5 sposobów by żyć, nie egzystować

Jesteśmy coraz bardziej zabiegani. Mamy coraz mniej czasu, coraz więcej obowiązków i raz na jakiś czas siadamy zadając sobie pytanie: „Czy to jest właśnie życie, którego pragnę?”. Niezależnie od tego, czy odpowiedź jest pozytywna czy negatywna, zapoznaj się ze wskazówkami dotyczące tego, jak naprawdę żyć zamiast egzystować.

 • Doceń wspaniałe chwile, które przeżyłeś w swoim życiu.
  Tak bardzo potrafimy być wymagający od siebie, niejednokrotnie mając na swoim koncie przeszłość usłaną spektakularnymi sukcesami. Posileni żądzą permanentnego sukcesu, często zapominamy o tym, jak wiele udało nam się już osiągnąć i zapominamy o przeszłości. Spójrz za siebie i zobacz ile udało Ci się już zmienić w Twoim życiu. Zobacz i doceń efekty do jakich doszedłeś własną ciężką pracą. Przypomnij sobie każdą chwilę potu, każdą łzę, każdą godzinę spędzoną nad Twoim celem. Widzisz efekty? Było warto? Tak trzymaj.
 • Wybacz tym, którzy Cię skrzywdzili.
  Wiele osób nosi w sobie żale i bóle związane z tym, że ktoś ich skrzywdził w przeszłości. Często nasze żale są wymierzone w najbliższe nam osoby – rodziców czy partnera/partnerkę życiową i z reguły mamy do czynienia z tymi osobami na co dzień. Nosząc w sobie negatywne emocje w postaci żalu, gniewu, nienawiści tak naprawdę… ranimy samych siebie. Nie usprawiedliwiam osób, które Cię skrzywdziły, aczkolwiek pragnę uświadomić Ci, że największą krzywdę robisz sobie. To Ty odczuwasz gniew, to Ty odczuwasz ból, to Ty odczuwasz złość. Ta druga osoba z reguły nie jest świadoma faktu, iż Cię skrzywdziła. By oczyścić własne wnętrze z negatywnych emocji wybacz i zapomnij osobom, które Cię skrzywdziły. Pomożesz sobie. Uwierz.
 • Bądź sobą.
  Jak dużo znasz osób, które mówią, że życie to teatr lub gra? Z pewnością niejedną. Widzisz, dla pewnej grupy osób na ziemi, życie jest pewnym spektaklem, który trzeba odegrać w zależności od miejsca w którym się obecnie znajdują. W pracy wkładają maskę sumiennego pracownika, w domu grają twardego ojca, przy piwie z kumplami – pewnego siebie macho, który nie ma żadnych problemów. Wiesz co? Chrzanić to. Jesteśmy tylko ludźmi i nic co ludzkie nie jest nam obce. Wszyscy mamy problemy, słabości, wady, niedoskonałości. Kieruj się własnym sercem i bądź sobą. Jeśli jesteś mężczyzną i  uważasz, że nie możesz płakać, bo „faceci nie płaczą” – chrzań to. Nawet najsilniejsze jednostki mają chwile, kiedy mają gorsze samopoczucie.
 • Pokochaj siebie.
  Przeczytaj jeszcze raz poprzedni punkt. Jesteś człowiekiem i nic co człowiecze, nie jest Ci obce. Jeżeli nie zarabiasz jeszcze tyle pieniędzy ile byś chciał – nie oznacza to, że jesteś gorszy. Jeżeli nie jesteś jeszcze tak dobry jak byś chciał w dziedzinie w której się specjalizujesz  – wcale to nie oznacza, że jesteś gorszy. Jeżeli nie wyglądasz tak dobrze, jakbyś tego chciał – po raz kolejny – nie jesteś gorszy! Jesteś wyjątkową, unikalną, wspaniałą, niepowtarzalną jednostką. Pokochaj siebie. Spójrz w lustro. Zobacz jaki jesteś wspaniały. Jak doskonałe są Twoje oczy, nos, uszy, ręce, intelekt, pozostałe części ciała. Zauważ to, jak wspaniały masz uśmiech kiedy czytasz tą część artykułu i jak spontanicznie potrafisz się zaśmiać. Widzisz to? Jesteś najlepszy.
 • Miej czas na zabawę i przyjemności.
  Zobowiązanie się do osiągnięcia jakiegoś celu czy wyniku, często powoduje, iż się przepracowujemy. Posileni wizją szybkiego zysku – w postaci pieniędzy, prestiżu, uznania czy też awansu – zapominamy o tym, że w życiu trzeba zachować zdrowy balans. Nie jesteśmy robotami zaprogramowanymi na osiąganie wyznaczonych celów przez 24h, 7dni w tygodniu przez 365 dni w roku. Każdy z nas potrzebuje odpoczynku, „odmóżdżenia”, rozerwania się, podjęcia działań, dzięki którym na chwilę zapomnimy o naszej dotychczasowej pracy. Czasem warto wyłączyć komputer, wyjąć telefon, zadzwonić do osoby, z którą uwielbiasz się spotykać i zaproponować wspólne wyjście. Twoja produktywność ma swoje maksimum i im więcej pracy wykonujesz, tym mniej jesteś efektywny. To normalne. W życiu jest czas na pracę i na odpoczynek.

 

 

Daj lajka!