Jak być kreatywnym? 10 wskazówek

W coraz większej liczbie ofert pracy wymaga się kreatywności. Poszukiwani są kreatywni copywriterzy, kreatywni graficy, marketingowcy a nawet handlowcy. Cóż, w dobie powszechnej cyfryzacji, gdzie większość obliczeń czy danych statystycznych wykonują za nas komputery, zapotrzebowanie na rutynowe prace, które może przejąć komputer – maleje. Na szczęście człowiek ma potężny as w rękawie i nie przewiduje się, aby w najbliższej przyszłości komputery stały się bardziej kreatywne i pomysłowe od ludzi.

Jak zatem być kreatywnym przez większość dnia?

  1. Noś ze przyrząd do notowania. Odkąd kupiłem smartfona i wyposażyłem go w aplikację Google Keep, każdy mój pomysł ląduje zapisany jako odpowiednia notatka. Kreatywność lubi nas zaskakiwać, ponieważ czasem najlepsze pomysły wpadną nam w środku nocy. Bądź przygotowany na taką okoliczność i noś przy sobie odpowiednie przyrządy do notowania (notatnik, smartfon)
  2. Odejdź od komputera, jeśli nic nie przychodzi Ci do głowy. Praca przed komputerem męczy psychicznie, co może sprawić, że nasz umysł przestanie podsuwać nam twórcze rozwiązania. Duża ilość osób na kreatywnych stanowiskach używa komputera do swojej pracy, lecz kiedy czujemy, że nasz poziom kreatywności jest niski, warto wyłączyć komputer i przejść się choćby na spacer.
  3. “Muszę coś wymyślić” – najgorsze z możliwych rozwiązań. Spinając się i wywierając na sobie presję w postaci stresującego dialogu wewnętrznego, zbyt dużo energii poświęcamy wewnętrznemu spięciu. Nasz kreatywny umysł nie lubi presji i gdy hormony stresu dostają się do Twej krwi – kreatywność pryska jak mydlana bańka. Nie wywieraj na sobie presji, zrelaksuj się i daj sobie trochę czasu. Dasz radę!
  4. Rób sobie regularne przerwy w pracy. Nawet najbardziej kreatywny umysł w pewnym momencie powie: “Dosyć!”. Regularne przerwy to podstawa dobrych nawyków twórczej pracy. Zaleca się robienie krótkich, 3-5 minutowych przerw co 45-60 minut.
  5. Wypij filiżankę kawy. Nic nie pobudza tak jak “mała czarna”. Kofeina trafiając do Twej krwi z pewnością rozbudzi nawet najbardziej zaspany umysł.
  6. Posłuchaj muzyki lub obejrzyj ciekawe wideo. Brak bodźców jest dla mózgu zabójczy, dlatego też ważne jest by stale go odpowiednio stymulować. Bodźce w postaci audio/video są niezwykle pomocne w walce z brakiem kreatywności. Jeśli czujesz, że w pracy dopadł Cię nagły brak twórczości, obejrzyj krótkie wystąpienie TED’x lub włącz ulubioną piosenkę.
  7. Otaczaj się kreatywnymi ludźmi. Pośród osób, które wypowiadają jedynie: “nie da się”, “nie chcę mi się”, “nie mam pomysłu” nawet najbardziej kreatywna osoba straci zapał do pracy. Pracując w gronie kreatywnych i zmotywowanych osób z pewnością zarazisz się ich aurą pomysłowości.
  8. Przyjmuj konstruktywną krytykę od ludzi. W życiu trafimy na różnych ludzi. Zdarzą się również tacy, którzy z racji bogatszego doświadczenia zawodowego udzielą nam konstruktywnej krytyki. Nie bójmy się jej, błędy jakie popełniamy warto wziąć do siebie i spróbować zrobić coś mądrzej, szybciej, efektywniej. Być może w całym wywodzie będzie jedno zdanie, które Cię zainspiruje?
  9. Nie poddawaj się. Czasem przyjdą dni, że nic nie napiszesz, niczego nie stworzysz, niczego nie zagrasz. Nie jesteśmy robotami i takie dni są czymś ludzkim. Nie oznacza to jednak, że po każdorazowym gorszym dniu masz się załamać i wmawiać sobie, że jesteś do niczego. Zaakceptuj gorsze chwile i nie poddawaj się!
  10. Pozwól sobie robić błędy. Podobno ekspertem w danej tematyce staje się wtedy, gdy popełnimy dużą ilość błędów w wąskiej dziedzinie. Jest to prawda, ponieważ człowiek najskuteczniej uczy się na własnych błędach. Nie bój się popełniać błędów, ponieważ jest to naturalna cecha doskonalenia się. Stawiając pierwsze kroki kiedy byłeś małym dzieckiem, robiłeś wiele błędów, ale dziś chodzisz perfekcyjnie.
Daj lajka!