Jak podnieść skuteczność swoich działań, czyli sukces w pigułce

Wielu ludzi narzeka na to, że nie mogą schudnąć, nie mogą rzucić palenia czy zmotywować się do porannych ćwiczeń fizycznych. Coraz większa rzesza kupuje książki motywacyjne tylko po to, aby rozpalić w sobie wielki ogień motywacji, który zwykle po kilku dniach wygasa. Kończy się zwykle rozczarowaniem, że książki nie działają a czytelnik nic nie zmienił w swoim życiu.

Z racji tego, iż postanowiłem większość czasu oraz energii przeznaczyć na wpisy praktyczne, dzisiejszy wpis będzie bez zbędnego teoretyzowania. Pora wziąć się do roboty i przestać narzekać!

Dam Ci kilka wskazówek, dzięki którym podniesiesz skuteczność swoich działań. W końcu zaczniesz działać zamiast biadolić, że cały świat spiskuje przeciwko Tobie.

Jeśli przeczytasz ten wpis od A do Z, mogę z czystym sumieniem stwierdzić, iż nie potrzebujesz żadnej dodatkowej książki z zakresu motywacji czy osiągania celów

KROK 1 – Ustal cele a wszystkie zdobędziesz.

Cel to podstawa. Bez ustalenia konkretnego celu, sam tak naprawdę nie wiesz dokąd zmierzasz, ani co chcesz osiągnąć. Tak jak przed wybudowaniem domu czy mostu najpierw robi się plan, tak i przed zrealizowaniem marzenia, trzeba ustalić cel; co kiedy jak i gdzie.

Jeśli chcesz schudnąć sprecyzuj ile kg chcesz schudnąć w jakim okresie czasu. Dodatkowo ustal, ile razy w tygodniu chciałbyś biegać, chodzić na basen czy na siłownię oraz w jakich godzinach. Nie sugeruj się tym, że nie masz wiedzy na temat odchudzania, ponieważ chodzi tylko o to, abyś określił ile jesteś w stanie sam z siebie dać. Konkretny plan działania ułożysz nieco później, na razie kreślimy tylko jego zarys. Ponadto powinieneś odpowiedzieć na poniższe pytania:

– Dlaczego chcę to zrobić?

– Co zyskam, jeśli mi się uda?

– Jaka kara mnie czeka, jeśli się poddam?

Dobrym sposobem jest wymyślenie sobie kary oraz nagrody za wykonanie lub nie wykonanie danego działania. Jeśli nie zmotywuje Cię marchewka to być może zmotywuje Cię bat. Cel zapisz na kartce i powieś w widocznym miejscu.

 KROK 2 – Czytanie fachowej literatury-  ‘how to’

Jeśli masz już wyznaczone cele, kolejnym krokiem jest zdobywanie niezbędnych informacji na temat danego przedsięwzięcia. Jeśli naszym celem jest zrzucenie paru kilogramów, musimy mieć wiedzę na temat tego w jaki sposób to zrobić. W Internecie jest mnóstwo artykułów, książek czy publikacji na temat najpopularniejszych celów takich jak: odchudzanie, rzucanie nałogu, rozpoczęcie ćwiczeń fizycznych, randkowania, nauce tańca i wiele wiele innych.

W dobie XXI wieku znajdziesz fachowe informacje praktycznie na każdy temat. Skorzystaj z tego.

KROK 3 – Ułóż konkretny plan działania

Na podstawie fachowej wiedzy, którą zdobyłeś w punkcie drugim, musisz teraz ułożyć konkretny plan działania. Zaplanuj dzień po dniu co będziesz robił, w jaki sposób będziesz się odżywiał, kiedy będziesz miał czas na gotowanie, a kiedy na spotkania ze znajomymi. Kiedy będziesz chodził na basen? Kiedy na siłownie? Kiedy będziesz miał czas wolny tylko i wyłącznie dla siebie? Spróbuj wziąć pod uwagę wszystkie możliwe potencjalne okoliczności.

KROK 4 – Zrób wszystko co w twojej mocy aby mieć pewność że wszystko jest dopięte na ostatni guzik.

Przejrzyj jeszcze raz swoje cele oraz plan działania. Czy wszystko zostało w nich uwzględnione? Czy Twoim zdaniem nie ma takiej okoliczności, która zepsułaby Ci Twój plan? A co jeśli skończą Ci się produkty niezbędne do diety, a Tobie nie zechce się iść do sklepu? Co jeśli zadeklarowałeś się nie pić przez miesiąc alkoholu, a Twój dobry kolega wyciągnie Cię na piwo? Co mu odpowiesz?

Przemyśl jeszcze raz wszelkie możliwe okoliczności. Im więcej jesteś w stanie przewidzieć, tym bardziej będziesz na dane zajścia przygotowany.

KROK 5 – Kontakt z ludźmi którym się udało.

Jest to odwieczna prawda sukcesu, która mówi, że aby osiągnąć dany cel, musisz znaleźć osobę, której się to udało. Jeśli się odchudzasz, znajdź osobę, która schudła. Jeśli rzucasz palenie, porozmawiaj z osobą, która rzuciła papierosy. Wbrew pozorom ludzie bardzo chętnie dzielą się swoimi sukcesami, a dzięki temu, możesz z nią zweryfikować swój plan działania. Na forach dyskusyjnych userzy chętnie Ci pomogą. Nie bój się zadawać nawet najgłupszych pytań. Kto pyta nie błądzi!

KROK 6 – DZIAŁAJ!

W tym kroku nie mogę Ci zbyt wiele poradzić. Mogę Ci jedynie życzyć powodzenia i trzymać gorąco kciuki wierząc, że Ci się uda. Jeżeli – tak jak zdecydowana większość osób – rozmyślisz się i powiesz sobie ‘nie mam motywacji do działania’ wiedz, że jesteś leniem i szukasz sobie wymówek. Wiedz również, że straciłeś mnóstwo cennego czasu, który mógłbyś wykorzystać w inny, lepszy sposób. Pokaż światu, że Ty, właśnie Ty możesz dany cel osiągnąć i czerp satysfakcję z każdego nawet najmniejszego sukcesu.

Tego życzę Ci z całego serca.

Michał Flisiuk

Daj lajka!