Rozwój osobisty

10 sygnałów świadczących, że jesteś na dobrej ścieżce rozwoju

O rozwoju osobistym można pisać w nieskończoność. Z perspektywy ponad 6 lat, które spędziłem w całej tej tematyce wiele się zmieniło. Kiedyś byłem teoretykiem, pochłaniającym każdą możliwą książkę związaną z motywacją czy rozwojem osobistym. Później doszedłem do wniosku, że wraz z czytaniem kolejnej lektury w moim życiu kompletnie nic się nie zmienia, w konsekwencji przyszedł czas na działanie. Kolejnym etapem była ogromna chęć dzielenia się każdą wspaniałą myślą, która przyjdzie mi do głowy na łamach bloga. W końcu doszedłem do takiego stanu, kiedy pisanie o rozwoju przestało mnie fascynować. Jak zauważyłeś na blogu zaczęły się pojawiać wpisy nie związane z motywacją czy rozwojem osobistym, a artykuły z nieco innej tematyki.

Przez te 6 lat przebyłem długą drogę, aby dojść do punktu w którym jestem obecnie. Z perspektywy czasu dostrzegam 10 sygnałów na to, że rozwijasz się w dobrym kierunku.

 1. Twoi znajomi dostrzegają, że się zmieniłeś.
  Kiedy na początku trafiłeś na publikacje z zakresu rozwoju osobistego, z pewnością w Twoim życiu nie zmieniło się zbyt wiele. Dalej studiowałeś na starym kierunku studiów, uczęszczałeś do tej samej pracy czy żyłeś w tym samym mieście. Wraz z czasem spędzonym w temacie rozwoju osobistego narastała w Tobie chęć zmiany, aż w końcu doszedłeś do momentu kiedy postanowiłeś rozpocząć inne życie. Zmienić się. Zmienić otoczenie. Zmienić pracę. Zmienić myślenie. Taka zmiana jest widoczna na zewnątrz i jeśli znajomi mówią Ci, że się zmieniłeś – jesteś na dobrej drodze.
 2. Odczuwasz strach, ale działasz pomimo niego.
  Wbiłeś sobie do głowy, że strachu nie da się wyeliminować. Przestałeś wierzyć w brednie, które mówią o całkowitym zlikwidowaniu strachu i nabyciu ogromnej pewności siebie za pomocą magicznej pigułki w super cenie za 999zł. Przełknąłeś gorzką pigułkę pt: “Pewność siebie to umiejętność, której trzeba się nauczyć”. Poświęciłeś masę pracy, aby stać się bardziej socjalny, nabrać poczucia, że jesteś wartościowym człowiekiem, otworzyć się na innych ludzi czy podjąć nowe wyzwania. Za każdym razem kiedy masz zrobić coś nowego, wiesz, że strach będzie Ci towarzyszył, ale działasz pomimo niego.
 3. Przestałeś nabijać swoją głowę nadmierną teorią.
  Setki poradników, za które jeszcze kilka lat temu dałbyś sobie uciąć obie ręce przestały mieć dla Ciebie aż tak fundamentalne znaczenie. Zostawiłeś sobie jedną lub dwie wartościowe pozycje, do których czasami wracasz, ponieważ w nich znajduje się esencja mądrości. Nie czytasz już jednej książki za drugą, ponieważ wiesz, że lepiej czas ten poświęcić na praktykę zamiast wypełniać głowę niepotrzebną teorią.
 4. Akceptujesz siebie i własne potrzeby.
  Kochasz siebie. Akceptujesz swoje ciało. Akceptujesz swoje zalety. Znasz i pracujesz nad swoimi wadami. Wiesz, że nie jesteś najmądrzejszy, ale również nie najgłupszy na tej planecie. Jeśli nie masz ochoty czegoś zrobić – umiesz odmówić drugiej osobie. Zacząłeś skupiać się na własnych potrzebach, ponieważ wiesz, że nikt poza Tobą nie chce tak bardzo szczęścia jak Ty.
 5. Jesteś w 100% odpowiedzialny za swoje życie.
  Nie interesujesz się zbytnio wyborami parlamentarnymi, ponieważ dojrzałeś do gorzkiej prawdy – politycy nie pomogą Ci w życiu. Przestałeś oglądać się na rodziców, nauczycieli, znajomych, krewnych. Przejąłeś ster swojego życia i zdajesz sobie sprawę z faktu, że za każdą decyzję, którą w życiu podejmujesz, jesteś w 100% odpowiedzialny.
 6. Patrząc w przeszłość, potrafisz śmiać się z tego jaki byłeś kiedyś.
  Kiedy czytasz stare zapiski, listy czy oglądasz zdjęcia – potrafisz się z nich śmiać. Potrafisz traktować swoją mniej atrakcyjną wersję siebie jako element satyry. Jesteś w stanie pokazać swoje zdjęcie z 30kg nadwagą i powiedzieć, że tak – kiedyś byłem wielorybem. To kim byłeś kiedyś jest dla Ciebie nieistotne z dzisiejszej perspektywy. Potrafisz z przymrużeniem przyjąć satyryczny komentarz i w głębi serca jesteś z siebie dumny, że miałeś odwagę się zmienić.
 7. Jesteś wdzięczny za to, co przynosi Ci każdy kolejny dzień.
  Pomimo tego, że każdy dzień jest dla Ciebie wyzwaniem i listą rzeczy do zrobienia na życiowej ścieżce rozwoju, potrafisz podziękować za to co osiągnąłeś do tej pory. Świętujesz swój każdy sukces, dziękujesz sile wyższej za każdą pozytywną rzecz, jaka spotyka Cię na drodze życia. Poświęcasz kilka chwil raz na jakiś czas na to, żeby podziękować za dar jakim obdarował Cię świat – dar życia.
 8. Nie walczysz z innymi, kiedy mają inne zdanie.
  Kiedyś myślałeś, że przekonania, które posiadasz są jedyną słuszną prawdą w które należy wierzyć. Potrafiłeś toczyć bitwy o kwestie związane z religią, polityką czy moralnością. Chciałeś by każdy człowiek przekonał się do Twojego punktu widzenia i drażnił Cię fakt, kiedy nie wygrywałeś dyskusji. Teraz dojrzałeś. Wiesz, że ludzie są różni. Są tacy, z którymi rozmowa ma sens, ponieważ mają na tyle otwarty umysł by podzielić się z nimi swoim światopoglądem. Są też tacy z którymi rozmowa nie ma sensu, bo będą wpierać Ci, że czarne jest białe, a białe granatowe. Ze spokojem potrafisz uszanować ich poglądy i pomijasz drażliwe tematy dyskusji. Cieszysz się własnym komfortem psychicznym, nie zaś wygraną dyskusją na tle różnych poglądów.
 9. Nieustannie się uczysz.
  Wiesz, że życie to nieustanny rozwój. Uświadomiłeś sobie, że uczyć się będziesz do końca życia i z zaciekawieniem słuchasz osób, które postrzegasz jako mądrzejsze od siebie. Nie rozumiesz Wujka Józefa, który pracując w pracy, której nienawidzi, radzi Ci w jaki sposób rozkręcić biznes mówiąc: “Ja wiem najlepiej”. Wiesz, że nie jesteś alfą i omegą, nie boisz się przyznać, że czegoś nie umiesz, ale aktywnie dążysz by się tego jak najszybciej nauczyć.
 10. Jesteś szczęśliwy.
  Najważniejszy punkt. Jesteś po prostu szczęśliwy ze swojego życia. Z racji tego co masz.
  Z tego kim się otaczasz.
  Z tego jak wyglądasz.
  Z tego ile zarabiasz.
  Z tego co potrafisz.
  Z tego co przeżyłeś.
  Ze wszystkiego co do tej pory Ci się przytrafiło.
Daj lajka!
 • Malineka

  Bardzo fajny wpis. W końcu jest coś mądrego do poczytania w tym całym Internecie.

 • Basia

  Przy większości punktów krzyczałam w myślach TAK! wiec jest dobrze, ale jeszcze muszę trochę popracować 🙂

 • Dominik

  Ja dopiero dwa lata a już czuję moc z tej całej przemiany. Warto inwestować w rozwój i pieniądze i czas

 • Mariola

  Wszystko fajnie podsumowane w jednym miejscu 🙂 hmm tak na prawde całe życie pracujemy nad tym jacy jesteśmy 🙂 zawsze jest coś do poprawienia czy nadrobienia 🙂 a z tym czytaniem masy książek i nie wcielaniem poznanych zasad w życie do bardzo dobry przykład przejdź z teori do działania 🙂

 • Marecki

  Cały czas do przodu!

 • Bardzo fajnie napisane. Uważam, że to są najważniejsze rzeczy, żeby zacząć w siebie wierzyć i dzięki temu osiągać sukces.

 • Krystian

  Bardzo wartościowy wpis. Zgadzam się z każdym z 10 punktów. Zawsze analizowałem czy się rozwijam patrząc po prostu na swoje wyniki. Rozwój osobisty to jest coś pięknego. Zapraszam również na swój blog: http://osiagamsukces.pl

 • Keezee

  Cześć wszystkim :),

  Poszukuję osób mających cele w życiu, nastawionych na ciągły rozwój i uważających się
  za kowali własnego losu. Chcę utworzyć załogę, tzw. grupę Mastermind.

  Czym jest grupa Mastermind?

  To zespół składający się z liczby do 7-miu osób (żeby uniknąć problemów z organizacją).
  Ludzie ze składu dzielą się swoim spojrzeniem na świat, doświadczeniem oraz wiedzą.
  Daje to ogromnego kopa motywacji i poza tym przynależność do tego typu organizacji
  może być bardzo ciekawym przeżyciem, a być może to szansa na zmianę swojego dotychczasowego życia.

  Więcej info na temat powyższego zagadnienia:

  http://bartekpopiel.pl/jak-stworzyc-grupe-mastermind/

  Zainteresowanych proszę pisać na mail: [email protected]

 • Arkadiusz Stolarek

  Fajny wpis szczególnie na początku roku.

 • zofia lipska

  świetnie napisane 🙂