fbpx

O czym rozmawiać? 30 tematów do rozmowy

Rozmowa z drugim człowiekiem może być dla nas źródłem inspiracji. Może również nas zdenerwować. Może nas zmotywować. Może nas rozśmieszyć. Może też wywołać… kłótnię. Chcesz unikać kłótni? Dowiedz się na jakie tematy lepiej nie rozmawiać z ludźmi, by unikać tego ostatniego.

Podczas rozmowy z innymi ludźmi bardzo często nie potrafimy słuchać, lecz zamiast tego wpieramy swoje racje, jeżeli poglądy naszego rozmówcy są inne niż nasze. Istnieją tematy, które z reguły są neutralne i na pierwszy rzut oka rozmowa na ich temat, nie powinna wywołać wojny słownej.

Są jednak takie, z którymi to poglądami ludzie bardzo się utożsamiają a w związku z tym, będą próbować przekonać każdą osobę na swej drodze, że jest w błędzie, bo myśli inaczej.

Różnica między dyskusją a kłótnią

Jest różnica między kłótnią a dyskusją. Dyskusja jest czymś pozytywnym, ponieważ skupia się na wymianie poglądów między ludźmi w kulturalny, nieoceniający sposób. Dzięki temu wzrastamy, ponieważ druga osoba może rzucić nowe światło na tematy o których do tej pory myśleliśmy w zupełnie inny sposób.

Niezgadzanie się z czyimś poglądami jest jak najbardziej OK. Dużo osób tego nie rozumie i czuje się źle, kiedy ich poglądy są poddane próbie, bo bardzo się z tymi poglądami utożsamiają.

Niestety, dużo ludzi w trakcie dyskusji czuje się personalnie atakowanych, wzmagają się emocje i dyskusja przeradza się w kłótnię.

Kłótnia nie ma sensu – wtedy negatywne emocje biorą górę i bardzo często dochodzi do personalnych ataków co wpływa destrukcyjnie na relację.

5 zasad dobrej rozmowy z drugim człowiekiem

Aby inni ludzie chcieli z nami rozmawiać i rozmowa nas rozwijała, koniecznie przestrzegaj poniższych zasad:

1. Zadawaj dobre pytania.

Tak wiele ludzi o tym zapomina i jedyne co robi to wciska swoje próbując zawładnąć rozmową. To bardzo destrukcyjne. Jeśli jesteś naprawdę zainteresowany tym co myśli druga osoba – zadawaj pytania! Oczywiście, nie chcemy aby rozmowa zamieniła się w wywiad, ale warto wzbogacić rozmowę dobrymi pytaniami. O dobrych pytaniach jeszcze na blogu napiszę.

2. Nie oceniaj.

Jeśli chcesz, aby druga osoba się przed Tobą otworzyła, szczególnie w tematach wrażliwych i delikatnych – nie oceniaj drugiego człowieka za to co mówił. Jeśli np. ktoś otworzy się przed Tobą otworzy się i powie w sekrecie o swoich preferencjach seksualnych, a Ty skwitujesz to: „Ale to jest chore” to ta druga osoba już nigdy nic Ci nie powie. Ocenianie burzy relacje, bo druga osoba będzie się bała nam cokolwiek powiedzieć.

3. Kiedy inna osoba mówi, Ty słuchaj.

Niby prosta zasada powtarzana nam od czasów szkoły, ale nadal są osoby, które nie potrafią stworzyć przestrzeni i dać wypowiedzieć się innym. Jeśli NAPRAWDĘ chcesz poznać drugiego człowieka i wznieść poziom rozmowy na wyższy poziom to 2x więcej słuchaj niż mów. Jeśli ludzie zobaczą, że ich słuchasz będą czuli, że mogą Ci zaufać co przełoży się pozytywnie na Waszą relację.

4. Nie próbuj za wszelką cenę wygrać dyskusji.

Dyskusja jest fajna, ale trzeba dyskutować z wyczuciem. Kiedy do dyskusji zaczynają wkradać się emocje i przeradza się ona w atak na drugą osobę – jesteście o krok od kłótni. Dyskutuj z wyczuciem. Nie wgniataj swojego rozmówcę w ziemię, nie dowartościowuj się tekstami: „Ha i co wygrałem? Kto ma rację?„, bo pomimo tego, że będziesz miał rację to zburzysz relację z tym człowiekiem. Poza tym często jest tak, że pomimo wygranej dyskusji druga osoba i tak nie zmieni swojego zdania bo poczuła się zaatakowana. A przecież nie o to chodzi.

Kluczem jest budowanie relacji a nie jej burzenie. Jeśli widzisz, że dyskusja zaczyna się przeradzać w kłótnię, bądź mądrzejszy i zrób pauzę.

5. Zaakceptuj jeśli ktoś nie chce rozmawiać na dany temat.

Bądź wyrozumiały i jeśli ktoś nie chce o czymś rozmawiać to nie zachowuj się jak upierdliwy komar i nie dopytuj: „A dlaczego?”, bo to nic nie zmieni. Powiedz coś w stylu: „Ok, rozumiem, że nie chcesz ze mną o tym rozmawiać, ale ten temat jest dla mnie ważny. Daj znać kiedy możemy do niego wrócić” i pozostaw wolną przestrzeń.

40 tematów do rozmowy z drugim człowiekiem

Ogólne tematy do rozmowy

 1. Jeśli mógłbyś mieszkać gdziekolwiek – gdzie chciałbyś żyć i dlaczego akurat tam?
 2. Co byś w sobie zmienił gdybyś mógł zmienić tylko jedną rzecz i dlaczego?
 3. Jaka jest Twoja ulubiona książka / serial / film?
 4. Kim chciałeś zostać kiedy byłeś mały?
 5. Czy masz jakiś nick / pseudonim? Jeśli tak, skąd on się wziął?
 6. Gdybyś przez jeden dzień mógł robić cokolwiek, to co byś robił?
 7. Jaka jest Twoja ulubiona gra lub sport? Zarówno ten w który lubisz grać lub oglądać.
 8. Co byś wybrał i dlaczego: zmywanie naczyń, koszenie trawnika, posprzątanie łazienki lub odkurzanie mieszkania?
 9. Jeśli mógłbyś jeść tylko jedno danie do końca życia to co byś wybrał?
 10. Twój ulubiony aktor / aktorka?

Śmieszne tematy do rozmowy

 1. Co Cię ostatnio bardzo rozśmieszyło?
 2. Opowiedz Twój ulubiony dowcip lub pokaż najśmieszniejszego mema
 3. Jeśli Twoje życie byłoby filmem, to jaki byłby podkład dźwiękowy do niego?
 4. Jaką piosenkę musisz zaśpiewać od razu kiedy ją słyszysz?
 5. Jeśli miałbyś przez rok być jakimś nieożywionym przedmiotem to czym byś był?
 6. Co jest czymś, w co bym nie uwierzył, jeśli chodzi o Ciebie?
 7. Jaka jest najbardziej wymyślna obelga, jaką możesz teraz wymyślić?
 8. Jak myślisz, o czym teraz myślę?
 9. Jeśli chodzi o papier toaletowy, czy ustawiasz go pod czy nad klapką?
 10. Jaka jest Twoja największa porażka kulinarna?

Kontrowersyjne tematy do rozmowy

 1. Czy klonowanie ludzi jest OK? Dlaczego tak / nie?
 2. Czy testowanie kosmetyków i leków na zwierzętach jest OK?
 3. Czy osoby nieletnie powinny podlegać pod takie same prawo jak dorośli?
 4. Czy narkotyki powinny być legalne? Czemu tak, czemu nie?
 5. Czy ludzie powinni mieć dostęp do broni? Czemu tak, czemu nie?
 6. Czy jesteś za aborcją? Czemu tak, czemu nie?
 7. Czy jesteś za eutanazją? Czemu tak, czemu nie?
 8. Czy plastik powinien być zakazany?
 9. Czy prostytucja powinna być legalna?
 10. Czy hazard powinien być legalny?

Filozoficzne tematy do rozmowy

 1. Czym dla Ciebie jest ludzka świadomość?
 2. Jakby się tak głębiej zastanowić to czym jest człowiek? Ciałem, duchem, rozumem, sercem? Uzasadnij swój wybór.
 3. Czy szczęście to tylko chemia w Twoim mózgu czy coś więcej?
 4. Jaki jest cel dobrego życia? Według Ciebie oczywiście.
 5. Czy myślisz, że człowiek kiedyś będzie nieśmiertelny?
 6. Jak sztuczna inteligencja wpłynie na życie ludzi? Pozytywnie, negatywnie? Dlaczego tak?
 7. Czy byłbyś w stanie poświęcić życie 10 osób, aby przeżyło 100 innych osób?
 8. Co to jest czas?
 9. Czym jest nieskończoność?
 10. Czy jest jakieś inne życie w kosmosie?

Na jakie tematy NIE warto rozmawiać? 3 tematy

Religia i wiara.

Nigdy nie podejmuję tematów odnoszących się do uczuć religijnych drugiej osoby, ponieważ taka rozmowa z góry skazana jest na porażkę. Mało kto potrafi mówić swobodnie, bez emocji w chłodny i sensowny sposób w co wierzy i dlaczego w to wierzy. Niemalże każda dyskusja na temat wiary przeradza się w ognistą wymianę zdań dwóch fanatyków, którzy mają różne zdania na ten temat.

Mnie życie nauczyło, że kwestia religijności to bardzo indywidualna sprawa i lepiej tego tematu nie podejmować. O ile na początku rozmowa może wydawać się całkiem na poziomie o tyle istnieje spore prawdopodobieństwo, iż dialog z drugą osobą przerodzi się w ognistą kłótnie pt: „Twój Bóg/wiara jest gorszy/a od mojego”. Szanujmy się nawzajem, nauczmy się SŁUCHAĆ, strońmy od dyskusji, która z góry jest skazana na porażkę.

Polityka.

Kolejny temat, gdzie zdań jest tyle co i ludzi żyjących na tym świecie. Nie interesują mnie poglądy polityczne innych osób, ponieważ mam swoje i więcej nie jest mi do szczęścia potrzebne. Oczywiście, warto z otwartym umysłem wysłuchać innych, jeżeli mówią z sensem, lecz jakakolwiek dyskusja raczej nie ma sensu. Przekonania polityczne to bardzo osobiste poglądy, które ciężko zmienić logicznymi argumentami. Każdy popiera swoją partię/doktrynę polityczną i to jest OK. Jedyne co powinniśmy zrobić to zaakceptować i uszanować, nie wykłócać się, nawet jeśli uważamy, że czyjeś poglądy są bezsensowne. Szacunek po raz kolejny.

Jeśli już chcesz rozmawiać o polityce, to polecam zrobić sobie test preferencji politycznych, aby stanowiło to bazę do dobrej dyskusji.

Moralność.

Co jest moralne a co nie? Co powinno się robić a czego nie? Czy zdrada jest moralna? Pytania tego pokroju można mnożyć i mnożyć. Co najśmieszniejsze, odpowiedzi na powyższe pytania będzie tyle ile osób, które zechcą udzielić odpowiedzi. Moim zdaniem rozmowa na temat moralności jest skazana na porażkę tak samo jak w przypadku rozmowy o polityce jak i religii. Dlaczego? Każdy z nas jest innym człowiekiem, został wychowany w innym środowisku, innych okolicznościach. Pozostawmy zatem kwestię moralności, polityki i religii jako tematy, których lepiej nie podejmować, ponieważ są to kwestie indywidualne.

Wyjątkiem są osoby, które są dojrzałe emocjonalnie i czujesz, że potrafią w chłodny, nieoceniający sposób sposób

Wierzę w to, że gdyby wszyscy ludzie wzięli sobie do serca moje rady, świat byłby lepszym miejscem. Dlaczego? Zwróćcie tylko uwagę na to, z jakich przyczyn najczęściej wynikają konflikty zbrojne. Nie musisz długo myśleć nad tym by znaleźć odpowiedź, ponieważ najwięcej konfliktów powstaje właśnie na tle religijnym i politycznym.

Zaczyna się od skali mikro, w sytuacji w której mamy do czynienia z dwoma osobami mającymi różne poglądy. Istnieje spora szansa, że dojdzie do kłótni, a co za tym idzie nikt nikogo do swojego zdania nie przekona. Ba, pozostanie nienawiść, że ten oto człowiek śmiał obrazić moją religię czy partię polityczną.

Gdyby ludzie potrafili uszanować swoje poglądy religijne i polityczne, na świecie nie byłoby tylu konfliktów zbrojnych co było do tej pory. Niestety, wielu osobom bardzo ciężko przychodzi powiedzieć: „Szanuję Twoją religię, szanuję Twoje poglądy polityczne, ale myślę inaczej”. Lepiej toczyć dyskusje, które zazwyczaj przeobrażają się w kłótnie, a jeśli to nie pomoże, zmusić innych do przyjęcia określonego punktu widzenia terrorem.