7 sposobów na uzyskanie pasywnego dochodu

W erze informacji, w której właśnie żyjemy można zarabiać na różne sposoby. Jedni pracują na etacie, inni prowadzą własne biznesy. Są też tacy, którzy w pełni utrzymują się z tzw. pasywnego dochodu.

 

 

Na początek krótkie wyjaśnienie: Czym jest pasywny dochód?

Jest to dochód, na który nie musisz osobiście pracować. Są to pieniądze, które "zarabiają" Twoje aktywa, np. mieszkanie, które wynajmujesz. Brzmi świetnie, jednak jak uzyskać źródło pasywnego dochodu? Wiele osób myśli, że utrzymywanie się z pasywnego dochodu jest wręcz niemożliwe, jednak postaram się udowodnić Ci, że wykorzystując kilka źródeł, można osiągnąć całkiem pokaźny zastrzyk gotówki. Dziś dam Ci 7 sposobów, dzięki którym możesz zwiększyć swój dochód.

 1. Wynajmij nieruchomość lub jej część. Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, której nie użytkujesz sprawa jest oczywista – po prostu wynająć. Co jednak jeśli nie posiadasz wolnego mieszkania na wynajem? Czasem zdarza się taka sytuacja, że mieszkanie w którym mieszkasz, jest stosunkowo duże i nie wykorzystujesz w pełni całej powierzchni. Posiadając wolny pokój, możesz opublikować ogłoszenie z propozycją wynajmu pokoju. Oczywiście, taka oferta jest mniej atrakcyjna dla potencjalnego lokatora, jednak znajdą się osoby, które chcąc mniej płacić skuszą się na taką ofertę. W większych miastach, gdzie znajdują się dobre uczelnie wyższe można spokojnie liczyć na 400zł/msc. 

 2.  Twój samochód, nieruchomość, ziemia, jako potencjalna powierzchnia reklamowa. W dzisiejszych czasach jesteśmy zalewani reklamami. Posiadając własny samochód zapewne większość z was nie zdaje sobie sprawy, że drzwi czy maska mogą służyć jako powierzchnia reklamowa. W internecie jest mnóstwo ogłoszeń oferujących reklamę na samochód, warunkiem jest pokonywanie określonej liczby kilometrów w miesiącu. Samochód to tylko jedna z możliwości. Jeśli jesteś właścicielem działki, która znajduje się tuż przy dosyć ruchliwej ulicy, możesz rozejrzeć się za reklamodawcą. Warunkiem jest oczywiście lokalizacja. 

 3. Programy partnerskie. W dobie internetu coraz więcej osób zarabia na programach partnerskich. Są osoby, które w pełni z nich się utrzymują. Jak zarabia się na programach partnerskich? Od każdej sprzedanej rzeczy za Twoim pośrednictwem otrzymujesz stosowną prowizję. Idealne rozwiązanie dla osób, które posiadają serwis internetowy jako dodatkowa możliwość zarabiania.

  Jak to wygląda w praktyce?

  Posiadasz serwis poświęcony tematyce komputerowej, dodajesz ciekawe newsy. Twoją witrynę odwiedzają rzesze ludzi, którzy interesują się właśnie tą tematyką, bądź chcą się zainteresować. Zamiast nudnych reklam do zewnętrznych serwisów, możesz umieścić na swojej stronie różnego rodzaju testy sprzętu, a na koniec dodawać informację gdzie można dany komputer dostać, zawierając umowę partnerską ze sklepem internetowym. 

  To tylko jedna z wielu możliwości. 

 4. Programy rentierskie. Na rynku finansowym jest mnóstwo programów rentierskich, które stricte działają w jeden określony sposób. Odkładamy daną kwotę przez określony czas, a później żyjemy z odsetek. Dla przykładu: żeby uzyskać 1.000.000zł należało by odkładać przez 20 lat miesięcznie 1.595zł przy stopie zwrotu 8,5%. Po tych 20 latach, z samych odsetek mamy około 7.000zł miesięcznego pasywnego dochodu. Genialne? Wystarczy tylko zmotywować się do odkładania trochę ponad 1500zł miesięcznie i będziesz milionerem! 😉

 5. MLM, czyli multi-level-marketing. Różnie na to mówią. Jedni piramida finansowa, inni idealny sposób prowadzenia biznesu. Nazywaj to jak chcesz, jednak idea jest prosta. Jest konkretna firma, która coś sprzedaje – produkty finansowe, perfumy, czy suplementy. Firma zamiast inwestować w reklamowanie się w mediach idzie troszkę w inną stronę, mianowicie postanawia szukać ambitnych osób, które zmotywowane wizją sporych pieniędzy poszukują osób, które zechcą pracować "pod nimi" w strukturze sprzedaży. Im więcej osób masz pod sobą, tym więcej prowizji dostajesz od ich sprzedaży. Ogólnie rzecz biorąc fajny sposób na dodatkowy dochód, pod warunkiem, że zbuduje się sporą strukturę.

 6. Lokaty/konta oszczędnościowe. Nigdy nie nazwałbyś tego pasywnym dochodem? A jednak. Twoje pieniądze leżą bezpiecznie w banku, a Ty w zamian za to dostajesz od banku stosowne odsetki. Chyba najbardziej popularny sposób na pasywny dochód.. Szkoda, że tak mało opłacalny, bowiem dochód w ujęciu realnym (po uwzględnieniu inflacji) jest znikomy. Lepszy taki niż żaden.

 7. Zautomatyzowany biznes. Pomysł, który podsuwa nam Tim Ferris w "4godzinnym tygodniu pracy". Stwórz biznes, którzy nie wymaga od Ciebie żadnej pracy i czerp z niego zysku. Trzeba mieć naprawdę dobry pomysł, dużo samozaparcia i niezwykle dopracowany plan. Nie jest to utopijna wizja, lecz całkiem realna opcja. Nie oczekuj jednak za dużo i nie spodziewaj się, że otrzymasz tutaj jak na tacy garść pomysłów na biznesy tego rodzaju. 😉

Powyższe siedem punktów jest tak naprawdę jedynie zalążkiem tematu pasywnego dochodu. Opcji jest naprawdę mnóstwo. Jedyne co musisz robić to myśleć i poszukiwać. Nie trać więc czasu na zbędne rzeczy, które z pozoru dają Ci przyjemność, jednak w dłuższej perspektywie są zupełnie bezwartościowe. Nie oczekuj niezależności finansowej, jeśli nie pracujesz nad jej uzyskaniem

Do zobaczenia na szczycie!

Daj lajka!