Co motywuje do działania?

Kiedy brakuje nam motywacji, zastanawiamy się co motywuje do działania inne osoby. Jak to jest, że innym się chce, a nam nie? Jak to jest, że inni potrafią wstawać rano i są od razu naładowani energią a my nie? Może to wynikać z wielu rzeczy. Od zdrowia fizycznego, skończywszy na tym, co mówimy do siebie każdego dnia (nasze myśli i przekonania).

Aby wzniecić motywację, zrób krótki „audyt” tego jak wygląda Twoje życie. Zweryfikuj czy Twoja dieta jest w porządku (wyeliminuj słodycze i używki), czy masz odpowiednią ilość ruchu (sport, basen, spacer) oraz czy sypiasz dostatecznie długo (minimum 8h).

Po tym jak zrobisz podstawowy audyt, zobaczysz, że są pewne obszary do poprawy. W zależności od Twojego trybu życia mogą to być różne rzeczy. Poszukaj odpowiedzi w sobie, jest na wyciągnięcie ręki!

Co mnie motywuje w życiu?

Life Is Beautiful by this is the life2905

Aby odpowiedzieć sobie szczerze na to pytanie, zachęcam do krótkiej refleksji. Na przykład: Moją motywacją w życiu jest kilka rzeczy. Przede wszystkim chęć pomocy innym ludziom. Bardzo cieszy mnie kiedy widzę, że inni ludzie się rozwijają dzięki mojej pracy.

Kolejną z nich jest samorozwój. Lubię mieć poczucie, że każdego dnia uczę się nowych rzeczy i rozwijam. Pozwala mi to wychodzić poza strefę komfortu i być mądrzejszym każdego dnia.

Motywują mnie też motywatory typowo zewnętrzne. Na przykład terminy w pracy – w zdrowy sposób pokazują nam do kiedy mamy zrobić pewne rzeczy i nadają rytm dnia. Motywują też nagrody i kary. Umiejętnie stosowany system kar i nagród potrafi skutecznie zmotywować. Na przykład – rób sobie małe nagrody jeśli coś osiągniesz np. 15 minut grania w grę komputerową, jeśli przeczytam 30 minut książki.

Co mnie motywuje do pracy nad sobą?

Moim największym motywatorem do pracy nad sobą jest chęć rozwoju. Życie jest krótkie i pragnę wykorzystać je w pełni. Dlatego też uważam, że każdy z nas może zajść bardzo daleko w swoim życiu. Życie to świetna przygoda. Wykorzystaj to!

Jeśli teraz brakuje Ci motywacji do pracy nad sobą – wyznacz sobie cele. Gdzie chcesz być za rok? Za dwa lata? Gdzie NIE chcesz być? Czego chcesz uniknąć? Zastanów się nad tym. Są to kluczowe pytania, aby znaleźć odpowiedź na pytanie co Cię motywuje. Więcej o braku motywacji przeczytasz tutaj.

Jak już będziesz miał te odpowiedzi – będzie z górki! Motywacja pojawi się sama. Możesz też spróbować motywacji negatywnej. Gdzie zdecydowanie nie chciałbyś być? Czego chciałbyś uniknąć? Jest to tak zwana motywacja „kija” i ona też działa. Uważam jednak, że motywacja „na marchewkę” działa zdecydowanie lepiej.

„Co mnie motywuje do pracy” pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Przeczytaj co napisałem wyżej. Odpowiedź powinna wynikać z Ciebie. Nie kłam, ponieważ kłamstwo na krótkie nogi. Zastanów się zatem co Cię motywuje do pracy. Możesz posiłkować się odpowiedziami, które znajdziesz w Internecie, choć zachęcam, aby odpowiedź wypływała bezpośrednio z Ciebie.

Chwila refleksji z pewnością pomoże Ci zrozumieć lepiej samego siebie.

Może być to dobra atmosfera w pracy, ciekawe zadania, możliwość rozwoju, praca dla rozpoznawalnej firmy. Możliwości jest wiele. Przemyśl to dobrze, spisz sobie na kartce i każda odpowiedź, która jest Twoją odpowiedzią będzie dobra.

Nie skupiaj się na motywacji zewnętrznej, tylko wewnętrznej. Nie mów, że motywują Cię pieniądze czy szef.

Powiedz coś w stylu: „Motywują mnie ciekawe zadania i możliwości rozwoju”. Jeśli będziesz skupiać się tylko i wyłącznie na motywatorach zewnętrznych to rekruter może mieć obawy, że brakuje Ci motywacji wewnętrznej.

Każdy pracodawca chciałby mieć w swoim zespole ludzi, którzy są zmotywowani sami z siebie więc powiedz co Cię naprawdę motywuje i bądź szczery.

Najważniejsze, żeby motywacja wynikała z Ciebie i była z Tobą spójna.

Co Cię motywuje do działania?

Każdy człowiek jest inny i nasze motywatory są różne. Dlatego też każdy z nas powinien się solidnie zastanowić nad tym co nas motywuje. Być może takie ćwiczenie początkowo wydaje się być trudne, aczkolwiek wraz z ilością czasu poświęconą na refleksję zaczną pojawiać się efekty.

Możesz zacząć od tego, aby wypisać rzeczy, które lubisz robić. Np. lubię pracować z ludźmi. OK, co dokładnie lubisz w pracy z ludźmi? Np. może to być możliwość uczenia innych lub to że jesteś ekstrawertykiem i lubisz kontakt z innymi ludźmi.

Zachęcam absolutnie każdego, żeby poświęcił 10 minut i zastanowił się nad tym co lubi, a czego nie lubi. Na tej podstawie wynikną podstawowe motywatory indywidualne dla każdego z nas.

Co was motywuje codziennie w pracy?

Mnie najbardziej motywują możliwości rozwoju i pomaganie innym ludziom. Jednakże wszyscy jesteśmy inni i odpowiedzi te będą inne dla każdego z nas.

Jeśli brakuje Ci motywacji do pracy to poważnie się zastanów dlaczego. Czy Twoja praca jest nudna? Nie daje Ci satysfakcji? Nie czujesz się dobrze wynagradzany? Czy cokolwiek innego? Spisz to, przemyśl i poukładaj sobie w głowie.

Pamiętaj, że zawsze możesz porozmawiać z Twoim kierownikiem o Twoich odczuciach. Dobry kierownik powinien pomóc zaadresować te tematy.

Zmotywowany pracownik to dobry pracownik. Każdej dobrej firmie będzie zależało na tym, aby pracownik był zadowolony. Jeśli Twoja firma taka nie jest – pamiętaj, pracę można zawsze zmienić!

Podsumowanie

Tyle ile ludzi w Polsce, tyle różnych motywatorów. Najważniejsze jest, abyś zapamiętał, że to Tobie powinno zależeć na odnalezieniu prawdziwych motywatorów wewnętrznych, które w sobie masz.

Przyda Ci się to w Twoim życiu. Łatwiej będzie Ci podejmować świadomą decyzję podczas np. zmiany pracy jeśli wiesz co lubisz.

Dla przykładu jeśli lubisz pracować samodzielnie to wiesz, że o wiele lepsza będzie dla Ciebie praca, w której kontakt z innymi jest ograniczony. Jeśli natomiast jest odwrotnie i nie wyobrażasz sobie pracy bez innych ludzi – omijaj wolne zawody i inne profesje w których brakuje ludzi.

1 comment add your comment

Leave a Comment


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of fvm_process_page (4) in /home/motywac/domains/motywacja-blog.pl/public_html/wp-content/plugins/fast-velocity-minify/inc/frontend.php on line 45

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of fvm_process_page (4) in /home/motywac/domains/motywacja-blog.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5279

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of fvm_process_page (4) in /home/motywac/domains/motywacja-blog.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5279

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of fvm_process_page (4) in /home/motywac/domains/motywacja-blog.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5279

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of fvm_process_page (4) in /home/motywac/domains/motywacja-blog.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5279

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of fvm_process_page (4) in /home/motywac/domains/motywacja-blog.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5279

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of fvm_process_page (4) in /home/motywac/domains/motywacja-blog.pl/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107

Notice: Function is_404 was called incorrectly. Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 3.1.0.) in /home/motywac/domains/motywacja-blog.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5835

Notice: Function is_feed was called incorrectly. Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 3.1.0.) in /home/motywac/domains/motywacja-blog.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5835

Notice: Function is_comment_feed was called incorrectly. Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 3.1.0.) in /home/motywac/domains/motywacja-blog.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5835

Notice: Function is_attachment was called incorrectly. Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 3.1.0.) in /home/motywac/domains/motywacja-blog.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5835

Notice: Function is_trackback was called incorrectly. Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 3.1.0.) in /home/motywac/domains/motywacja-blog.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5835

Notice: Function is_robots was called incorrectly. Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 3.1.0.) in /home/motywac/domains/motywacja-blog.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5835

Notice: Function is_preview was called incorrectly. Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 3.1.0.) in /home/motywac/domains/motywacja-blog.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5835

Notice: Function is_embed was called incorrectly. Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 3.1.0.) in /home/motywac/domains/motywacja-blog.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5835