6 rozwojowych rad na święta! Co robić i czego unikać?

Coraz większy mróz, nasilające się opady śniegu i zapętlone do granic rozsądku Last Christmas w RMF FM zwiastują, że święta nadejdą lada moment. Kiedy zdecydowana większość z Was udała się do swych rodzin, warto zapoznać się z rozwojowymi radami, co robić a co nie do końca warto robić w święta.

Poznaj 6 rozwojowych rad na święta!

 1. Nie kłóć się, nie sprzeczaj, nie prowadź dyskusji, jeśli nie jest konstruktywna. W Polsce jest niestety wiele osób, które nie potrafią w merytoryczny sposób dyskutować. Kiedy na świątecznym stole pojawia się alkohol, ludzie często po jego spożyciu zamieniają się w ekspertów z wielu różnych dziedzin. Po co zatem psuć sobie atmosferę kłócąc się o obecną sytuację rządu, religię czy inne tematy, które ludzie tak chętnie podejmują po spożyciu kilku kieliszków.
  Rada: Religia, polityka, moralność to trzy tematy, których nie powinno się podejmować. Każdy ma swoje silnie zakorzenione przekonania, których pod wpływem dyskusji i tak nie zmieni. Jeśli nie chcesz się pokłócić, unikaj tych tematów.
 2. Nie oceniaj, w szczególności negatywnie. Nie udzielaj zbędnych rad.
  Znajomy lub członek rodziny, którego dawno nie widzieliśmy być może kupił sobie nowy samochód lub znalazł nową pracę i zechce się w jakiś sposób przed nami tym osiągnięciem pochwalić. Nie zamieniaj się w eksperta ds. motoryzacji i nie oceniaj jego nowego nabytku. Dysonans podecyzyjny jest tak silny, że jeśli dany osobnik kupił najgorszy możliwy egzemplarz pod słońcem to i tak będzie argumentował, że warto było go kupić. Skończy się to kłótnią i złą atmosferą przy świątecznym stole. Potrzebujesz tego? Nie radź nikomu nieproszony, ponieważ zazwyczaj prowadzi to donikąd.
  Rada: Nie można być wścibskim i powinno się szczerze gratulować ludziom, którzy osiągnęli jakiś sukces. Pochwal nowe auto i szczerze pogratuluj sukcesów w pracy. Unikaj bycia “Wujkiem Dobrą Radą”.
 3. Przeczytaj książkę. Unikaj TV.
  Czas świąteczny dla wielu osób to z reguły dużo wolnego czasu. W tym roku większość ludzi świętuje już od “końca świata” tj. 21.12.2012. Licząc do drugiego dnia świąt, mamy prawie 5 dni wolnych. Odcinając się od pracy, problemów i spraw przyziemnych możemy ten czas zainwestować lepiej niż bierny odpoczynek przed TV.
  Rada: Większość ludzi w domu ma jakąś mini-biblioteczkę. Czasem jest to cały pokój, czasem tylko jedna półka. Udaj się tam i zobacz jakie stoją tam książki. Przeczytaj jakąś.
 4. Spędź więcej czasu off-line, zrób coś w domu.
  Jeśli mówisz, że nie czujesz atmosfery świąt, proponuję wyłączyć Internet, telewizję, telefon i spędzić czas ze swoją najbliższą rodziną. Kiedy ostatni raz ich widziałeś? Kiedy ostatni raz rozmawialiście szczerze, prosto z serca? Może komuś coś trzeba pomóc?
  Rada: Poczuj się jak małe dziecko i pomóż ubrać choinkę.. Prawda, że wspaniałe uczucie? 😉
 5. Nie przesadzaj z alkoholem i jedzeniem.
  Każdemu kto jest dorosły raczej nie trzeba tłumaczyć jak kończy się wypicie zbyt dużej ilości alkoholu. Jeśli przesadzimy naprawdę ostro, kolejny dzień możemy spędzić z powodzeniem leżąc i dochodząc do siebie w łóżku, a przecież nie od tego są święta. Identyczna, choć nieco bardziej delikatna sprawa ma się z jedzeniem. Przepicie jak i przejedzenie raczej nie należą do pożądanych osiągnięć w te święta, więc uważaj na ilości ciast, które konsumujesz.
  Rada: Alkohol jest dla ludzi, lecz w rozsądnych ilościach. Wypicie kilku kieliszków nie zaszkodzi, lecz o kilka za dużo może skończyć się dniem wyciętym z życia. Nie ulegaj namowom wujków, jeśli nie masz ochoty pić. 😉
 6. Złóż osobiście lub zadzwoń, nie pisz.
  Ostatnia rada, którą sam stosuję od kilku lat. Szczerze powiedziawszy nie uznaję życzeń zarówno na urodziny jak święta pisane SMS’em czy składane na Facebooku. Bardzo rzadko piszę do kogoś życzenia, ponieważ wychodzę z założenia, że najbliższym osobom powinno złożyć się życzenia osobiście lub zadzwonić i powiedzieć kilka ciepłych słów prosto z serca. Życzenia SMS’owe mają często charakter masowego SPAM’u wysyłanego do kilkunastu osób na raz. Naprawdę nie stać Cię na kilka słów wypowiedzianych własnymi słowami?
  Rada: Życzenia składane przez telefon mają zupełnie inny wydźwięk. Kilkuminutowa rozmowa nie zastąpi tysiąca SMS’ów. Pokaż, które osoby są dla Ciebie ważne i złóż im życzenia osobiście lub zadzwoń.
Ja niestety nie mam możliwości złożyć Wam, drodzy czytelnicy mojego bloga życzeń osobiście. Z tego miejsca chciałbym zrobić wyjątek i życzyć Wam z całego serca zdrowych, pogodnych i wesołych świąt Bożego Narodzenia. Spędźcie ten czas dobrze, w miłej i dobrej atmosferze rodzinnej, by powrócić w Nowym Roku do pracy z nową dawką energii do pracy. 🙂
Daj lajka!
 • “Spędź więcej czasu off-line, zrób coś w domu”
  Łatwo mówić, trudniej zrobić.
  Niektórzy muszą pracować nawet w święta, inni mają chwilę wytchnienia ale wolą spędzić wolny czas w sieci, jeszcze inni nie lubią świąt i atmosfery a święta i wolny czas to dla nich odpoczynek… przed kompem.

  • Ano coś w tym jest 😉 Nie ma dnia, żebym nie musiał poświęcić kilku godzin na komputer, i wcale nie jestem z tego dumny. Ale może po prostu nie ma sensu z tym walczyć? 🙂

 • A ja polecam zrobić podsumowanie roku 2012 i dobrze zastanowić się nad celami na przyszły rok. Baaardzo ważna sprawa, a często traktowana “po macoszemu”.

 • Wszystkie rady jakie tutaj dajesz ja proponuję stosować na co dzień nie tylko od święta. Oczywiście nie da się całkiem odciąć od świata wirtualnego, jednak możemy starać się ograniczyć. Czytanie książek polecam zawsze, w końcu to inwestycja w siebie. Kontakt wzrokowy i rozmowa jest zdecydowanie bardziej potrzebna człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania niż smsy, maile czy skype! Odrzuć to i idź pogadaj z drugim cżlowiekem

 • Wszystkie rady warte wdrażania każdego dnia naszego życia 🙂 podobnie z obdarowywaniem prezentów najbliższych osób – nie muszą to być super wielkie podarunki, a malutki gest pozwoli zostać w pamięci i poprawić komuś humor! Do umilania życia innym ludziom nie potrzeba Świąt Bożego Narodzenia, imienin, urodzin, rocznic, każdy dzień może być okazją równie ważną jak wszystkie inne, ‘oficjalne’ 🙂

  Pozdrawiam!

 • Ja uwielbiam spacery nad morzem, ale zwyczajnie nie mam na nie czasy! Bardzo cieszę się z tego, że mam pracę, ale czasami przydałaby się “dłuższa przerwa”. Z doświadczenia wiem, że nawet jeśli zaplanuje sobie kilka dni odpoczynku to i tak przynajmniej kilka godzin spędzę przed komputerem (moje oczy na pewno nie są mi za to wdzięczne!). Dlatego też zdecydowałam się na co najmniej jednomiesięczny wyjazd zagraniczny (dosłownie na drugi koniec świata!). W te Święta naprawdę próbowałam odpocząć, ale mi się nie udało, ponieważ? Ponieważ już pierwszego dnia zatrułam się rybą (na szczęście nie musiałam “witać się” z lekarzem!)! “Nieszczęście naprawdę chodzą parami” (nie potrafię odpoczywać, a jak “mam odpocząć”, to choroby się mnie czepiają!). Jak najszybciej planuje to zmienić (bardziej zadbać o zdrowie i nauczyć się “regeneracji”). Na zakończenie dodam tylko, że masz bardzo “dbającego o mnie” szefa, sam nakłania mnie do “przerwy” (nie to żeby chciał mnie kimś zastąpić)!

 • No i przede wszystkim warto spędzić ten czas z osobami, które są nam najbliższe. Warto w czasie świąt uporządkować nasze relacje z rodziną i ze znajomymi. Jesteśmy tak zaganiani, że zapominamy o tym, co najważniejsze.

  • Michał Flisiuk

   Dokładnie. Święta to czas kiedy warto odłożyć komputer na bok i spędzić czas z najbliższymi. 🙂