skokSlonce**UWAGA** Artykuł zawiera moje osobiste przemyślenia. Nie musisz się z nimi zgadzać.
Jeśli chciałbyś wyrazić konstruktywną krytykę lub podjąć dyskusję wypowiedź się w komentarzu.

Jaki jest cel ludzkiego istnienia?
Po co żyjemy?
Jak odnaleźć w życiu szczęście?

Podejrzewam, że niemal każdy z was zadał sobie kiedyś takie lub podobne pytanie. Każdy człowiek, chciałby znaleźć odpowiedź na to kluczowe pytanie jednak problem leży w tym, że…

Każdy z nas ma inny punkt widzenia. Śledząc poglądy najwybitniejszych filozofów, możemy zauważyć, że niemalże każdy nurt zawiera odmienne poglądy, system wartości i przekonania. Jednak tak naprawdę, aby się przekonać, że każdy z nas ma inne wartości wystarczy przyjrzeć się sobie i innym.

Dla jednych, celem w życiu jest wieść dobre życie, takie aby później po śmierci zostać przyjęty do nieba, inni zaś uważają, żeby brać z życia to co najlepsze nie myśląc o tym co nastąpi po śmierci. Każdy z nas ma własną definicję szczęścia.

Chciałbym się z wami podzielić własnymi przemyśleniami na temat sensu ludzkiej egzystencji.
Wyobraź sobie, że przed Twoimi narodzinami Bóg – lub jeśli nie wierzysz w Boga, nazwij tą Siłę Wyższą jak chcesz – wyznaczył Ci zadania do zrealizowania. Nie wierzę, że człowiek rodzi się „nieplanowany” lub niechciany. Każdy człowiek żyjący na tej planecie jest potrzebny. Twoim zadaniem jest odnaleźć te cele i zrealizować. Proste? Trudne? Kwestia interpretacji, jednak uważam, że każdy człowiek, który wypełni tą misję będzie szczęśliwy.

Wielu ludzi żali się, że nie wie co jest ich misją w życiu. Błądzą idąc po omacku przez życie, ucząc się tego czego nie chcą, wykonując pracę której nienawidzą, a motywowanie innych i wyzwalanie w ludziach to co najlepsze do dla nich absurd. Lepiej wylewać toksyny dnia codziennego na pobliskie osoby.

Wyliczać można w nieskończoność, jednak jest jedna rzecz, która łączy tych ludzi – nie lubią swojego życia. Uważają, że życie to porażka, jedna wielka udręka i tym podobne. Tak naprawdę każdy ma swoją metaforę życia. Sam sprawdź. Czym jest dla Ciebie życie? Grą? Wyzwaniem? Cierpieniem? Radością? Szansą? Sam widzisz. Każdy myśli inaczej.. A tak naprawdę punkt widzenia, zależy tylko i wyłącznie od punktu siedzenia. Jeśli uważasz, że życie to porażka, że nic Ci się nie należy i będziesz wiecznie narzekał – będzie tak jak myślisz. Jest świetny cytat H. Forda oddający w jednym zdaniu to co mam na myśli

„Jeśli wierzysz, że możesz coś zrobić lub jeśli wierzysz, że nie możesz, to w obu przypadkach masz rację.”
Może zapytasz..

A czym dla Ciebie jest życie?

Dla mnie życie to wyzwanie i szansa. Uważam, że ludzie którzy chcą coś osiągnąć i podejmą wyzwanie, zaryzykują – osiągną to. Świat jest stworzony do rozwoju. Zobacz, wszystko się rozwija. Rośliny, technologia, my – ludzie. Wszystko. Świat daje Ci szansę, kwestia tego czy ją wykorzystasz. Nie wiem czy zauważyłeś, ale większość ludzi po ukończeniu szkoły przestaje się rozwijać. Idą do pracy, wykonują codziennie te same czynności, a w domu oglądają TV po czym idą spać. Nie zarzucam nikomu, że to jest złe – bowiem sam wybierasz co dla Ciebie jest najlepsze, jednak podkreślam, że rutyna zabija kreatywność i chęć rozwoju.
Zresztą… Sam odpowiedz sobie na te pytania

Ile książek przeczytałeś w przeciągu ostatnich 3 miesięcy?
Ile dziennie czasu poświęcasz na telewizję?

Zapamiętaj, bogaci ludzie nie oglądają telewizji. Jest świetny cytat:

„Bogatego poznasz po tym jak wielką ma bibliotekę, biednego po tym jak wielki ma telewizor”

Coś w tym jest. Jeśli jesteś tu i czytasz to co piszę – zapewne chcesz się zmienić. Ok., świetnie pierwszy krok masz już za sobą.

Jak odnaleźć to co naprawdę chcę w życiu robić?

Z własnego doświadczenia wiem, że medytacja jest najlepszym narzędziem do wydobycia z głębi siebie ukrytych pragnień. Człowiek składa się z ciała, umysłu i duszy. Na co dzień używamy tylko i wyłącznie umysłu, nie dopuszczamy zaś do głosu duszy ani naszego ciała. Istnieją techniki medytacyjne, które pozwalają usłyszeć, co mówi do nas własne ciało oraz dusza. Jeśli należysz do osób, które chcą wytłumaczyć wszystko w sposób logiczny, nie zrozumiesz tego. Musisz sam dojść do takiego wniosku, że są rzeczy których wytłumaczyć się po prostu nie da. Jak dla mnie, w tym tkwi całe piękno. Nie musisz wiedzieć jak coś działa, ważne że działa.

Warto również poświęcić czas na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji. Sięgnij pamięcią, kiedy byłeś młody, jakie były Twoje marzenia? Jaką firmę chciałeś mieć, bądź jaki zawód chciałeś wykonywać? Co kochałeś robić ? Zamknij oczy i poświęć chwilkę czasu na przemyślenie tych pytań. Mam dla Ciebie radę – nie szukaj wymówek. Zaplanuj konkretne działanie. Napisz na kartce „dziennie będę poświęcał [tyle i tyle czasu] na realizację [tego a tego celu] poprzez czytanie fachowej literatury [bądź jakieś inne działanie]” Wszystko zależy czym się interesujesz, więc konkretnej odpowiedzi Ci nie udzielę. Mogę pokazać Ci furtkę, jednak Ty sam musisz po niej przejść.

Następnym dobrym pytaniem jakie warto sobie zadać jest „Gdybym nie otrzymywał pieniędzy za wykonywaną pracę, czy robiłbym to co robię?” Założę się że 99% ludzi odpowie że nie, bo nie lubi swojej pracy. Widzisz, a za wykonywanie Twojego hobby nikt Ci nie płaci, a to robisz. Dlaczego? Tak, tak.. bo to kochasz. Jeśli w tym momencie się zastanawiasz.. „A gdybym połączył swoje hobby z pracą? – jesteś na dobrej drodze.

Ja postanowiłem, że będę pomagał ludziom. Lubię to. Jestem zafascynowany fenomenem życia ludzkiego i uważam, że w każdym z nas drzemie nieograniczona siła. Każdy z nas ma szansę na sukces – kwestia tego czy chcesz go osiągnąć. Prawda jest taka, że nie wszyscy chcą osiągnąć w życiu coś więcej. Nie należy uszczęśliwiać nikogo na siłę. Jeśli odpowiada Ci to co masz teraz, to świetnie, być może to jest Twoje szczęście?

Happiness 2Za każdym razem kiedy czuję, że mój optymizm zaczyna gwałtownie się kurczyć, a moją głowę powoli wypełniają pesymistyczne myśli, szukam motywacji w lekturze. Mi osobiście nic nie pomaga tak jak dobra, motywująca książka aby zatrzymać się na chwilę i pomyśleć, po czym znów ruszyć z nową energią do pracy.

Jedną z pozycji, którą bardzo lubię jest kredo optymisty. Genialne przekonanie zawarte „w pigułce” przydadzą się każdemu, kto czuje, że jego motywacja do pracy lekko przygasła.

Nie bój się powiesić tego tekstu na szafie, półce czy ścianie. Pozytywne afirmacje czytane z rana pomagają z dobrym humorem i energicznym nastawieniem zacząć kolejny, piękny dzień. 🙂

Obiecaj sobie, że:

Będziesz tak silny, że nic nie zmąci twojego spokoju ducha.
Będziesz rozmawiał o zdrowiu, szczęściu i dobrobycie z każdą osobą, którą spotkasz.
Postarasz się, żeby każdy twój przyjaciel poczuł się wyjątkowy, będziesz tryskał optymizmem i szukał dobrych stron każdej sytuacji.
Będziesz zawsze myślał o najlepszym, pracował dla najlepszych i oczekiwał najlepszego.
Będziesz tak samo entuzjastyczny wobec sukcesów innych ludzi, jak wobec własnych.
Zapomnisz o błędach z przeszłości i skupisz się na tym, co chcesz osiągnąć w przyszłości.
Zachowasz pogodę ducha bez względu na okoliczności i obdarzysz uśmiechem każdego, kogo spotkasz na swojej drodze.
Skupisz się na udoskonalaniu siebie tak bardzo, że nie będziesz miał już czasu na krytykowanie innych.
Będziesz zbyt pogodny, żeby się martwić, zbyt szlachetny, żeby się złościć, zbyt silny, żeby się bać, i zbyt szczęśliwy, żeby myśleć o kłopotach.
Będziesz myślał dobrze o sobie i ogłaszał ten fakt całemu światu — nie głośnymi słowami, lecz wspaniałymi czynami.
Będziesz żył w przekonaniu, że cały świat jest po twojej stronie, jeśli tylko pozostaniesz wierny temu, co jest w tobie najlepsze.

Nieprawdaż, że genialne? 🙂

szczyty

Całe swoje życie począwszy od dzieciństwa uczymy się na błędach. Popełniamy ich mnóstwo, jednak im więcej ich popełniamy,

tym stajemy się bardziej przygotowani na podobne błędy w przyszłości. Jak myślisz, dlaczego mówi się, że ludzie w podeszłym wieku mają mądrość życiową? Ponieważ przez całe życie popełniali błędy i kiedy ktoś Ci doradza ze szczerego serca, chce abyś nie popełnił tego samego błędu.

Widzisz, wszystko zależy od nastawienia. Ludzie ukierunkowani na sukces wykształcili w sobie nastawienie „Jeśli coś pójdzie zgodnie z planem – to świetnie, jeśli jednak doznamy porażki – to też dobrze, ponieważ odkryłeś sposób w jaki nie należy danej czynności wykonać”

Ciekawostka. Wścibscy dziennikarze zapytali kiedyś Thomasa Edisona kiedy zamierza wynaleźć żarówkę. On odpowiedział „Jak na razie znalazłem 2000 sposobów jak nie należy wynaleźć żarówki. Czy to nie wspaniałe?”
Na początku może Cię to dziwić i to jest w pełni normalne. Też miałem spore problemy z przyjęciem takiego nastawienia, jednak zauważ, że takie podejście jest stokroć razy lepsze niż normalne.
Dlaczego?

Większość ludzi kiedy chce osiągnąć jakiś cel staje się „needy” (potrzebujący). Uzależniają swoje szczęście od tego czy się uda czy nie. Mówią: „Jeśli się uda to super, jeśli nie- świat się zawali” Zobacz.. Uzależniasz swoje szczęście od losu.. No chyba, że masz w 100% kontrole nad daną sytuacją, ale sam wiesz, że to się bardzo rzadko zdarza. Kiedy coś Ci nie wyjdzie, popadasz w zły nastrój, zaczynasz rozpamiętywać „A gdybym postąpił w ten sposób…” Takie myślenie nic Ci nie da. Nie masz wehikułu czasu. Nie cofniesz się. Jedyne co możesz w tej chwili zrobić to wyciągnąć wnioski i zabezpieczyć się, jak nie popełnić tego samego błędu. Nie uważasz, że to wydajniejsze?
Gdyby wszyscy traktowali porażki jako koniec świata, podejrzewam, że cały postęp techniczny zatrzymał by się.

Nie wierzysz?

Przeanalizuj biografię Soichiro Hondy, Henrego Forda, czy Billa Gates’a. Czy myślisz, że ich wizje zostały zaakceptowane od tak przez wszystkich? Nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz. Podejrzewam, że nie ma osoby na tym świecie, k

tóra osiągnęła sukces za raz, nie doznając porażki. Gdyby tak było, nie uznawalibyśmy tego za sukces, ponieważ człowiek z natury nie docenia tego co łatwo mu przychodzi.

Pomyśl o tym.

Traffic lightCzy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego prości, zwykli ludzie osiągają niezwykłe sukcesy? Czy chciałbyś osiągnąć w życiu sukces jednak brak Ci motywacji? Czy odnosisz wrażenie, że Twoja siła i potencjał gdzieś uleciały?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na powyższe pytania, mam dla Ciebie dobrą wiadomość – to czego potrzebujesz znajdziesz na tym blogu.

Poznasz techniki motywacyjne, podstawowe błędy jakie popełniamy, jak skutecznie wyznaczać sobie cele oraz ciekawe artykuły z szeroko pojętej tematyki rozwoju osobistego.

Jeśli odpowiednio się postarasz, gwarantuję, że powróci Ci dawna motywacja do pracy. Poczujesz, że sukces jest możliwy do osiągnięcia! To ciekawe, jak wielu ludzi mogło by osiągnąć swój wymarzony sukces, gdyby nie ich brak wiary we własne możliwości.

Jesteś ciekawy co widzieli najwybitniejsi ludzie w dziejach histori, a czego nie wiesz Ty?

Twój los to Twoje życiowe wybory – wybieraj mądrze.

PS. Wielu z was myślało, że blog centrumdoskonalenia.blogspot.com umarł śmiercią naturalną. Otrzymywałem liczne listy oraz komentarze, które wskrzesiły moją motywację na nowo.

Motywacja-blog.pl to przede wszystkim nowa, lepsza jakość artykułów, częstsze wpisy, bardziej merytoryczne publikacje.

Pierwszy wpis już wkrótce.

Bądź czujny.