Co trzeba zrobić, żeby dobrze się poczuć? 5 wskazówek

Czasem bywają takie dni, że przychodzisz z pracy, siadasz w domu przed komputerem czy telewizorem i zupełnie nic Ci się nie chce. Nagromadzony stres w pracy postanawiasz zwalczyć puszką piwa i zabawną komedią na nowym, 42calowym ekranie płaskiego telewizora. Gdyby alkohol czy papierosy nie były skuteczne w walce ze stresem z pewnością ministerstwo finansów nie otrzymywało by wpływów z tytułu wyrobów tytoniowych w wysokości 18,3 miliarda złotych. Ludzie przyzwyczaili się do poprawiania sobie humoru używkami, ale jest to jedynie jedna z możliwości.

Wszystko co posiadamy w chwili obecnej w naszym życiu jest wynikiem naszej pracy w przeszłości. Każdorazowe palenie tytoniu czy picie alkoholu powoduje, że chcąc nie chcąc – jesteśmy bliżej uzależnienia. O ile o uzależnieniu w pierwszych tygodniach nie ma mowy o tyle, w prosty sposób można “przyzwyczaić się” i wykształcić niezdrowy nawyk neutralizacji stresu czy poprawy humoru. Lepiej zatem, żebyś nie sięgał zbyt często do tytoniu, a alkohol zostawił na lepszą okazję.

Proponuję Ci, żebyś poznał sposoby dzięki którym w prosty sposób poczujesz się dobrze.

Jak zatem poprawić sobie humor w inny, zdrowszy sposób?

 1. Uśmiechnij się!
  Na pierwszy rzut oka rada ta wydaje się być zupełnie niezrozumiała. Jak to? Przychodzę wkurzony z pracy, na głowie kredyt do spłacenia, nawarstwiają się wydatki a ja mam się uśmiechać? To niedorzeczne! Muszę rozładować swój stres!” Wielu ludzi tak myśli i ja również myślałem w taki sposób jakiś czas temu. Rozładowywanie negatywnej energii poprzez agresję czy złość jest jednym ze sposobów, lecz nie jedynym. Nie wiem czy pamiętasz sytuację, w której stan zadowolenia czy radości był Ci zupełnie obcy a Ty spojrzałeś na zadowolonego zwierzaka lub na uśmiech dziecka. Bardzo często w takim momencie nasza złość mija, ponieważ uśmiech innych ludzi działa jak balsam na zestresowaną osobę. Pomyśl, że uśmiechając się Ty również możesz komuś poprawić humor. Nie lekceważ potęgi uśmiechu.
 2. Spotkaj się z kimś kogo lubisz.
  W dobie postępującej informatyzacji coraz mniej czasu poświęcamy na kontakt w 4 oczy. Telefony, maile czy portale społecznościowe skutecznie oferują nam okrojoną, lecz nadal skuteczną formę kontaktu z innymi, z czego coraz częściej korzystamy. Żyjąc w szybkim świecie mamy coraz mniej czasu na spotkania z innymi, lecz jest niezmiernie ważne, aby mieć osobę z którą zawsze możemy się spotkać. Miła pogawędka przy kawie, wspólne wyjście na zakupy czy do kina z pewnością sprawi, że się rozluźnisz.
 3. Posłuchaj muzyki.
  Są ludzie, którzy są uzależnieni od muzyki. Ja osobiście bez muzyki mógłbym kilka dni przeżyć, jednakże kiedy mam gorszy dzień, często sięgam po ulubione kawałki, które poprawiają mi humor. Muzyka pozwala rozwiać myśli, wyciszyć jak również naładować nas pozytywną energią. Korzystaj z niej! Zrób playlistę ulubionych kawałków i wracaj do niej kiedy na horyzoncie pojawi się stres czy złe samopoczucie.
 4. Spędź czas aktywnie.
  Kiedy jestem zły, nie ma nic lepszego jak wysiłek fizyczny. Kilkukilometrowy bieg czy proste ćwiczenia fizyczne w domu idealnie nadają się na to, by wyrzucić z siebie złą energię zgromadzoną na przestrzeni całego dnia. Zamiast przeklinać pod nosem, wymachiwać rękoma, wszczynać kłótnie.. idź pobiegaj. 🙂
 5. Wycisz się.
  Czasem idealną metodą jest zrobienie wręcz czegoś zupełnie przeciwnego niż w punkcie 4. a mianowicie wyciszenie się. Kilkukrotnie zdarzyło mi się będąc totalnie zezłoszczonym posiedzieć w samotności przez około godzinę, wpatrując się w jakiś nic nie znaczący przedmiot czy punkt na ścianie. Przez pierwsze minuty moje myśli płynęły z prędkością światła, a zadanie jeszcze bardziej mnie złościło niż uspokajało, lecz po kilkunastu minutach, kiedy mój umysł “zmęczył się” natłokiem myśli – pojawiła się przyjemna pustka. Proces wyciszania się jest idealnym wstępem do medytacji, którą polecam stosować.

 

Daj lajka!