5 sposobów na odzyskanie straconego czasu oraz RescueTime

Wpisów na temat zarządzania czasem powstało już co najmniej tysiące. Każdy chciałby znaleźć magiczny sposób na wydłużenie doby, aczkolwiek niewielu ma pomysł jak to zrobić. Krótszy sen? Wyznaczanie celów? Wydajniejsza praca? Nie, dzisiaj zajmiemy się czymś innym, mianowicie czasem, który spędzasz przed komputerem.

Jakieś 15 lat temu, kiedy to komputery zawitały do skromnych progów naszych mieszkań, tak naprawdę taki sprzęt nie był zbytnio użyteczny. Ba, wtedy mało kogo było stać na takie cudo techniki, a co więcej praktycznie nikt nie odczuwał potrzeby posiadania takiego urządzenia, ponieważ funkcjonalność dzisiejszego komputera i tego sprzed 15 lat to niebo a ziemia.

Każdy kto jeszcze pamięta środowisko DOS’a, czy Windowsa 3.11 (tak, to było jeszcze przed Windowsem 95!) doskonale zdaje sobie sprawę, że w tamtych czasach komputer służył wyłącznie do pracy. Prosty edytor tekstu, kalkulator, proste programy do przetwarzania danych, menadżer plików, paintbrush i prosta gra w karty. Tyle pamiętam. Żadnej rozrywki, filmów a o internecie jeszcze wtedy nikt nie słyszał.

Minęło ponad 15 lat i każdy z nas posiada swój własny komputer spędzając z nim od kilku minut do kilku godzin dziennie. Wraz z rozwojem techniki komputer daje nam wszystko to co potrzeba. Poczta, zdjęcia, filmy, kontakt ze znajomymi, zaawansowany edytor tekstu, dostęp do Internetu, gry. Wszechstronność komputera sprawia, że dla wielu ludzi stał on się najcenniejszym narzędziem pracy, jak i alternatywą spędzania (albo zabijania) wolnego czasu.

Można tutaj mówić o uzależnieniu od komputera czy internetu, ale prawda jest taka, że postęp technologiczny wymusza na nas przesiadywanie coraz większej ilości czasu przed ekranem komputera. Niesie to oczywiście za sobą niebywałe korzyści w postaci oszczędności czasu, jednak jeśli mamy mówić o prawdziwej oszczędności czasu, trzeba sobie narzucić odpowiednią dyscyplinę.

Szczerze powiedziawszy mało kiedy coś osobiście polecam o tyle dziś chciałbym to uczynić. Muszę wam koniecznie przedstawić pewien program. Oto on RescueTime. Genialny program, który pomoże Ci odzyskać stracony czas.

Zabrzmiało trochę jak tania reklama  🙂

W każdym bądź razie idea programu jest genialna. Program rejestruje co tak naprawdę robisz przed komputerem. Mały programik działa sobie w tle i zbiera statystyki o Tobie. Raz na tydzień otrzymujesz podsumowanie Twojego tygodnia, gdzie doskonale widać na czym spędzałeś najwięcej czasu. O ile podejrzewam, że wielu z was program się nie spodoba, o tyle osobiście uważam, że jest to pierwszy krok w celu optymalizacji czasu spędzanego przed komputerem.

Jeśli masz mnóstwo czasu i komputer służy Ci wyłącznie do tego, żeby ten czas zabić, odpuść sobie. Program kierowany jest dla osób, które naprawdę chcą sprawnie zarządzać swoim czasem, przede wszystkim podczas pracy.

Skoro już o optymalizacji czasu spędzanego przed komputerem mowa, chciałbym się z wami podzielić kilkoma prostymi wskazówkami, dzięki którym można zaoszczędzić swój cenny czas.

1. Jeśli nad czymś pracujesz, skupiaj się tylko na tym zadaniu. Nie ma litości dla otwartego w tle Facebook’a, gadu gadu, maila, czy innych programów, które mogą Cię rozpraszać. Skupiony działasz o wiele efektywniej, a co za tym idzie – szybciej skończysz to co masz do zrobienia. Na Facebooka jeszcze przyjdzie czas – nie martw się.

2. Rób sobie przerwy podczas, których rób to na co masz ochotę. Nie wiem jaka przerwa działa na Ciebie lepiej – odejście od komputera, czy sprawdzenie kilku portali, które regularnie czytasz. Przerwa to czas dla Ciebie i rób z nią to na co masz ochotę. Sugerowałbym jednak odejście od komputera – pamiętaj, oczy też chcą odpocząć. 🙂

3. Zoptymalizuj swój system, tak aby nie zawiesił Ci się w najmniej oczekiwanym momencie. Nic nie irytuje bardziej niż dziesiątki wyskakujących okienek podczas uruchamiania komputera, setki ikonek na pulpicie, które są nieużywane czy przywieszający się sprzęt podczas uruchamiania programu, którego właśnie w tej chwili potrzebujesz. Poświęć kilka chwil na to, żeby Twój system był niezawodny – unikniesz frustracji związanych z wolno działającym sprzętem.

4. Przetestuj program RescueTime i jeżeli masz problemy ze zorganizowaniem sobie czasu przed komputerem, analizuj statystyki programu. W każdej chwili możesz obejrzeć swoje statystyki i zobaczyć co zajmuje Ci najwięcej czasu. Być może nieszczęsny Facebook sprawia, że to przez niego tracisz dobrą godzinę dziennie na zupełnie niepotrzebne czynności? Spójrz prawdzie w oczy i nie bój się statystyk.

5. Sprawdź jakie witryny najchętniej odwiedzasz. Czy na pierwszym miejscu w Twojej przeglądarce nie stoi przypadkiem Facebook lub inna społecznościówka? Twoją stroną startową powinna być wyszukiwarka Google. Nie Onet, Wirtualna Polska, czy Interia. Wchodząc na jakikolwiek portal przy otwieraniu przeglądarki istnieje ryzyko, że coś zwróci Twoją uwagę i w ten oto wspaniały sposób zapomnisz o tym co masz tak naprawdę robić.

Gotowy na oszczędzanie czasu?

Czas start.

Daj lajka!