Odkryj codzienność i rutynę na nowo

Wykonując codziennie te same czynności zdecydowana większość działań automatyzuje się i robimy je bez użycia świadomości. Dobrym przykładem jest jazda samochodem. Kiedy pierwszy raz prowadziłeś/-aś auto wymagało to od Ciebie 100% skupienia, na tym co się dzieje w samochodzie i na drodze. Kiedy nacisnąć sprzęgło? Ile dodać gazu? Jaki obecnie mam wrzucony bieg? Kontrola lusterek, sprawdzenie czy są zapięte pasy. Z liczbą przejechanych kilometrów proces ten zupełnie się zautomatyzował, a my dzięki temu możemy skupić się na czymś innym jak chociażby na muzyce z radia, rozmową z pasażerem czy poddawaniu się wewnętrznej refleksji.

Podświadomość i działania podświadome

Z pewnością niewiele jest osób, u których każdy dzień wygląda inaczej. Generalnie nasze życie jest dość usystematyzowane a odpowiednie czynności mają charakter cykliczny jak np. codzienne chodzenie do pracy, wizyta na siłowni dwa razy w tygodniu czy piątkowe wypady na zakupy. Usystematyzowanie wszelkich czynności daje nam poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad tym co nam się w życiu przydarza. Z pewnością byłbyś/-byłabyś teraz w stanie “przewidzieć” co będziesz robić za tydzień o tej samej porze z bardzo dużą dokładnością. Im bardziej nasze życie ma charakter cykliczny, tym większe prawdopodobieństwo, że poczujemy, iż nasze życie przebiega rutynowo. Dzieje się tak dlatego, ponieważ większość działań wykonuje nasz podświadomy automat, a bodźcem do jakiegokolwiek rozwoju są świadome czynności takie jak np. nauka nowej umiejętności.

Robienie rzeczy nowych – niezbędny element rozwoju

Z naszą świadomością  jest trochę jak z mięśniem. Najczęściej w pełni świadomie zachowujemy się w obliczu nowych sytuacji, ponieważ nasza podświadomość nie posiada stosownego “oprogramowania” pozwalająca zautomatyzować dany proces. Jest to normalne i jest to jak najbardziej ludzki proces uczenia się. Dlatego też rzucanie sobie wyzwań, interesująca rozmowa z nowo poznaną osobą, ciekawa przeczytana książka, odwiedzenie nowego kraju, nauka nieznanego Ci wcześniej języka sprawia, że czujemy się o wiele bardziej skupieni i obecni tu i teraz.

Bądź świadomy – odkryj swój “przeciętny dzień” na nowo

Pomimo powtarzalności niektórych czynności, możesz swój przeciętny dzień odkryć na nowo. Zamiast jechać tramwajem do pracy, pojedź autobusem, wybierz inną trasę. Zamiast jeść sprawdzone dania, dziś spróbuj zjeść coś innego. W pracy – jeśli to możliwe, przesiądź się w inne miejsce, żeby zobaczyć czy przypadkiem w nowym miejscu nie będziesz wydajniejszy. Obserwuj ludzi i uśmiechaj się – każda z osób, którą widzisz, ma inny bagaż doświadczeń, inne umiejętności, inny zestaw genów wad czy zalet. Bądź ich ciekawy. Spróbuj dziś wysiąść dwa przystanki wcześniej niż zwykle i przejść się na piechotę. Obserwuj okolicę i wszystko co dzieje się wokół Ciebie. Wytęż każdy zmysł, żeby maksymalnie odczuć to co w danej chwili robisz. W takich chwilach potrafimy docenić to co naprawdę mamy, jednocześnie wyciszając swój dialog wewnętrzny co pozwala nam w pełni skupić się na danej chwili.

Szczęście bowiem to kwestia wyboru.

Daj lajka!