Co robię, by utrzymać stan dobrego samopoczucia? 10 pozytywnych nawyków!

Ostatnio dostaję naprawdę dużo maili. Pomimo tego, że czasem musicie poczekać kilka dni – na wszystkie bez wyjątku odpowiadam. Zauważyłem, że ostatnio dużo osób pyta mnie o jedną rzecz – Michał, jak Ty to robisz, że jesteś ciągle takim optymistą, że ciągle masz motywację do działania? Chciałbym na początek zdementować plotkę, jakoby byłbym robotem zaprogramowanym na pozytywne myślenie lub osobą, która zażywa substancji odurzających mających na celu poprawiać mi humor. Nie. Nie ćpam, nie jestem robotem, nie stoję przed lustrem krzycząc ze wszystkich sił “Jestem wspaniały!”.

Jestem zwykłym człowiekiem, który wykształcił w sobie 10 pozytywnych nawyków działania. Z racji tego, iż chciałbym żyć w kraju gdzie wszyscy są szczęśliwi i zadowoleni ze swojego życia, postanowiłem dziś podzielić się z wami tymi nawykami. Enjoy! 🙂

 1. Pracuję nad swoimi przekonaniami.
  Ten punkt opisuję jako pierwszy, ponieważ jest najważniejszy. To Twoje przekonania warunkują to w jaki sposób się czujesz. Jeżeli budzisz się codziennie rano, z uśmiechem na twarzy, bo wiesz, że ten dzień będzie pełen wyzwań, możliwości, niesamowitych przygód, że na Twojej drodze dziś staną wspaniali ludzie.. Powiedz mi – jak można poczuć się chociażby odrobinę zdemotywowanym, jeśli w głowie masz tak wspaniałe myśli? Niestety, przekonania to miecz obusieczny i jeśli je zaniedbasz, możesz budzić się z wyrazem twarzy, jakbyś przepraszał za to, że żyjesz, zrzędząc na każdą minutę swego istnienia. To od Ciebie zależy w co wierzysz i co “mówisz sam do siebie” każdego dnia.
 2. Dużo czytam.
  Należę do osób, które są w stanie zaciekawić się niemalże każdym tematem. Czytając dużo wartościowych materiałów na tematy, które mnie interesują, uczę się, a proces nauki ciekawych rzeczy jest niesamowicie przyjemny! Ty też z pewnością masz jakieś zainteresowania poza Pudelkiem i w jakiś sposób możesz ten dzień sobie umilić ucząc się czegoś naprawdę fajnego.
 3. Rozmawiam z ludźmi.
  Kontakt z drugim człowiekiem jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Z racji tego, iż my jako ludzie stajemy się coraz bardziej nieufni względem siebie, ograniczamy nasze kontakty. Ja staram się nie popadać w paranoję i nie postrzegać drugiego człowieka jako kogoś, kto zaraz wbije mi nóż w plecy, zgwałci moją małą córkę i zrobi kupę pod drzwiami. Bez przesady, zdecydowana większość osobników ludzkich żyjących w społeczeństwie jest cywilizowana i ich cele są co prawda egoistyczne, lecz humanitarne. Porozmawiaj z osobą, której dawno nie widziałeś/-aś. Wyjdź do ludzi, poznaj kogoś nowego.
 4. Piszę.
  Jak sami zresztą widzicie, na blogu regularnie pojawiają się wpisy. Pisanie jest dla mnie ogromną przyjemnością i nie wiem dlaczego, ale sam fakt pisania jest dla mnie pasjonujący. Dla Ciebie być może będzie to coś innego. Znajdź swoją pasję i zacznij robić to, co naprawdę kochasz.
 5. Uprawiam sport.
  Co najmniej raz w tygodniu staram się podejmować jakąś aktywność fizyczną w formie biegania, ćwiczeń typu tabata lub zwykłych ćwiczeń takich jak brzuszki, pompki, przysiady, wejście i zejście po schodach na 10 piętro 2-3x. Kilka- kilkanaście minut aktywności fizycznej wyzwala we mnie niesamowicie wielkie pokłady energii zarówno fizycznej jak i psychicznej. Jednym słowem – same korzyści. Czasem warto wstać od komputera i zobaczyć, że ruch może sprawiać o wiele większą przyjemność. 😉
 6. Kładę się spać z UŚMIECHEM na twarzy, bo wiem, że tego dnia czegoś dokonałem.
  Nie lubię dni nieproduktywnych, dlatego też każdego dnia staram się robić coś, czego będę mógł sam wieczorem sobie pogratulować. Celebruję małe sukcesy, nagradzam się za zrealizowane cele w myślach. Robię to co trzeba, wszystko idzie zgodnie z planem – takie zdanie wypowiedziane przed snem sprawia, że na mej twarzy pojawia się uśmiech.
 7. Oglądam ciekawe filmy.
  Nie jestem kinomaniakiem. Jeden film obejrzany raz na miesiąc, maksymalnie dwa. Lubię filmy, które niosą jakieś przesłanie, a widz jeszcze na kilka godzin po zakończeniu projekcji myśli o wątkach poruszonych w filmie. Listę filmów, które uważam za wartościowe postaram się opublikować w najbliższym czasie.
 8. Co najmniej raz na 2-3 miesiące gdzieś jadę.
  Podróże odrywają mnie od tego co mam na co dzień. Rutyna często wkrada się w nasze życie, a podróże sprawiają, że zaczynam myśleć o rzeczach nad którymi normalnie bym się nie zastanawiał. Nie mówię tutaj o wypoczynku w 5gwiazdkowym hotelu, spijaniu drinków z palemką na plaży, lecz odwiedzeniu jakiegoś miejsca, zazwyczaj po kosztach. Kilka dni w zupełności mi wystarczy, żeby odpocząć od miejsca zamieszkania, telefonów, maili. Warto podróżować.
 9. Wysypiam się, dbam o zdrowie fizyczne jak i psychiczne.
  Na temat snu napisałem wpis w poprzednim roku. Dla tych którzy śledzą mojego bloga od niedawna informacja w pigułce – staram się spać 6 godzin dziennie, biorę pod uwagę cykle snu, gdyż dzięki tej wiedzy mogę o wiele łatwiej wstać z rana z łóżka. Sen jest niezwykle ważnym aspektem więc warto o niego zadbać.
 10. Marzę.
  Często patrząc się w jakiś odległy punkt za oknem zaczynam marzyć o tym czego chciałbym dokonać w życiu lub jakich ludzi chciałbym spotkać na swojej drodze. Nie boję się myśleć na wielką skalę, ponieważ wiem, że wszystko ma początek w naszej głowie. Każda rzecz, jaka istnieje na tym świecie, była kiedyś tylko myślą. Co jeśli Twoje myśli mogą przyczynić się do rozwoju świata?
Daj lajka!