Koszty podróży do Londynu – poradnik dla wybierających się do UK

Latanie to niebywale moja pasja. Od małego dziecka fascynowałem się lotnictwem, sam fakt tego, że żelazna maszyna jaką jest samolot potrafi wzbić się w powietrze był dla mnie czymś ekscytującym. Kiedyś myślałem, że bilety lotnicze są drogie a na podróżowanie po świecie trzeba mieć dużo pieniędzy. Myliłem się. Wszystko jest kwestią tego w jaki sposób wyobrażasz sobie pobyt za granicą. Ja preferuję latanie po kosztach, gdzie na 2-3dniowy wypad można się zmieścić w kwocie kilkuset złotych.

Bilety lotnicze – gdzie kupować, jak i kiedy

Moim faworytem jeśli chodzi o tanie bilety lotnicze jest zdecydowanie linia Ryanair. Irlandzki przewoźnik praktycznie codziennie ma jakieś promocje, posiada dobre połączenia do wielu ciekawych miejsc w Europie, co sprawia, że za niskie kwoty, możemy “zlatać” niemalże całą Europę. Na uwagę zasługuje również linia WizzAir, która stanowi konkurencję dla Ryanair’a oferując również bilety typu low-cost. Z racji lepszych cen Ryanaira zdecydowanie częściej wybieram irlandzkiego, żółto-niebieskiego przewoźnika.

W jaki sposób wyszukuję promocje?

Mam na to trzy skuteczne metody.

  • Pierwszy z nich, polecam wszystkim zapisać się na newsletter w serwisie Fly4free, gdzie miłośnicy podróżowania nieustanie poszukują i dzielą się wyszukanymi promocjami. W taki sposób nie musimy nawet kiwnąć palcem, a wiemy gdzie aktualnie można dostać tanie bilety. Wadą tego rozwiązania jest fakt, iż newsletter otrzymuje kilka lub kilkanaście tysięcy osób równocześnie, co sprawia, że promocja może skończyć się bardzo szybko. W tym wypadku niesłychanie ważna jest szybkość działania. To, że ceny biletów są korzystne o godzinie 11:47 wcale nie musi oznaczać, że pozostaną takie do godziny 13.
  • Drugi sposób: spontanicznie np. raz dziennie własnoręcznie sprawdzam ceny na konkretnych trasach za pomocą wyszukiwarki na oficjalnej stronie linii Ryanair lub WizzAir. Stary, niezawodny sposób, dzięki któremu znalazłem tanie bilety do Londynu we wrześniu 2012 🙂 Niestety, trzeba się liczyć z faktem, iż nie zawsze znajdziemy bilety w dobrej cenie więc trzeba się wykazać cierpliwością i codziennie lub nawet kilka razy dziennie sprawdzać ceny biletów.
  • Trzeci sposób: dobre relacje z gronem zapalonych podróżników. Warto nawiązywać kontakty z osobami, które często gdzieś podróżują i poprosić ich, aby informowały nas o napotkanej promocji. Na Facebooku jest bardzo dużo grup podróżników, które dzielą się promocjami lub szukają towarzysza do podróży. Jest to świetna okazja na poznanie nowych ludzi w zupełnie niecodziennych okolicznościach.

Kiedy najlepiej kupić bilety?

Podobno bilety lotnicze są najtańsze w czwartki. Nie mam zielonego pojęcia ile w tym prawdy, jednakże z własnych obserwacji zauważyłem, iż kilka lotów faktycznie odbyło się w czwartek, więc najprawdopodobniej jest w tym ziarno prawdy. Godziny wieczorne/nocne również charakteryzują się niższymi cenami za przelot.

Pokaż jakiś dowód! 😀

Proszę bardzo, poniżej załączam 3 screeny, które są dowodem zakupu biletów. 2x Londyn i 1x Girona. Nie potrafię znaleźć rezerwacji z Malty i Eindhoven, ale ceny były w okolicach 150 – 250zł.

tanie bilety lotnicze do londynu poradniktanie bilety barcelona poradniktanie bilety do londynu poradnik

 

 

Jak widać tanie latanie to nie mit i przy odrobinie wysiłku, można spędzić weekend za granicą przy niewielkim budżecie.

Londyn – koszty z którymi trzeba się liczyć

W samym Londynie jak i na jego przedmieściach funkcjonują 5 lotnisk: Heathrow, Luton, Gatwick, Stansted i City, a ich rozmieszczenie wygląda mniej więcej tak:

londyn lotniska

Ryanair w większości przypadków lata na Stansted i będąc dwukrotnie w Londynie było mi dane tam właśnie lądować. Z tego co się orientuję WizzAir ląduje na lotnisku Luton. Na Heathrow, lotnisko, które jest najbliżej centrum miasta niestety nie latają żadne z tanich linii lotniczych.

Przejazd z lotniska do centrum Londynu:

Mamy do wyboru szereg autobusów, małych busów oraz kolej. Kolej jest obsługiwana przez firmę Stansted Express i jest zarazem najdroższa ( ok. 35 funtów bilet w obie strony) jak i najszybsza (czas dojazdu 45min).

Ja osobiście wybrałem przewoźnika Easy Bus, który oferuje bilety w różnych cenach – od 1funta do 14funtów za bilet w jedną stronę. Kupując bilety z co najmniej 1,5-2 miesięcznym wyprzedzeniem, spokojnie powinno nam się udać kupić bilet w obie strony za około 10-15funtów. Firma oferuje podróż małymi busami (9-10 os) a przejazd do centrum Londynu (Baker Street) trwa w zależności od pory dnia 1-1,5h. Luksusów nie ma, ale jest tanio. 🙂 Mam jedno małe zastrzeżenie co do powrotu, ponieważ bus spóźnił się około pół godziny. Nie wiem czy było to spowodowane ruchem ulicznym, czy też jest to nagminne. Całe szczęście bilet powrotny miałem zarezerwowany na ponad 3,5godziny przed odlotem, więc opóźnienie nie dało mi się we znaki.

Komunikacja miejska w Londynie

Sieć metra oraz autobusów stoi w Londynie na bardzo wysokim poziomie. Nawet jeśli zatrzymujemy się w jednej z dalszych dzielnic Londynu to powinniśmy bez problemu dojechać podziemną koleją w większość ważnych miejsc stolicy Anglii. Warto przed wyruszeniem w miasto zapoznać się ze schematem linii metra i zabrać ze sobą ulotkę. Orientacja w terenie to podstawa!

W kwestii cen odpowiedź nie jest jednoznaczna, bowiem to zależy od intensywności naszych podróży. Jeżeli mamy zamiar cały dzień intensywnie korzystać z komunikacji miejskiej, przemieszczać się w dużą ilość miejsc – warto zakupić 1day Travel Card – bilet ważny cały dzień. Nie jest to niestety bilet 24h taki jak można nabyć w Warszawie, lecz bilet ważny na dzień w którym dokonaliśmy zakupu. Z takiego biletu warto korzystać od wczesnego ranka do późnego wieczoru. Koszt w zależności od strefy 7-9funtów.

Liczba rodzajów biletów jest naprawdę imponująca. Możemy wykupić bilety tylko na autobusy, w szczycie, poza szczytem oraz wiele wiele innych. Polecam zapoznać się z oficjalną stroną komunikacji miejskiej w Londynie.

Podsumowanie

Jak widać, nawet przy bardzo niekorzystnym przeliczniku GBP-PLN nasza podróż wcale nie musi kosztować fortunę. Koszty stałe jakie poniosłem podczas kwietniowej wyprawy do Londynu:

  • Bilety lotnicze 98zł
  • Transfer Stansted – Centrum w tą i z powrotem – 15funtów = 75zł
  • Bilety miejskie ~12funtów – 60zł

Razem = 233zł

Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że… przy odrobinie szczęścia ta kwota może się jeszcze zmniejszyć. Kwestii noclegów, wyżywienia oraz zakupów nie poruszam, ponieważ różni ludzie mają różne upodobania. Dodam tylko, iż chcąc spać za darmo można skorzystać z Couchsurfingu.

Daj lajka!