Jak promować siebie? 4 szybkie wskazówki

Każda osoba, która świadczy jakieś usługi lub prowadzi jakąś działalność, wie jak istotne z punktu widzenia biznesowego jest dbanie o swój wizerunek. Większa rozpoznawalność nazwiska, produktu, usługi czy nazwy firmy z reguły przyczynia się do zwiększonego zainteresowania wśród ludzi co z kolei najczęściej przekłada się na większą sprzedaż. Dbanie o wizerunek, często kojarzy jako zabieg podejmowany tylko przez firmy, lecz w dobie Internetu każdy może sam zadbać o własny wizerunek.

Internet daje nieograniczone możliwości w kwestii promocji ze względu na liczne kanały dotarcia: fora dyskusyjne, blogi czy social media – we wszystkich tych miejscach można zaistnieć, jeśli poświęcimy na to trochę czasu. Odpowiednio zaplanowana własna mini akcja PR’owa mająca na celu wykreowanie pozytywnego wizerunku własnej osoby z pewnością ułatwi nam pozyskanie klientów i ściągnięcie na naszą stronę internetową ruchu.

Jak zatem się promować?

Poznaj 3 proste sposoby:

Strona WWW. Witryna w sieci jeszcze kilka lat temu kojarzyła się z coś z ala wizytówką online danej firmy. Dawniej stworzenie strony WWW było zdecydowanie trudniejsze, ponieważ trzeba było znać się na budowaniu stron albo zlecić to jakiemuś specjaliście. Dzisiaj swoją własną stronę internetową możemy postawić w kilka minut za pomocą kilku prostych kliknięć. Systemy zarządzania treścią nie wymagają praktycznie żadnej wiedzy z zakresu HTML więc stworzenie strony internetowej jest zaskakująco proste. Jeżeli mamy jakieś zainteresowania lub jesteśmy powiązani ściśle z jakąś branżą, warto posiadać swoją stronę WWW, najlepiej bloga, tak aby inni mogli zrozumieć czym się zajmujemy i w jakiej branży działamy. W taki oto bardzo prosty sposób możemy zrobić sobie reklamę własnej osoby – kim jesteśmy, jakie mamy poglądy, w jakiej branży jesteśmy specjalistami.

 • Załóż stronę internetową, najlepsza domena to imię i nazwisko.
 • Pisz o rzeczach o których lubisz pisać lub odnoś się do branży w której jesteś ekspertem.
 • Prowadź aktywny dialog z czytelnikami.

Media społecznościowe – Facebook, GoldenLine, Google+. Każdy kto liczy się w biznesie, wie, że social media są bardzo ważne. Dawniej reklamując się przez gazety, telewizję czy inne sposoby poza Internetem, reklamodawca nie otrzymywał praktycznie żadnych informacji zwrotnych co do swojej kampanii. Nieliczni fatygowali się by zadzwonić na infolinię czy wysłać list z konstruktywną krytyką co ich drażni w danej ofercie czy też reklamie. Powstanie social mediów przyczyniło się do rozwinięcia dialogu między firmami a klientami, ponieważ każdy w prosty sposób może wyrazić swoją opinię, co jest świetną okazją do tego by lepiej zrozumieć potrzeby swoich klientów. W dzisiejszych czasach istnienie w social mediach pod kątem biznesowym jest absolutną koniecznością. Założenie takiej wizytówki online zajmuje dosłownie kilka sekund, a stanowczo zwiększa możliwości dotarcia.

 • Koniecznie załóż konta na ważniejszych portalach społecznościowych – Google+, Facebook, GoldenLine.
 • Pokaż w jakiej branży działasz, co Cię interesuje.
 • Prowadź aktywny dialog ze swoimi klientami i osobami z tej samej branży.

Wizytówki – wizytówki to nadal skuteczna forma reklamy własnej osoby. Pomimo tego, iż wszelkiego rodzaju wizytówki online czy też inne metody promocji w Internecie są o wiele skuteczniejsze, nie powinniśmy zapominać o tym, że są ludzie, którzy żyją poza Internetem i wolą otrzymać wizytówkę wraz z uściskiem dłoni niż pooglądać sobie czyjąś stronę w Internecie. Poza tym w kręgach biznesowych poznaje się niejednokrotnie wiele osób i ciężko zapamiętać kto jest kim i w jakiej branży działa. Ciekawie zaprojektowana wizytówka może być kluczem do zapamiętania przez innych, więc warto to wykorzystać.

 • Zaprojektuj ciekawe wizytówki.
 • Wręczaj je osobom, które będą zainteresowane Tobą oraz tym w jakiej branży działasz.

Wypowiadaj się publicznie – Internet daje ogromne możliwości w kwestii wypowiadania się publicznie na jakiś temat. Prowadząc bloga możemy w kilka minut wyrazić swoją opinię na temat jakiegoś ważnego wydarzenia. Tematyczne fora dyskusyjne są świetnym miejscem, gdzie pomagając innym – możemy w subtelny sposób reklamować siebie np. umieszczając odnośnik w sygnaturce, co stanowi również świetną okazję do zdobywania linków pod kątem SEO. Wpisy gościnne na zaprzyjaźnionych blogach, komentowanie opinii partnerów w branży świetnie działają na Twój wizerunek kreując Cię na osobę, która w każdej sytuacji ma swoje zdanie i ma coś mądrego do powiedzenia. Zadbaj o to.

 • Znajdź fora dyskusyjne na których porusza się tematykę związaną w branży w której działasz i pomagaj Internautom.
 • Śledź blogi/profile G+/dyskusje na GoldenLine osób, które działają w podobnej lub tej samej branży i wypowiadaj się.
 • Pisz na swoim blogu na temat ważnych wydarzeń, nowych produktów/usług czy cokolwiek o czym warto poinformować innych.

 

Daj lajka!