Bez kategorii

7 cech, które uwielbiam w kobietach oraz 7 których nie lubię

Ostatnio coraz częściej dostaję listy od płci pięknej z problemami natury typowo relacji damsko-męskich. Jak zainteresować faceta? Dlaczego nie zadzwonił pomimo tego, że obiecał? Czemu relacja skończyła się na pierwszej randce?

Nie czuję się wystarczająco kompetentny by radzić w kontekście relacji damsko-męskich, jednakże z racji tego, iż jestem mężczyzną, mam pewne określone kryteria oraz cechy, które niesamowicie cenie w kobietach jak i rzeczy, na które jestem uczulony. Jestem ciekaw czy męska część czytelników zgodzi się z moimi kryteriami. 😉

Co lubię w kobietach?

 1. Jej atrakcyjność fizyczna powala na kolana.
  Nie odkryję Ameryki, jeśli powiem, że faceci są wzrokowcami i pierwszą rzeczą na jaką my – faceci – zwracamy uwagę jest wygląd. Zresztą, nie tylko faceci. Kobiety też zwracają uwagę na wygląd, ponieważ są to podświadome mechanizmy, które są zakorzenione głęboko w nas. Nie bójmy się tego powiedzieć wprost – nikt z nas nie zechce umówić się na randkę z kimś, kto nam się po prostu nie podoba. Możemy kogoś szanować, lubić, ale wielkiej miłości raczej z taką osobą nie będzie. Dla mnie osobiście wygląd zewnętrzny jest podstawowym kryterium, na które można odpowiedzieć jedynie w zero-jedynkowy sposób: TAK/NIE. Imponują mi kobiety, które inwestują w swój wygląd, pokazują mi, że naprawdę zależy im na tym, by wyglądać jak najlepiej. Dla mnie to afrodyzjak. Lubię chodzić na zakupy i doradzić kobiecie w czym wygląda naprawdę dobrze, całkiem miło patrzeć na ładną kobietę w dobrze dobranych ciuchach.
 2. Jest inteligentna.
  Uwielbiam kobiety, które są inteligentne. Niestety, wiele osób mylnie interpretuje inteligencję, wrzucając ją do jednego worka z nabytą wiedzą, oczytaniem czy znajomością wielu wzorów chemicznych. Pod pojęciem inteligencja rozumiem szeroki wachlarz procesów myślowych, które odpowiadają za rzeczy takie jak: “wyłapywanie” ironii, umiejętność rozmowy na każdy temat, umiejętność przedstawiania własnych poglądów, żartowanie z wyczuciem, “wyłapywanie” dwuznaczności, które są podstawą umiejętnego flirtu. Jeśli kobieta potrafi w ciekawy sposób opowiadać mi o swoim życiu, potrafi myśleć nieco szerzej niż większość społeczeństwa – jestem w siódmym niebie. Niestety, takich osobników jest coraz mniej.
 3. Troszczy się i opiekuje – kobiece ciepło.
  Nie wiem, który facet chciałby mieć kobietę, która jest zimna, pozbawiona uczuć i wyrachowana. “Zimne suki” być może i wydają się być intrygujące na początku, o tyle każdy facet, który myśli o relacji długoterminowej, będzie omijał takie kobiety z daleka. Nie wyobrażam sobie być w związku z kimś, kto nie potrafi się “zaopiekować” mężczyzną. Pod pojęciem opiekować, rozumiem tutaj umiejętność okazywania uczuć, wykonywanie drobnych czynności, które świadczą o tym, że kobieta chce za pomocą prostych czynności pokazać, że jesteśmy dla niej ważni np. zrobienie kanapek do pracy. 😉 Przejęcie wszystkich czynności na siebie i zrobienie z kobiety kury domowej jest skrajnością i nie to mam tutaj na myśli. Troska i ciepło są dla mnie niesamowicie ważne, z uwagi na fakt, że jeżeli kobieta jest zimna i wyrachowana w stosunku do mnie, to w taki sam sposób będzie zachowywać się w stosunku do moich rodziców, przyjaciół a przyszłości również i do naszych dzieci. Nie, dziękuję – oziębłym Paniom mówię nie.
 4. Jest niesamowicie kobieca.
  Pisząc ten punkt zastawiam się w jaki sposób wytłumaczyć coś, co jest kompletnie nielogiczne. Opisanie za pomocą słów pojęcia “kobiecości” jest równie ciężkie, co zobrazowanie osobie niewidomej jak wygląda kalejdoskop. W taki sam nieprecyzyjny sposób kobiety opisują czasem facetów, którzy im się spodobali – “On miał to coś, był męski”. No właśnie. To działa w obie strony. Faceci uwielbiają kobiece kobiety. Takie, które okazują swoją kobiecość na każdym kroku i w każdym aspekcie. Zachowaniem, mową ciała, ubiorem, słowami, czynami, gestami. To nie mit, że przed taką kobietą facetom czasem miękną nogi, gdy ta spojrzy się na nich i uśmiechnie. Magia.
 5. Ma artystyczną duszę.
  Mam ogromną słabość do kobiet, które mają artystyczną duszę i część swojego życia poświęcają jakiejś formie sztuki. Hobby takie jak: malarstwo, śpiew, taniec, pisarstwo czy fotografia działają na mnie jak magnes. Takie kobiety mają w sobie coś, czego nie mają księgowe czy Panie z urzędu skarbowego. Niesamowita wrażliwość na piękno, umiejętność dostrzegania detali, czerpanie przyjemności z małych rzeczy, chęć tworzenia. Najprawdopodobniej doceniam to dlatego, ponieważ sam dostrzegam w sobie wiele takich cech. Zwykły spacer z osobą, która potrafi cieszyć się chwilą potrafi zamienić się w magiczną podróż przez aleje tulipanów, baniek mydlanych i koncertu okolicznych świerszczy.
 6. Potrafi otwarcie rozmawiać i precyzyjnie komunikować czego potrzebuje.
  Często słyszę od kobiet, że to faceci mają problemy z rozmową. Podobno my – mężczyźni – nie chcemy uzewnętrzniać swoich problemów, często reagujemy emocjonalnie i zamykamy się w “jaskini”, gdy mamy jakiś problem. Zauważyłem, że sporo kobiet ma podobnie reagując w niemalże identyczny sposób na problemy czy gorsze chwile. Umiejętność rozmowy o własnych emocjach, uczuciach czy zachowaniach jest ogromną rzadkością. Nie problem rzucić talerzem czy podnieść głos. Sztuką jest w kontrolowany sposób powiedzieć jak się czujemy, precyzyjny komunikat jakie mamy potrzeby i w czym druga osoba może nam pomóc.
 7. Ma otwarty umysł. Potrafi marzyć.
  Mój ulubiony temat do rozmowy to… brak ulubionego tematu do rozmowy. Co mam tutaj na myśli? Fakt, że rozmowa z osobą, która ma otwarty umysł można rozmawiać na dowolny temat, nawet jeśli końcowe wnioski są mocno abstrakcyjne czy nielogiczne. “Nie, z pewnością tak nie jest”, “To nielogiczne”, “Tak nie jest”, “Ale głupoty opowiadasz”, “Źle myślisz”, “To nie może być prawda” –  nienawidzę takich stwierdzeń, gdyż świadczy to o tym, że mój rozmówca/rozmówczyni ma zamknięty umysł jak słoik zawekowany na zimę. Utarte schematyczne szlaki myślowe – to nie dla mnie.

Czego NIE lubię w kobietach?

 1. Nadmiernie kalkuluje i myśli zbyt logicznie.
  Coraz więcej widuję kobiet, które w zasadzie poza wyglądem fizycznym absolutnie NICZYM nie różnią się od facetów. Są bardzo logiczne, świetnie kalkulują, podejmują tylko racjonalne decyzje. Kiedy rozmawiam z kobietą, która myśli w tak kalkulacyjny sposób, cały czar znika. Logicznie nie da się wzniecić chemii. Logicznie można zarządzać pracownikami w korporacji, ale jeśli mam poczuć chemię, to nie chcę po drugiej stronie czuć faceta. Taka kobieta byłaby świetną przyjaciółką, ale nie chciałbym spędzić z “kalkulatorem” reszty swego życia. Logika jest tylko jednym z narzędzi. Czasem coś czujemy, czasem działamy intuicyjnie, czasem siadamy na ławce w parku i słuchamy śpiewu ptaków nie myśląc o niczym. Bardzo często ludzie zbyt logiczni nie potrafią okazywać uczuć, nie lubią dzieci czy zwierząt, a emocje są im obce. Jesteśmy ludźmi, więc warto zachowywać się jak ludzie, nie roboty.
 2. Z góry uprzedzona i wie lepiej, że chcesz ją tylko wykorzystać.
  Jak poznaję kobietę, która z góry wie lepiej, że “jestem facetem i chcę jednego” – odechciewa mi się. Rozumiem, że ktoś może być po przejściach, czy mieć złe doświadczenia z przeszłości, ale zablokowanie się na samym początku znajomości i snucie podejrzeń co do naszych, męskich zamiarów działa odstraszająco. “Czego ode mnie chcesz?” “Po co chcesz się spotkać?”, “Ty mnie tylko chcesz wykorzystać i zostawić” – sygnał do zaprzestania rozmowy, bo z takim podejściem chemii nie uświadczę nigdy. Prędzej znajdą wodę na Marsie, niż zakocham się w kobiecie, która wmawia mi, że chce od niej tylko “jednego”.
 3. Emocjonalne dziecko – krzyczy, tupie nogami, wymusza, kontroluje.
  Kolejny ważny punkt, który świadczy o tym, czy kobieta jest dobrą kandydatką na długoterminowy związek. Kompletnie nie potrafię zrozumieć facetów, którzy akceptują dziecięce zachowania swoich kobiet. Krzyczą, wyzywają, tupią nogami, robią z nich idiotów i najgorszych złoczyńców. Zupełnie nie potrafię zrozumieć jak można być z kimś, kto bezpodstawnie podnosi głos i potrafi zrobić kłótnię o mało istotne rzeczy. Takim kobietom zalecam wizytę u psychologa, by opanować swoje emocje – żaden inteligentny i opanowany facet nie zwiążę się z furiatką.
 4. Zgrywa twardą, zimną sukę.
  Są kobiety, które lubią nakładać maskę twardej i zimnej suki, szczególnie zaraz po negatywnych doświadczeniach z innymi facetami. Zaskakuje mnie fakt, że niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, że maska, którą noszą jest tak widoczna, że aż bije po oczach. Bądźmy sobą. Nie zgrywaj twardej jeśli taka nie jesteś. Asertywność – owszem. Pozorny chłód, udawana twardość i pewność siebie – nie.
 5. Kobieta, przy której zanudzisz się na śmierć.
  Kiedy na propozycję: “Zróbmy A lub B”, kobieta odpowiada “Nie wiem”, wiedz, że coś się dzieje. Kiedy dziewczyna mówi Ci, że nie ma zainteresowań, ogląda seriale, nie lubi swojej pracy i w sumie sama nie wie po co z Tobą tutaj siedzi – wiedz, że koniec spotkania jest bliski.  Uwielbiam dziewczyny, których zasób słownictwa kończy się na: “Tak”, “Nie”, “Aha” i  “Nie wiem”
 6. Kobieta, która nie rzuca mi wyzwań.
  Chcę mieć kobietę, przy której stale będę się czegoś uczyć i przy której będę się rozwijać. Wierzę, że idealny związek to taki nad którym się pracuje i stale dąży do tego, by między dwojgiem ludźmi relacja układała się coraz lepiej. Bardzo często – zarówno mężczyźni jak i kobiety – po wejściu w związek przestają się starać o partnera. Ciepłe kapcie, telewizor i przejście w stan bierny. No tak, mam już kogoś, to nie muszę się starać. Ja tego tak nie postrzegam, starać się, uwodzić, zaskakiwać, flirtować, kokietować, poznawać trzeba przez cały czas. Nie dziwię się, że chemia między ludźmi gaśnie, jeśli przestają się sobą interesować.
 7. Leniwa i mało ambitna, wiecznie niezadowolona z życia.
  “Chodźmy pobiegać” – Nie. “Chodźmy do kina” – Nie chce mi się. “Wyjdźmy na miasto” – Nie chce mi się. “Odwiedźmy moich znajomych” – Ale po co? “Chodź na rower/basen/spacer/cokolwiek” – Nie, posiedźmy w domu. “Chcesz iść ze mną na to szkolenie?” – Nie, mnie to nie interesuje.  Nic bardziej nie demotywuje niż kobieta, której nic nie pasuje, jest leniwa i mało ambitna.

Lektura uzupełniająca

Daj lajka!
 • Robert

  Dla mnie to jest najgorsze:

  “Kobieta, przy której zanudzisz się na śmierć.
  Kiedy na propozycję: „Zróbmy A lub B”, kobieta odpowiada „Nie wiem”, wiedz, że coś się dzieje. Kiedy dziewczyna mówi Ci, że nie ma zainteresowań, ogląda seriale, nie lubi swojej pracy i w sumie sama nie wie po co z Tobą tutaj siedzi – wiedz, że koniec spotkania jest bliski. Uwielbiam dziewczyny, których zasób słownictwa kończy się na: „Tak”, „Nie”, „Aha” i ”Nie wiem” 😛

  • A ja znam takiego faceta.

   • Magdalena

    ja też i to nie jednego 🙂

 • Punkt piąty podoba mi się.

 • meraszka

  Jako kobieta z zaciekawieniem przeczytałam ten wpis o kobietach jak to wygląda w oczach męskich i oczywiście odpowiednie wnioski wysunę ,może poprawi to mój wizerunek.Iw pełni zgadzam się z poprzedniczką że punkt piąty bardzo dobry.

 • Rafał

  Zgadzam się z większością w artykule. Jednak na podstawie swoich doświadczeń uważam, że kwestia atrakcyjności jest trochę bardziej złożona. Często dopiero, gdy poznamy dziewczynę bliżej i okazuje się fajna- jej wygląd w naszych oczach zaczyna się albo znacznie poprawiać, albo wprost przeciwnie – na początku atrakcyjna kobieta traci swoją atrakcyjność po bliższym poznaniu kiedy okazuje się, że jest nieciekawa. Czyli generalnie zgadzam się – atrakcyjność jest ważna, ale potrafi też się w nas różnie modelować w zależności od cech charakteru danej kobiety. Z drugiej strony to właśnie wygląd zewnętrzny przyciąga nas jako pierwszy.

  PS: Bardzo ciekawy blog, znalazłem tu multum ciekawych informacji. Pozdrawiam.

  • Madix

   Też tak mam – nawet mężczyzna bardzo dobrze pasujący do moich wizualnych preferencji (tj. taki, który podoba mi się z wyglądu, zanim jeszcze zamienię z nim jakiekolwiek słowo) potrafi mnie do siebie całkowicie zniechęcić, i stać się zupełnie aseksualny, jeśli posiada jakieś cechy, których nie akceptuję. A że nie akceptuję np. braku kultury, empatii, skrajnego egocentryzmu czy narcyzmu, to niektórzy potrafią podpaść błyskawicznie 🙂
   Z kolei ktoś niepozorny z wyglądu potrafi stać się dla mnie super atrakcyjny, jeśli ma świetny charakter i fajną osobowość (nie wiem, czy użyłam dobrych pojęć, ale charakterem nazwałam te cechy, które wychodzą zazwyczaj przy dłuższej znajomości, świadczące o tym, że ktoś jest dobrym człowiekiem, a osobowością te cechy, które są bardziej powierzchowne, np. elokwencja, obycie itp.).

   Stety niestety na pewno nie wszyscy tak mają – znam powierzchowne osoby, które cenią wyżej wygląd niż charakter i potrafią np. zadawać się z osobą, której nie lubią, tylko dlatego, że się im ona podoba. Dla mnie to dość smutne zjawisko.

 • Allaway

  Dobrze wiedzieć na co męskie pokolenie bo większość pewnie tak samo jest uczulona jeżeli chodzi o kobiety. A te pozytywne cechy to większość podpunktów bardzo mi się podoba.Od teraz bardziej się swojemu zachowani będę przyglądać.

 • Doroszko

  Witam
  Nie kazda kobieta po przejsciach jest uprzedzona, wiem to bo ja jestem po przejsciach.
  Nie zawsze brak ochoty na zrobienie czegos jest wyrazem lenistwa, czasem moze to byc przemeczenie lub jesli ktos spedza caly swoj roboczy dzien po za domem i w rozjazdach to ostatnia rzecza, na ktora ma ochote jest wyscie z domu kiedy wreszcie tam dotrze.
  Zgadzam sie jednak, ze milosc nalezy pielegnowac cale zycie, ale czy to nie mezczyzni najczesciej osiadaja na laurach gdy juz zdobeda kobiete ?

 • Anna

  Ktoś tu się rozmarzył.. otworzył.. Ktoś tu jest romantykiem 😉

 • Autobus Pelen Osobliwosci

  Rozumiem, że piszesz o własnych obserwacjach negatywnych zachowań u kobiet. Warto jednak pamiętać, iż wiele z tych postaw występuje niezależnie od płci (mężczyźni także bywają leniwi, nie motywują do rozwoju, bywają nudni, są uprzedzeni wdziewają maski 🙂 – aby uniknąć przypisywania danych właściwości konkretnej płci. Wiele z tych zachowań jest po prostu przejawem pewnych problemów natury psychologicznej (i one także występują u obu płci). Ciekawi mnie, co rozumiesz przez określenie “zbyt logiczna”, gdyż niżej piszesz iż oczekiwałbyś motywowania do rozwoju (zastanawiam się jak można stawiać wyzwania nie kierując się logiką). Ciekawy artykuł – z zainteresowaniem czyta się o sposobie postrzegania przez przeciwną płeć 🙂

 • Madix

  O boże, oglądam seriale xD Ależ ze mnie nudziara! 😉

  Rozumiem Michale, że musiałeś podać jakiś przykład, by tekst był przystępniejszy dla czytelników, ale nie mogę przejść obojętnie obok piętnowania seriali. Nie w obecnych czasach, kiedy wychodzi tyle genialnych produkcji, o wartości większej niż najlepsze filmy pełnometrażowe (i realizowane z większym budżetem), które w dodatku można oglądać w obcych językach łącząc przyjemne z pożytecznym 🙂

  Tak, jednym z moich hobby jest oglądanie seriali, i wcale się tego nie wstydzę.
  Obecnie oglądam np. “Orange is the new black” oraz “How to get away with a murderer” – serdecznie polecam zamiast filmu, to naprawdę świetne produkcje, przy których można bardzo miło spędzić, a i nauczyć się czegoś, jak z lektury dobrej książki (szczególnie z pierwszego, bo porusza wiele kontrowersyjnych kwestii).

  Doskonale rozumiem, że dla niektórych siedzenie przed monitorem będzie stratą czasu i zamachem na zdrowie, ale szczerze? Nie znam we współczesnych czasach ludzi, którzy nie mieliby jakiegoś hobby związanego z siedzeniem przy komputerze. Ty masz bloga, inni mają seriale, gry komputerowe lub fora dyskusyjne i nie widzę w tym nic złego, o ile oczywiście zachowuje się umiar i hobby nie staje się zachowaniem kompulsywnym, no i oczywiście warto też zadbać o odpowiednią dawkę ruchu, by nie przylepić się do krzesła, kiedy i relaksujemy się, i pracujemy przy komputerze.

 • Ania

  A propos punktu 2: Niektórym facetom wydaje się, ze inteligencja jest im dana zawsze i w każdym przypadku, a kobiety mają ją tylko od czasu do czasu. Panowie.. więcej pokory. Znam mnóstwo inteligentnych kobiet i równie dużo mało inteligentnych facetów, którym się wydaje, że z racji płci, pozjadali wszystkie rozumy 😉 Pozdrawiam

 • etypo

  Zgadzam sie w calosci z tym wpisem. Dobry wpis.

 • Kobiety to cudowne istoty, ale tak jak sa niesamowite, tak tez potrafia dac w kosc mezczyznom 🙂 Kazda jest inna ale sa pewne cechy, ktore nas lacza 🙂
  Ja zapraszam do serii, ktora zaczelam dzis na swoim blogu “Nikt tak jak kobieta nie potrafi….” https://nierzeczona.com/2017/07/28/nikt-tak-jak-kobieta-nie-potrafi-obserwowac/
  Poki co pierwszy wpis z tej serii, ale bedzie wiecej 😉

 • Mężczyzna Szczery Do Bólu

  Swoją listę 9 zachowań, których nie lubią mężczyźni polecam tutaj: http://szczerydobolu.pl/czego-mezczyzni-nie-lubia-w-kobietach/