6 rozwojowych rad na święta! Co robić i czego unikać?

Coraz większy mróz, nasilające się opady śniegu i zapętlone do granic rozsądku Last Christmas w RMF FM zwiastują, że święta nadejdą lada moment. Kiedy zdecydowana większość z Was udała się do swych rodzin, warto zapoznać się z rozwojowymi radami, co robić a co nie do końca warto robić w święta.

Poznaj 6 rozwojowych rad na święta!

 1. Nie kłóć się, nie sprzeczaj, nie prowadź dyskusji, jeśli nie jest konstruktywna. W Polsce jest niestety wiele osób, które nie potrafią w merytoryczny sposób dyskutować. Kiedy na świątecznym stole pojawia się alkohol, ludzie często po jego spożyciu zamieniają się w ekspertów z wielu różnych dziedzin. Po co zatem psuć sobie atmosferę kłócąc się o obecną sytuację rządu, religię czy inne tematy, które ludzie tak chętnie podejmują po spożyciu kilku kieliszków.
  Rada: Religia, polityka, moralność to trzy tematy, których nie powinno się podejmować. Każdy ma swoje silnie zakorzenione przekonania, których pod wpływem dyskusji i tak nie zmieni. Jeśli nie chcesz się pokłócić, unikaj tych tematów.
 2. Nie oceniaj, w szczególności negatywnie. Nie udzielaj zbędnych rad.
  Znajomy lub członek rodziny, którego dawno nie widzieliśmy być może kupił sobie nowy samochód lub znalazł nową pracę i zechce się w jakiś sposób przed nami tym osiągnięciem pochwalić. Nie zamieniaj się w eksperta ds. motoryzacji i nie oceniaj jego nowego nabytku. Dysonans podecyzyjny jest tak silny, że jeśli dany osobnik kupił najgorszy możliwy egzemplarz pod słońcem to i tak będzie argumentował, że warto było go kupić. Skończy się to kłótnią i złą atmosferą przy świątecznym stole. Potrzebujesz tego? Nie radź nikomu nieproszony, ponieważ zazwyczaj prowadzi to donikąd.
  Rada: Nie można być wścibskim i powinno się szczerze gratulować ludziom, którzy osiągnęli jakiś sukces. Pochwal nowe auto i szczerze pogratuluj sukcesów w pracy. Unikaj bycia “Wujkiem Dobrą Radą”.
 3. Przeczytaj książkę. Unikaj TV.
  Czas świąteczny dla wielu osób to z reguły dużo wolnego czasu. W tym roku większość ludzi świętuje już od “końca świata” tj. 21.12.2012. Licząc do drugiego dnia świąt, mamy prawie 5 dni wolnych. Odcinając się od pracy, problemów i spraw przyziemnych możemy ten czas zainwestować lepiej niż bierny odpoczynek przed TV.
  Rada: Większość ludzi w domu ma jakąś mini-biblioteczkę. Czasem jest to cały pokój, czasem tylko jedna półka. Udaj się tam i zobacz jakie stoją tam książki. Przeczytaj jakąś.
 4. Spędź więcej czasu off-line, zrób coś w domu.
  Jeśli mówisz, że nie czujesz atmosfery świąt, proponuję wyłączyć Internet, telewizję, telefon i spędzić czas ze swoją najbliższą rodziną. Kiedy ostatni raz ich widziałeś? Kiedy ostatni raz rozmawialiście szczerze, prosto z serca? Może komuś coś trzeba pomóc?
  Rada: Poczuj się jak małe dziecko i pomóż ubrać choinkę.. Prawda, że wspaniałe uczucie? 😉
 5. Nie przesadzaj z alkoholem i jedzeniem.
  Każdemu kto jest dorosły raczej nie trzeba tłumaczyć jak kończy się wypicie zbyt dużej ilości alkoholu. Jeśli przesadzimy naprawdę ostro, kolejny dzień możemy spędzić z powodzeniem leżąc i dochodząc do siebie w łóżku, a przecież nie od tego są święta. Identyczna, choć nieco bardziej delikatna sprawa ma się z jedzeniem. Przepicie jak i przejedzenie raczej nie należą do pożądanych osiągnięć w te święta, więc uważaj na ilości ciast, które konsumujesz.
  Rada: Alkohol jest dla ludzi, lecz w rozsądnych ilościach. Wypicie kilku kieliszków nie zaszkodzi, lecz o kilka za dużo może skończyć się dniem wyciętym z życia. Nie ulegaj namowom wujków, jeśli nie masz ochoty pić. 😉
 6. Złóż osobiście lub zadzwoń, nie pisz.
  Ostatnia rada, którą sam stosuję od kilku lat. Szczerze powiedziawszy nie uznaję życzeń zarówno na urodziny jak święta pisane SMS’em czy składane na Facebooku. Bardzo rzadko piszę do kogoś życzenia, ponieważ wychodzę z założenia, że najbliższym osobom powinno złożyć się życzenia osobiście lub zadzwonić i powiedzieć kilka ciepłych słów prosto z serca. Życzenia SMS’owe mają często charakter masowego SPAM’u wysyłanego do kilkunastu osób na raz. Naprawdę nie stać Cię na kilka słów wypowiedzianych własnymi słowami?
  Rada: Życzenia składane przez telefon mają zupełnie inny wydźwięk. Kilkuminutowa rozmowa nie zastąpi tysiąca SMS’ów. Pokaż, które osoby są dla Ciebie ważne i złóż im życzenia osobiście lub zadzwoń.
Ja niestety nie mam możliwości złożyć Wam, drodzy czytelnicy mojego bloga życzeń osobiście. Z tego miejsca chciałbym zrobić wyjątek i życzyć Wam z całego serca zdrowych, pogodnych i wesołych świąt Bożego Narodzenia. Spędźcie ten czas dobrze, w miłej i dobrej atmosferze rodzinnej, by powrócić w Nowym Roku do pracy z nową dawką energii do pracy. 🙂
Daj lajka!