Bez kategorii

Jak się skutecznie zmotywować do pracy? 10 przydatnych wskazówek.

Z problemem motywacji do pracy spotkał się chyba każdy z nas. Tak na prawdę niewiele osób potrafi się samodzielnie zmotywować i pracować na pełnych obrotach. Podczas jesienno-zimowych dni nasz zapał do pracy zazwyczaj spada i ogarnia nas typowa melancholia. Jak temu zaradzić i sprawić, żeby nasza motywacja w końcu wróciła na dawny poziom?

1. Zaplanuj swój dzień.
Zawsze staraj się zapisywać w swoim terminarzu co będziesz robił następnego dnia. Co to daje? Zapisywanie celów na kartce papieru to dla nas pewnego rodzaju swoista umowa przed samym sobą. Gdy coś zapisujemy, czujemy się bardziej zobowiązani, aby daną czynność wykonać. W momencie w którym masz tę świadomość, że będziesz robił coś ciekawego po pracy, stajesz się bardziej entuzjastyczny. Musisz przyznać, że wizja wizyty na siłowni jest ciekawsza niż spędzenie reszty dnia przed telewizorem.

2. Kiedy jedziesz do pracy, czytaj lub słuchaj książek.
Bądź ambitny i staraj się rozwijać z dnia na dzień. Pomimo tego, że jadąc do pracy być może wyglądasz jakbyś jechał tam za karę to jednak spróbuj jakoś oderwać się od tej szarej rzeczywistości słuchając lub czytając jakąś ciekawą książkę. Czytanie wprowadza nas na inny poziom myślenia, rozwija naszą kreatywność i skutecznie motywuje. Jest to dobry sposób na efektywne wykorzystanie czasu, który większość uważa za stracony.

3. Pracuj dla siebie!
Być może jest to jedna z najważniejszych wskazówek, która zmieni Twoje podejście do pracy. Za każdym razem kiedy dostaniesz jakiekolwiek zadanie, zapytaj sam siebie: “czego dzięki temu zadaniu się nauczę?” Pamiętaj, że z każdym dniem rośnie Twoje doświadczenie zawodowe oraz Twoja wartość na rynku pracy. Wszystkie umiejętności, które nabyłeś w pracy są tylko Twoje i nikt Ci ich nie zabierze. Zwróć uwagę na to, że być może w przyszłości będziesz otwierał własny biznes i doświadczenie, które zdobyłeś w pracy na etacie mogą być bezcenne.

4. Ucz się jak najwięcej.
Punkt bardzo mocno związany z punktem trzecim. Bardzo dużo osób, uważa, że w momencie w którym dostaną wymarzoną posadkę, mogą stać się leniwi i nie muszą już się niczego uczyć. Firmy na ogół organizują dużo ciekawych szkoleń, kursów, jednak zazwyczaj to pracownikom nie chce się przyswajać nowych informacji. Później winą za zwolnienie można obarczać tylko firmę, która wyzyskuje.  Czy oby na pewno tak jest? Może problemem jest po prostu Twoje lenistwo?

5. Zmień tok myślenia.
Wszyscy pracują. Całe społeczeństwo. Policjanci, strażacy, lekarze, prawnicy, biznesmeni. Wszyscy mają
jakieś zadania do wykonania, nikt kto zarabia pieniądze przez cały dzień się nie leni. Często zdarza się, że osoby, które pracują na etacie wytykają przedsiębiorcom: “Temu to dobrze. Ma własny biznes, zarabia krocie, przychodzi do biura kiedy chce i jeździ najnowszym modelem Audi!“. Ale czy oby na pewno wszystko jest takie kolorowe? Czy chciałbyś się zamienić z właścicielem dużej firmy, gdzie wszystko funkcjonuje na nieziemsko wysokich obrotach? Ciągle dzwoniące telefony, spotkania z klientami, a na dodatek musisz pilnować pracowników, żeby wykonywali prawidłowo swoje zadania.. Na dodatek stres i nienormowane godziny pracy. Musisz uświadomić sobie, że nikt nie ma lekko, bo każdy na swój sposób pracuje.

6. Wyrzuć z siebie złe emocje.
Jeśli siedzisz od godziny nad jedną rzeczą i czujesz, że Twoje myśli są strasznie rozbiegane, a na dodatek zbiera się w Tobie frustracja, zrób sobie 10minutową przerwę. Powiedz swojemu przełożonemu, że idziesz się przewietrzyć, ponieważ nie możesz skupić myśli. Wyjdź, ponarzekaj sobie, zrób z siebie męczennika i spróbuj sam siebie dowartościować. Jeśli Ci to pomaga, czemu tego nie robić? Znajdź swój sposób na odstresowanie się, przy czym pamiętaj, aby starać się nie wyżywać się na osobach trzecich. Dodatkowe konflikty nie będą Ci potrzebne.

7. Nie osiadaj na mieliźnie zwanej “zastój zawodowy”.
Dyplom z uczelni, praca w międzynarodowej korporacji i co miesiąc ta sama wypłata. Hurra, właśnie osiągnąłeś swój życiowy cel, ale co dalej? Czy chcesz aby Twój dzień wyglądał tak samo do końca życia? Być może Ci to w pełni odpowiada, ale wiedz, że nie powinieneś na tym zaprzestać. Powinieneś się rozwijać, ponieważ jest to główny cel
ludzkiej egzystencji. Gdyby świat przestał iść do przodu jakiś czas temu, najprawdopodobniej do dzisiaj jeździłbyś do pracy konno, w życiu nie skorzystałbyś z komputera, a wizja wykonania telefonu z urządzenia wielkości 10cm byłaby dla Ciebie fantazją rodem z filmu science fiction. Rzucaj sobie nowe wyzwania, staraj się uczyć codziennie czegoś nowego, a Twoja wartość na rynku pracy będzie stale rosła.

8. Dbaj o kontakty ze współpracownikami.
Wszyscy wiemy, że razem pracuje się lepiej. Niejednokrotnie jest tak, że w zadaniu, które zostało nam zlecone ma pomóc jeszcze jedna osoba. Warto zadbać o relację z nią, ponieważ w zależności od tego jak będzie wyglądało nasze nastawienie, zależy tak naprawdę jakość współpracy. Być może będzie to najlepsza, a może też najgorsza praca zespołowa w jakiej kiedykolwiek miałeś przyjemność uczestniczyć. Bądź serdeczny, staraj się być wyrozumiały – w końcu pracujecie razem.

9. Pieniądze to jedynie efekt uboczny dobrze wykonanej pracy.
O tym, że pieniądze motywują, nie trzeba nikomu mówić. Ludzie są w stanie chodzić przez całe życie do pracy, której wręcz nienawidzą w zamian za regularną wypłatę. Wydaje mi się, że największy problem tkwi w samym człowieku, który wmawia sobie, jak bardzo jego praca jest beznadziejna. Czyżby? Czy nie uważasz, że czasami przesadzasz? Pomyśl, że niektórzy mają gorzej. Jeśli nawet Twoja praca Cię nie satysfakcjonuje, co stoi na przeszkodzie, abyś poszukał nowej? Większość prac z biegiem czasu da się polubić. W każdej czegoś się uczysz. W każdej masz jakieś korzyści. Spójrz na to z innej, bardziej optymistycznej perspektywy!

10. Bądź asertywny w stosunku do współpracowników, którzy działają na Ciebie  demotywująco. Pogawędki w pracy to normalna rzecz. O ile konwersacja może sprawiać Ci przyjemność, bo masz do czynienia z inteligentnym i ciekawym rozmówcą, o tyle może działać również w drugą stronę. Wieczne narzekanie, wylewanie swoich frustracji na Twoją osobę, ciągłe problemy Twoich współpracowników  i wyręczanie się Tobą – to niestety może Cię spotkać w każdej pracy, jeśli sobie na to pozwolisz. Wiem, w domu nauczono Cię grzeczności, chcesz być lubiany w pracy i w konsekwencji czego nie potrafisz odmówić. Jeśli nie masz najmniejszej ochoty słuchać czyjegoś gadania, po prostu powiedz ze szczerym, serdecznym wyrazem twarzy: “Jest mi naprawdę przykro, że taka okropna rzecz wydarzyła się w Twoim życiu. Chętnie bym z Tobą porozmawiał, ale mam naprawdę dużo pracy, czy ta rozmowa mogłaby zaczekać?”


Daj lajka!