabierasz się zatem od razu do pracy. Kupujesz domenę sklepu, wybierasz silnik sklepowy, zaczynasz projektować logo sklepu. Pod koniec dnia, kiedy jesteś już zmęczony zaczynają się pierwsze wątpliwości: „Czy mój pomysł jest faktycznie taki dobry?„, „To bardzo dużo pracy. Czy dam radę?„.

Wstajesz kolejnego dnia. Twój entuzjazm już nieco opadł. Zaczyna się wkradać brak pomysłu co dalej. Mnożą się wątpliwości czy Twój pomysł jest faktycznie dobry. Pojawia się zniechęcenie. W końcu mówisz sobie: „Dobra, przemyślę to później, ale na razie pogram sobie w grę„.

Mija kilka dni. Zaczynasz zapominać o Twoim genialnym pomyśle, który ląduje na dnie szuflady z przypiskiem „kolejny świetny, ale nie zrealizowany pomysł biznesowy”.

slomiany zapal

Pozorne powody braku konsekwencji w działaniu

Każdy może przedstawić inne powody, dla których zrezygnował z realizacji swojego planu, gdyż każda sytuacja jest wyjątkowa i musi być traktowana indywidualnie. Wśród najczęściej wymienianych powodów rezygnacji z pracy nad danym projektem pojawiają się te związane z brakiem czasu, pieniędzy, wsparcia itp. Tak naprawdę są to jednak tylko wymówki, które pozwalają usprawiedliwić bierność w działaniu i utrzymać swój nieskazitelny, wykreowany wizerunek wytrwałej i konsekwentnej osoby, która przecież dba o swój rozwój osobisty.

Przyczyny słomianego zapału

slomiany zapal2

Przyglądając się bliżej istocie słomianego zapału okazuje się jednak, ze jej podłoże tkwi znacznie głębiej. Jedną z przyczyn wydaje się być styl życia, jaki obecnie jest propagowany. We współczesnym świecie istnieje ciągła potrzeba dążenia do rozwoju, ale tego nastawionego na szybkie efekty. Długoterminowe cele godzą w osobistą wygodę i nastawienie na widzialne gołym okiem, szybkie rezultaty. Pojawienie się przeszkody na drodze do celu sprawia, że pojęcie automotywacji zatraca dla niektórych swój sens.

Innym powodem zaniechania konstruktywnych działań jest obawa przed porażką, która mogłaby poważnie nadszarpnąć wykreowany wizerunek. Dla osoby, która odniosła porażkę strach jest jeszcze bardziej paraliżujący, gdy pojawia się groźba, że świadkiem tej porażki będzie jej rodzina, przyjaciele, sąsiedzi itp., innymi słowy wszystkie te osoby, z którymi spotyka się na co dzień i na których zdaniu jej zależy.

W tym momencie dochodzimy do najważniejszego z powodów ostygnięcia zapału, a mianowicie- ,,braku utrwalonej w pamięci wizji swojej przyszłości”. Gdy cel, do którego się dąży znika z oczu często pojawiają się chwile zwątpienia poparte pytaniami o sens przedsięwzięcia, jego opłacalność, korzyści itp.

Jak skutecznie radzić sobie ze słomianym zapałem? 5 skutecznych metod

Jeśli tobie również ,,słomiany zapał” nie jest obcy to wiedząc, gdzie tkwią jego przyczyny zastanów się jak z nim walczyć.

  1. Miej jasno określony cel do którego osiągnięcia dążysz. Miej świadomość, że każde zadanie wymaga wysiłku i cierpliwości. W myśl zasady dobra organizacja matką sukcesu wyznaczaj sobie małe, priorytetowe zadania i ciesz się z każdego, nawet najmniejszego osiągnięcia- pomyśl, że zrobiłeś mały kroczek, który przybliżył cię do osiągnięcia celu. Napisz na kartce swój cel i codziennie powtarzaj go sobie. Zawsze mów ,,chcę to zrobić”- nie: ,,muszę to zrobić”.
  1. Wizualizuj sukces. W chwilach zwątpienia przywołuj w swojej wyobraźni uczucia, które będą tobie towarzyszyć, gdy osiągniesz to co zaplanowałeś. Powieś na ścianie obraz motywujący cię do pracy, posłuchaj ulubionej muzyki- odpręż się. Pomyśl o tym co już udało ci się osiągnąć. Przede wszystkim jednak uwierz w to, że możesz, że dasz radę! Postaw na optymizm i pogodę ducha!
  1. Nie zabieraj się do pracy od razu. „Prześpij się z tym”. Jeśli znów wpadniesz na genialny pomysł – nie zabieraj się do działania od razu. Przemyśl potencjalne przeszkody i wyzwania jakie napotkasz. Prześpij się z tym i zobacz czy jutro lub za dwa dni ten cel nadal będzie jawił się jako równie atrakcyjny. Podejmuj decyzje, które są spójne z Twoją logiką i emocjami. To pozwoli Ci uniknąć zawodu w przyszłości.
  1. Wykształć w sobie pomocne nawyki i bądź świadom że na początku będzie ciężko. Jeśli np. chcesz schudnąć to zacznij kształcić pomocne nawyki. Może być to na przykład codzienny spacer lub wizyta na siłowni 2x w tygodniu. Pamiętaj, że na początku kształtowania każdego nawyku jest ciężko. Bądź świadom tego, że po około miesiącu, kiedy wyrobisz w sobie nowy nawyk będzie znacznie łatwiej.
  1. Celebruj małe sukcesy. Jak uda Ci się osiągnąć kamień milowy to świętuj! Wymyśl sobie w jaki sposób chciałbyś wynagradzać samego siebie. To pomoże podtrzymać motywację.

 

Polecane książki

6 comments add your comment

  1. Słomiany zapał rodzi się z lęku, ale każdy lęk może stać się wewnętrzną siłą człowieka. Tłumaczenia w postaci „Co się stanie, gdy wydarzy się X”, gdzie X to najgorsze potwory z puszki pandory, próbują odciągać od cierpienia, które jest nieuniknione, a jedyną drogą do spójnego działania jest uważne obserwowanie tych uczuć bez utożsamiania się ze swoimi nieprawdziwymi porażkami 🙂

  2. Słomiany zapał nie występuje u osób, które bardzo chcą osiągnąć dany cel. Jeśli słomiany zapał dotyczy również Ciebie oznacza to, że osiągnięcie tego, co chciałeś zrobić, nie było Ci naprawdę konieczne. W sprawach istotnych dla mnie słomiany zapał nigdy nie występuje 🙂

    • W pełni zgadzam się z Arturem.
      Nie ma czegoś takiego jak słomiany zapał w sensie nie umiejętność zmobilizowania się do rzeczy, które chcemy osiągnąć. Jest tylko presja otoczenia – pracy, znajomych, rodziny – by osiągać różne rzeczy, które osiągane są wokół, a niekoniecznie uważamy, że są istotne.

      Nie byłem w stanie zmobilizować się do studiowania, choć mocno próbowałem. Po prostu nienawidzę szkół. Rzuciłem to. Ale z łatwością mobilizuje się do pracy, bo lubię branżę, w której jestem. Mimo zmęczenia, wielu nadgodzin, wracam do domu i mobilizuję się, by prowadzić blog o muzyce i blog o ciekawym biznesie w sieci. Są oczywiście dni, czasem nawet okresy, kiedy człowiek się wypali i nawet to co lubimy, nam się nie chce. Ale ogólnie zasada jest prosta: jeśli naprawdę czegoś chcemy, mobilizacja jest automatyczna.

  3. Osobiście uważam, że słomiany zapał zaczyna wkradać się kiedy realizacja jakiegoś celu zaczyna nas nudzić, albo słabnie nasza wiara w to, że się uda. W przypadku kiedy naprawdę czegoś chcemy postawimy wszystko do góry nogami, żeby się udało. Myślę, że kiedy już nasza motywacja do zrealizowania tego celu spadła, to trzeba przeczekać i za jakiś czas warto spróbować znów. Jeśli i teraz nic z tego nie wychodzi to warto zastanowić się nad zmianą celu.

  4. Jest jeden sposób na tzw strach przed porażką – nikomu NIE mówić o swoich zamierzeniach :)))

Leave a Comment