Co robić w życiu? 6 wskazówek, by znaleźć siebie

Kiedy widzimy ludzi, którzy odnoszą sukcesy w swojej karierze, naturalnie zakładamy, że zawsze wiedzieli, że to, co robią, jest „właściwą” ścieżką dla nich. Wydaje nam się, że od zawsze wiedzieli co robić w życiu.

Niekoniecznie jednak tak jest. Z badań wynika, że około 70% osób w danym momencie aktywnie poszukuje możliwości zmiany kariery, a tylko 14% jest w pełni zadowolonych ze swojej pracy, bez żadnych pożądanych zmian. Tak więc, większość z ma wyzwanie z tym co chce robić w życiu.

Nie wiem, co chcę robić w życiu

nie wiem co chcę robić w życiu

„Nie wiem co robić w życiu. Wydaje mi się, że chcę robić wiele rzeczy, ale nic konkretnego. Czuję się jakbym miała wiele talentów i zainteresowań, ale żadnego którego mogłabym się trzymać. Często myślę o tym jakie byłoby moje życie gdybym wiedziała co chcę robić. Gdybym mogła się skupić na jednej rzeczy i robić to co kocham. Ale nie wiem co to jest. Może to wina tego, że jestem młoda i mam jeszcze czas na odkrycie tego co robić w życiu. Ale czuję się jakbym traciła czas i że powinnam już wiedzieć.”

Brzmi znajomo? Jeśli tak – nie jesteś sam. Ludzi, którzy mają taki problem jest masę. To nic dziwnego, ponieważ dzisiejszy świat oferuje nieskończoną ilość możliwości. Zewsząd jesteśmy zalewani treściami, które na nas oddziaływają i czujemy się tym przytłoczeni. Nic Ci się nie chce?

Nie przejmuj się – po lekturze tego artykułu zostaniesz uzbrojony w wiedzę, dzięki której odnajdziesz to co chcesz w życiu robić.

Zawsze możesz znaleźć siebie, nawet jeśli wydaje się, że jesteś zagubiony. Poszukując siebie, możesz odkryć nowe rzeczy, które cię interesują i które cię inspirują. Możesz też poznać nowych ludzi, którzy mogą cię wesprzeć w twojej drodze. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, aby znaleźć siebie.

Jak więc odnaleźć to, czego tak naprawdę chcemy w życiu?

Odpowiedź na to pytanie może być bardzo prosta – wystarczy zastanowić się, co sprawia nam największą radość.

To, co sprawia nam największą przyjemność, jest dobrą wskazówką, co chcemy w życiu robić. Jeśli więc kochamy rysować, piszemy lub grać na jakimś instrumencie, na pewno warto rozwijać te zainteresowania i kierować się w tym kierunku.

Oczywiście, życie często pisze swoje scenariusze i bywa tak, że musimy zmienić nasze plany. Jednak jeśli będziemy kierować się tym, co sprawia nam największą przyjemność, na pewno łatwiej będzie nam odnaleźć to, czego tak naprawdę chcemy w życiu robić.

Co robić w życiu? 15 wskazówek jak dowiedzieć się, co chcę robić w życiu.

Poniżej znajdziesz 15 sprawdzonych metod, dzięki którym dowiesz się co chcesz w życiu robić i przybliży Cię to do odnalezienia głębszego sensu w życiu.

1. Spędź cały dzień bez komputera, telefonu, internetu, tylko z zeszytem i długopisem.

co robić w życiu dziennik

Komputer, smartfon i Internet to zarazem dobrodziejstwo, ale również przekleństwo naszych czasów. Mając je cały czas pod ręką nasz umysł z wielkim trudem oddaje się głębszym refleksjom czy dobrze odnajduje się w zadaniach wymagających większego wysiłku umysłowego (np. nauka). Aby zrozumieć co robić w życiu, konieczna jest głębokie skupienie.

Są badania naukowe, które potwierdzają, że duża ekspozycja na elektronikę oraz korzystanie z Internetu zmieniają pracę naszego mózgu i zmieniają go tak, że adaptuje się do większej ilości bodźców oraz przeskakiwania między wątkami. Więcej o tym możesz dowiedzieć się np. tutaj

Polecam obejrzeć poniższe wideo z Timem Ferrisem, który tłumaczy jak pisanie może pomóc w ustrukturyzowaniu myślenia.

Dlatego też, aby naprawdę oddać się głębokiej refleksji i zastanowić się nad istotnymi dla nas rzeczami polecam Ci spędzić dzień bez Internetu i elektroniki. Z pewnością jak to czytasz to na pierwszą myśl myślisz sobie: „Chyba oszalał”, ale zaufaj mi – robiąc to poczujesz ogromny spokój i będziesz pod wrażeniem jak kreatywnie i głęboko jesteś w stanie myśleć. A wysokiej jakości myślenie będzie nam potrzebne do kolejnego kroku.

Wprowadzając się w ten stan możesz przystąpić do ważnej części – pisania.

2. Odpowiedz sobie na ważne pytania

Bardzo ciężko jest zrozumieć co robić w życiu przeżywając życie na „autopilocie”. Niestety, nikt z nas nie rodzi się z instrukcją obsługi dotyczącą tego co lubimy, a czego nie. Nie ma również nigdzie informacji co będzie nam sprawiało frajdę, a przy czym zanudzimy się na śmierć.

To nasza rola, aby znaleźć odpowiedzi na te pytania.

No i właśnie – spędzając cały dzień bez Internetu i elektroniki poświęć 1-2 godziny, aby usiąść z zeszytem i spróbuj odpowiedzieć sobie na poniższe ważne pytania:

1. Zastanów się, czego chcesz w życiu. Czy jest coś czego NAPRAWDĘ chcesz w życiu? Czy masz takie rzeczy, które Cię jarają i które chciałbyś zrealizować / osiągnąć? To jest miejsce, abyś wypisał swoje wszystkie głęboko skrywane pragnienia, o których tak bardzo marzyłeś, ale gdzieś to zgubiłes biegnąc przez życie.

Nic takiego nie ma? Spróbuj zamknąć oczy i przez 5 minut wróć myślami do dzieciństwa lub do czasów młodości. O czym marzyłeś? Co było dla Ciebie czymś do czego chciałeś dążyć? Co sprawiało, że nie mogłeś spać w nocy?

Spisz to wszystko! 🙂

2. Zdefiniuj po swojemu istotne kwestie. Dużo mówi się o sukcesie, karierze, szczęściu, dobrych relacjach, ale czym to dla Ciebie jest?

Pomogę Ci trochę podając swoje definicje. Dla mnie na przykład:

Sukces – sukces dla mnie łączy się bardzo mocno z poczuciem sensu i spełnieniem. Dla mnie sukces to nie coś co „zdobywam raz i już”, ale czuję to każdego dnia, kiedy siadam przy śniadaniu i z wdzięcznością patrzę na moje bliskie osoby, dziękując za to, że jest mi dane przeżyć kolejny dzień, zjeść pyszny posiłek i wyruszyć do pracy. Widzisz? Nie ma tutaj nic o sportowych samochodach, ani wygranej w lotto.

Szczęście – to błogie uczucie spełnienia, które mogę poczuć w każdej chwili, jeśli tylko się na tym dostatecznie skupię. Szczęście to ta przyjemna pustka w głowie, którą mam tuż po medytacji lub po docenieniu naprawdę pysznego posiłku.

Teraz Twoja kolej – napisz swoje definicje słowom takim jak: sukces, kariera, szczęście, spełnienie, dobre relacje.

3. Zastanów się, co cię interesuje. Zrób listę swoich zainteresowań

jak odnalezc co w zyciu chce robic hobby

Zainteresowania, „zajawki” czy hobby to coś co napędza dużo ludzi. To znacznie pomaga zrozumieć co robić w życiu. Gdyby skupić się tylko na pracy lub szkole bez dodatkowych zainteresowań życie szybko stałoby się nudne, szare i smutne.

Dlatego też warto zrobić listę swoich zainteresowań, aby cyklicznie do niej wracać i przypominać sobie „co nas jarało”.

Zacznę od swojej listy.

Moja lista zainteresowań to:

 • Muzyka elektroniczna. Lubię jej słuchać, myślałem kiedyś o tym, żeby kupić sobie syntezator i pobawić się produkcją muzyki.
 • Inwestycje / finanse. Bardzo lubię temat inwestowania i finansów. Mógłbym godzinami czytać o giełdzie, patrzeć się na wykresy giełdowe, czytać różne analizy i opracowania. Ekscytuje mnie myśl, że zarobione przeze mnie 100zł mogę zaprzęgnąć do pracy na giełdzie i z dużym prawdopodobieństwem pomnożę swój kapitał.
 • Psychologia / ludzie. To co siedzi w naszej głowie (psychika) jest dla mnie fascynujące. Każdy z nas jest inny, ma inne doświadczenie, różne problemy i przemyślenia. Dla mnie to jest niesamowite. Lubię czytać o psychologii również w kontekście samego siebie – jak być lepszym człowiekiem, lepiej rozumieć siebie i innych.
 • Latanie. Najzwyczajniej w świecie lubię latać 🙂 Czy to małym samolotem czy też dużym. Podróże samolotem sprawiają mi przyjemność
 • Podróże. Lubię jeździć i poznawać nowe miejsca. Zarówno te położone blisko (np. w obrębie tego samego województwa) jak i te dalsze (inny kraj).
 • Parzenie kawy. Kawa to moja ulubiona używka. Uwielbiam ją pić i „bawić się” parząc ją. Wchodząc w świat kawy speciality, pochłonął mnie bez reszty fakt, że kawą można się tak „bawić” i osiągać różne smaki. Polecam 😉

Odpowiedź na to pytanie może być różna dla każdego. Niektórzy mogą wiedzieć od razu, co robić w życiu, podczas gdy inni mogą potrzebować czasu, aby się zastanowić. Jeśli nie wiesz, co chcesz robić w życiu, możesz spróbować następujących rzeczy:

4. Stwórz wizję swojego idealnego dnia

Wizja idealnego dnia może pomóc w osiągnięciu lepszego samopoczucia, większej motywacji i zrozumienia co robić w życiu. Może ona także pomóc w określeniu, co jest dla nas ważne i co chcemy osiągnąć w życiu.

Być może jesteś teraz w miejscu w którym nie jesteś zadowolony ze swojego życia. Gdybyś mógł sobie zaplanować swój idealny dzień, jak on by wyglądał?

Poświęć na to ćwiczenie godzinę i naprawdę spróbuj poczuć jak ten dzień by wyglądał. Wypisz jak najwięcej detali jak to tylko możliwe.

jak wygladalby twoj idealny dzien

O której byś wstał?
O której jadłbyś śniadanie?
O której zaczynałbyś pracę?
Co robiłbyś w wolnym czasie?
Gdzie byś mieszkał? Z kim?

Nie ograniczaj się. Jeśli chciałbyś mieszkać w pięciogwiazdkowym hotelu z własną ochroną to jest OK! Ważne, żeby wizja ta była dla Ciebie motywująca.

5. Naucz się czegoś nowego

Problemem wielu dorosłych ludzi jest to, że po skończeniu studiów nie uczą się nowych rzeczy. Taka osoba uczy się przez pierwsze 25 lat życia, a potem przez kolejne 30 lat pracy odtwarza to czego nauczyła się w szkole.

Nasz mózg jest wręcz stworzony do tego, aby uczyć się nowych rzeczy i dostarczać mu wyzwań. Dlatego zachęcam Cię, abyś nauczył się czegoś nowego. Czegokolwiek. Wykorzystaj swoją listę zainteresowań i spróbuj nauczyć się czegoś nowego. Uczenie się nowych rzeczy może pomóc Ci rozwinąć umiejętności i zdolności, które mogą być przydatne w przyszłości. Dodatkowo, uczenie się może pomóc Ci zrozumieć świat wokół Ciebie.

Dodatkowo uczenie się wpływa na neuroplastyczność w mózgu z wielu powodów. Po pierwsze, uczenie się rozwija nowe połączenia nerwowe pomiędzy neuronami. Po drugie, uczenie się powoduje, że istniejące połączenia nerwowe stają się silniejsze. Wreszcie, uczenie się prowadzi do tworzenia nowych komórek nerwowych (neuronów) w mózgu.

Czego możesz się nauczyć?

 1. Naucz się pływać.
 2. Naucz się programować.
 3. Naucz się przemawiać publicznie.
 4. Naucz się opowiadać historie.
 5. Naucz się żonglować.
 6. Naucz się gotować danie, którego nigdy nie jadłeś.
 7. Naucz się jakiegoś języka obcego.
 8. Naucz się pisać ciekawe artykuły.
 9. Naucz się zagadywać do obcych ludzi.
 10. Naucz się malować.

6. Pójdź na psychoterapię

psychoterapia

Jeśli czujesz się zagubiony w życiu to warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Sesja z profesjonalnym psychoterapeutą będzie bardzo pomocna, żeby zrozumieć dlaczego nie potrafisz w pełni rozwinąć swoich skrzydeł.

Nie ma się czego wstydzić, osobiście uważam, że na psychoterapię powinien się wybrać każdy zdrowy człowiek, aby zderzyć swoje przekonania i myśli z psychologiem.

Jeśli jesteśmy chorzy to ciężko nam myśleć o tym co moglibyśmy robić w życiu. Tutaj jest podobnie, bowiem jeśli jakieś wydarzenia z przeszłości są dla nas trudne, bardzo możliwe jest że to właśnie one będą ograniczały nasze myślenie i nie pozwolą nam żyć na 100%.

Ja sam odbyłem półroczną psychoterapię i mogę śmiało stwierdzić, że był to jeden z najbardziej obfitych w ciekawe dla mnie wnioski okres w moim życiu. Bardzo dużo się o sobie dowiedziałem.

6. Zaplanuj każdego dnia „detoks cyfrowy”

Nadmierne korzystanie z elektroniki źle wpływa na nasze samopoczucie. Prawda jest taka, że dziś niemalże wszyscy jesteśmy uzależnieni od komputera czy smartfona. Nic dziwnego, ponieważ tam znajduje się już praktycznie wszystko – nasi znajomi, rozrywka, praca, bankowość.

Nie mniej jednak musisz mieć świadomość, że zbyt intensywne korzystanie z elektroniki ma zły wpływ na zdrowie psychiczne.

Zróbmy krótki test. Odpowiedz na poniższe 7 pytań odpowiadając TAK / NIE.

Jeśli na większość pytań odpowiesz „TAK” rekomenduję Ci wdrożenie na stałe detoksu cyfrowego do swojego życia!

 • Czujesz się niespokojny lub zestresowany, jeśli nie możesz znaleźć swojego telefonu.
 • Czujesz się zmuszony do sprawdzania telefonu co kilka minut.
 • Czujesz się przygnębiony, niespokojny lub zły po spędzeniu czasu w mediach społecznościowych.
 • Jesteś zaabsorbowany liczbą like’ów, komentarzy lub udostępnień na swoich postach społecznościowych.
 • Boisz się, że coś przegapisz, jeśli nie będziesz sprawdzać swojego urządzenia.
 • Często zdarza Ci się zostawać do późna lub wstawać wcześnie, aby grać na swoim telefonie.
 • Masz problem z koncentracją na jednej rzeczy bez konieczności sprawdzania telefonu.

Jak zrobić detoks cyfrowy? Po prostu wyznacz 1-3 godziny podczas których nie będziesz korzystał z komputera i smartfona. Czas ten przeznacz na regenerację, sport, czytanie książki, spacer i inne aktywności, które nie wymagają patrzenia się w ekran.

Co warto robić w życiu?

W życiu warto robić to, co sprawia nam radość i daje satysfakcję. Nie ma jednej, uniwersalnej recepty na szczęście, dlatego każdy musi znaleźć coś, co go naprawdę kręci i dążyć do tego, aby to osiągnąć. Może to być praca, hobby, czy też po prostu życie rodzinne i towarzyskie – ważne, żebyśmy czuli się spełnieni i szczęśliwi.

Każdy ma inne priorytety i cele, więc trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jednak ogólnie można powiedzieć, że warto inwestować w siebie, swoje zdrowie i swoją edukację. Warto także pamiętać o tym, że życie jest krótkie i nie ma sensu tracić czasu na rzeczy, które nas nie uszczęśliwiają.

Mogę Ci również podpowiedzieć tego co nie warto.

1. Nie warto żyć w nieustannym stresie i lęku.

2. Nie warto tracić czasu na rzeczy, które nas nie interesują.

3. Nie warto żyć w przeszłości lub wyobrażeniach o przyszłości, ale warto żyć tu i teraz.

Jak znaleźć to co się lubi?

Najlepiej jest znaleźć to, co się lubi robić, poprzez eksperymentowanie z różnymi aktywnościami i wybierając te, które sprawiają najwięcej radości. Można także poszukać informacji na temat tego, jakie są nasze naturalne predyspozycje i zacząć od aktywności, które wydają się być dobre dla nas.

Ludzie mają wiele zainteresowań, ale nie wiedzą, jak je rozwinąć. W takim wypadku warto skorzystać z internetu i poszukać forów lub grup, które poświęcone są interesującemu nas tematowi. Często można tam znaleźć wiele ciekawych informacji, pomysłów oraz znaleźć osoby, które mają podobne zainteresowania co do naszych a to bardzo pomaga.

Osoby, które mają podobne hobby do naszego, mogą być świetnymi towarzyszami. Są one w stanie zrozumieć nasze zainteresowania i pomóc nam je rozwijać. Ponadto, mogą one również stać się źródłem inspiracji i motywacji.

Co robić w życiu bez studiów? 6 pomysłów

co robic w zyciu bez studiow

1. Pracować. Wiele osób pracuje bez studiów. Można znaleźć pracę w wielu różnych branżach, takich jak sprzedaż, administracja, budownictwo, rolnictwo, ochrona, gastronomia i wiele innych.

2. Podróżować. Podróżowanie to świetny sposób na poznanie nowych miejsc i ludzi. Można wybrać się w podróż po kraju lub za granicę.

3. Rozwijać swoje zainteresowania. Każdy ma jakieś hobby lub zainteresowanie, które można rozwijać bez studiów. Można uprawiać sport, grać na instrumencie, uczyć się języków obcych, fotografować, rysować, a także brać udział w różnych kursach i szkoleniach.

4. Udzielać się w wolontariacie. Praca jako wolontariusz to świetny sposób na pomoc innym i rozwijanie swoich umiejętności. Można pracować w szpitalach, domach dziecka, schroniskach dla zwierząt, a także w innych miejscach.

5. Zajmować się dziećmi. Jeśli ktoś lubi dzieci, może zajmować się nimi w ramach opieki nad rodziną lub znajomymi. Można także pracować jako niania lub opiekunka dla dzieci.

6. Zajmować się zwierzętami. Jeśli ktoś lubi zwierzęta, może pracować w schronisku dla zwierząt, hodować zwierzęta lub pracować jako opiekun zwierząt. .

Wcielmy się w rolę przykładowych osób i spróbujmy pomóc odpowiedzieć na poniższe pytania.

Najczęściej zadawane pytania

Mam 21 lat i nie wiem co robić w życiu

Jesteś jeszcze bardzo młody i nie powinieneś czuć presji, że nie wiesz co robić w życiu. To normalne. Wiele osób w Twoim wieku tak ma. Skup się na testowaniu różnych rzeczy, popróbuj różnych hobby, spróbuj zatrudnić się w różnych miejscach. Zrozum lepiej co Ci służy bardziej a co mniej.

Mam 27 lat i nie wiem co robić w życiu

Jesteś już po studiach, ale to nie oznacza, że wszystko stracone. Nadal jesteś na tyle młody, aby się przebranżowić lub zwiedzać świat. Jeśli czujesz, że nie jesteś w odpowiednim miejscu – nie bój się go zmienić. Wolisz mieszkać gdzieś indziej? Proszę bardzo – świat stoi przed Tobą otworem.

Polecane książki

Leave a Comment