Inny nie znaczy gorszy. Uwierz w siebie. 3 filary naturalnej, zdrowej pewności siebie

W rozmowie z kobietami, zauważyłem, że duża część z nich skarży się na to, że mało jest pewnych siebie facetów. Nie wiem czy to objaw zwykłego marudzenia bez poparcia jakimikolwiek faktami czy też stwierdzenie, które ma jakieś odzwierciedlenie w rzeczywistości. Pomimo tego, że jestem facetem i nie odczułem na własnej skórze “niedoboru” pewnych siebie facetów o tyle widzę, że dużo osób cierpi na niedobór.. ZDROWEJ pewności siebie.

Sztuczność jest w modzie

Niechaj pierwszy rzuci kamień ten, kto z ręką na sercu powie, iż nie drażni go zachowanie osoby, która zachowuje się jakby pozjadała wszystkie rozumy, nie potrafi przyjąć do siebie konstruktywnej krytyki i nie jest w stanie podjąć merytorycznej dyskusji? Niestety wraz z liczbą poznawanych osób na mej drodze życiowej, obserwuję, iż spory odsetek ludzi stara się być na siłę fajnymi, rozgadanymi, pewnymi siebie osobami, kiedy tak naprawdę w głębi serca są zamknięte w sobie, ciche i spokojne. Nie bez przyczyny również mówi się, że od nadmiaru pieniędzy ludziom odbija, ponieważ ego takiej osoby jest pompowane sztuczną pewnością siebie co jest w 100% powiązane z ilością pieniędzy na koncie. Pewność siebie nie polega na podbijaniu własnego ego próżnymi zagrywkami, zdobywaniem majątku czy zaliczaniem hurtowej ilości dziewczyn na imprezie. Ja to widzę zupełnie inaczej.

Moja definicja zdrowej pewności siebie

Nie określiłbym mianem “pewnej siebie” osoby, która ubiera najdroższe ciuchy, jeździ najnowszymi samochodami tylko po to, by zrobić na innych wrażenie. Facet, który sztucznie rozsiada się na całej 3 osobowej kanapie oraz kobieta, która z zadartą głową udaje kogoś im faktycznie nie jest, również nie zaliczają się do grona pewnych siebie. Spory odsetek osób myli pewność siebie z jej prawdziwą definicją i odbiera to jako cechę negatywną. Wiąże się to niestety z tym, że wiele osób uznawanych za pewne siebie są sztuczne, nienaturalne, nieszczere.

Na logikę, pewność siebie to w moim rozumowaniu przekonanie, które mówi: jestem pewny siebie, w sensie swojej osoby. Jeżeli jestem pewny swojej osoby, jestem pewny zarówno swoich niedoskonałości, niedociągnięć, rzeczy wymagających poprawki jak i tych z którymi świetnie sobie radzę i w których jestem.. po prostu dobry.

Zdrowa pewność siebie powinna być dwubiegunowa ze wskazaniem na swoje mocne jak i słabe strony. Z racji tego, że żyjemy w świecie powszechnych reklam, odruchowo nie wierzymy sprzedawcy, który mówi, że dany produkt jest najlepszy, ma najniższą cenę, nigdy się nie zepsuje, a po jego zakupie rzeczy będą same się robić. Wietrzymy podstęp, szukamy haczyka, ponieważ wiemy, że nie ma produktów idealnych w dodatku w niskiej cenie. O wiele bardziej wiarygodny będzie sprzedawca, który z góry powie o zaletach, lecz na wątpliwości klienta nie skłamie i asertywnie powie o jego wadach. Nikt z nas nie lubi być oszukiwany, dlatego też wolimy mieć wiarygodny obraz sytuacji wiedząc, że coś ma wady jak i zalety.

Jak zatem wykształcić w sobie zdrową pewność siebie?

 1.  Pełna akceptacja samego siebie.
  Genetyka, niektóre części naszego ciała, nasze miejsce urodzenia, rodzina, znaki szczególne czy grupa krwi są uwarunkowane odgórnie i nie masz żadnego wpływu na to jaki zestaw genów został Ci dany podczas narodzin. Być może masz mały nos, duże uszy czy rude włosy. Jest to indywidualny, unikalny zestaw genów, który został dopasowany tylko i wyłącznie do Ciebie. Nie ma sensu z tym w żaden sposób walczyć, ponieważ te cechy czynią z Ciebie oryginalną jednostkę. Pokochaj siebie takim jakim jesteś i zaakceptuj rzeczy na które nie masz ŻADNEGO wpływu.

  Z drugiej jednak strony masz dziesiątki rzeczy, które możesz zmienić w swoim życiu. Możesz zamieszkać gdzie chcesz, wypracować fajną sylwetkę, nauczyć się nowego języka czy też poznać niezliczoną ilość nowych osób. Prawda jest taka, że masz wpływ na większość okoliczności w życiu, które Ci się przydarzają. To, że jesteś inny nie znaczy, że jesteś gorszy.Nie ma czegoś takiego jak bycie gorszym.  Nie pozwól sobie wmówić, że jesteś beznadziejny i że nic Ci się w życiu nie uda. Życie niesie ze sobą wiele okazji i tylko od CIEBIE zależy czy tą okazję wykorzystasz. Musisz być świadom tego, że wielkie fortuny czy też sukcesy są wynikiem ciężkiej, sumiennej pracy. Żaden sportowiec nie doszedł do swojej formy leżąc na kanapie z pilotem w ręku.

 2. Rozwijanie silnych stron.
  Pokochanie i pełna akceptacja własnej osoby nie zwalnia nas z ciągłego doskonalenia się i rozwijania naszego potencjału. Każdy z nas ma jakiś talent, predyspozycje lub uwarunkowania do realizowania się w konkretnym kierunku. Im wcześniej odkryjesz w sobie w czym jesteś dobry tym łatwiej będzie Ci dojść do mistrzostwa w danej dziedzinie. Tim Ferris w swojej książce “4 godzinny tydzień pracy” napisał: “Jeśli rozwijasz swoje mocne strony, możesz osiągnąć mistrzostwo. Jeżeli rozwijasz swoje słabe strony, możesz być co najwyżej dobry.”

  Osoba pewna siebie wie w czym jest dobra i nie boi się podejmować zdecydowanych działań. Wyobrażasz sobie chirurga, który stresuje się na myśl o operacji i z roztrzęsioną ręką waha się czy zrobić nacięcie tutaj czy centymetr dalej, kiedy w poważnych wypadkach kilka minut opóźnienia może kosztować życie pacjenta?

 3. Stałe wykraczanie poza strefę komfortu, doświadczanie nowych rzeczy.
  Jeśli miałbym podać jedną, najważniejszą radę osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rozwojem osobistym, byłaby to wskazówka nr 3. Doświadczanie nowych rzeczy jest fundamentem zdrowej pewności siebie.

  Pamiętasz swój pierwszy dzień w przedszkolu? Ja pamiętam doskonale. Idąc z mamą za rękę do nowego miejsca, czułem na sobie ogromny dyskomfort i stres. Właśnie stanąłem przed wizją codziennego uczęszczania do nowego miejsca  przez najbliższe kilka lat mojego życia. Ale jak to? Gdzie będzie moja mama? Co z ciepłym i przytulnym domem, który tak bardzo kocham? Bałem się nowego miejsca, gdzie będę miał do czynienia z kilkudziesięcioma rówieśnikami na jednym piętrze. Całe szczęście strach miał jedynie wielkie oczy, a przedszkole okazało się być fajnym miejscem.

  Pierwszy dzień w szkole, pierwszy dzień w pracy, pierwsza randka, pierwszy wyjazd za granicę… Każda z tych sytuacji na początku wyzwala w nas stres, jednakże później, kiedy z czasem przyzwyczajamy się do nowej sytuacji, czujemy się komfortowo. Stawanie w obliczu nowych sytuacji sprawia, że w coraz większej liczbie sytuacji czujemy się komfortowo i pewnie. Osiadanie w jednym punkcie, nie podejmowanie nowych wyzwań z czasem zakorzeni się tak silnie, że później na samą myśl o zrobieniu czegoś nowego będzie paraliżował nas strach.

Daj lajka!