Ile potrzeba czasu, żeby spalić pół litra słodkiego napoju?

Dzisiaj kiedy wracałem z pracy rowerem, uświadomiłem sobie jak bardzo jesteśmy nieświadomi tego, ile poszczególne rzeczy mają kalorii. Jest lato, temperatura za oknem zdecydowanie zachęca po spożywania schłodzonych napoi. Często sięgamy po Coca-Colę, Pepsi czy inne słodzone napoje, zupełnie nie zdając sobie sprawy, że produkty te są wysoko kaloryczne.

W upalny dzień bez problemu da się wypić pół litra Coca-Coli, Sprite, czy Mirindy w kilka chwil. Patrząc na tabelę kaloryczną uzmysłowiłem sobie, że to aż 210 kalorii. Co więcej, w skład słodkich napoi wchodzą tylko i wyłącznie węglowodany proste, wywołując silną reakcję insulinową. Nasz organizm chcąc pozbyć się wysokiego poziomu cukru we krwi, zamienia węglowodany proste w glikogen, a później w glicerol(tłuszcz). Tak w najprostszym schemacie można opisać schemat tycia. 🙂

Ile wysiłku trzeba włożyć by spalić kalorie, które wypiłeś?

Ile potrzeba czasu żeby spalić te kalorie? Całe szczęście, że wracając z pracy miałem włączony program mierzący moją prędkość oraz liczący spalone kalorie. Fakt, nie pędziłem na złamanie karku, preferując raczej styl spokojny (przecież muszę mieć czas żeby podziwiać piękno przyrody, ciekawe budynki oraz urocze dziewczyny, które mijam 😉 )

Co widać na powyższym obrazku? Żeby spalić pół litra Coca – Coli potrzebowałbym aż 49minut jazdy, ze średnią prędkością około 14km/h, pokonując dystans ~11km….

 

… Moim zdaniem, lepiej jednak pić wodę. 🙂

Dla wszystkich posiadaczy Androida, zdecydowanie polecam aplikację Runtastic. W moim subiektywnym odczuciu jest lepsza od Endomondo, posiada więcej możliwości analitycznych oraz mocniej trzyma sygnał z GPS’a. 🙂

Daj lajka!