Patrzysz, lecz nie widzisz. Słuchasz, lecz nie słyszysz

Jedna z rozmów zasłyszana mimochodem gdzieś na jednej z warszawskich ulic. Dwóch facetów w wieku około 30 lat prowadzi rozmowę i o ile nie interesowałem się jej samą treścią o tyle moją uwagę przykuła sama struktura rozmowy. Niemalże każde zdanie zaczęte od “Ja […]” “[…]bo wiesz ja to […]”, “Ja myślę […]”, “Ja mam […]”. Ciekawe.

O ile moje postrzeganie rozmowy z ludźmi, których szanuję i lubię mogłoby zostać zakwalifikowane jako wspólną wymianę doświadczeń i wiedzy, co można porównać do gry w szachy, gdzie po Twoim ruchu następuje ruch przeciwnika, o tyle rozmowę tych dwóch mężczyzn przedstawiłbym jako grę w paintballa – wystrzelaniem w siebie jak największej ilości kulek w jak najkrótszym czasie.

Czy potrafisz słuchać?

Kiedyś uwielbiałem dużo mówić. Dobre kilka lat temu miałem tendencję do zagadywania ludzi na śmierć w nadziei, że zainteresuje ich swoją osobą. Efekt był taki, że wiele osób podchodziło do mnie z dystansem i niemalże każdy, z kim do dziś mam dobry kontakt, szczerze kiedyś mi powiedział, że mnie nie lubił na początku naszej znajomości. Kiedyś miałem trudności w nawiązywaniu szczerych relacji i zastanawiałem się, dlaczego jestem lubiany na pewien zdystansowany i nie do końca szczery sposób.

Kluczem był brak umiejętności słuchania.

Każdy z nas chce być wysłuchany i zrozumiany. Z racji tego, że my jako ludzie mamy tendencję do zachowań egoistycznych, często w rozmowie z innym człowiekiem chcielibyśmy w odpowiedzi uzyskać pocieszenie/radę/usłyszeć coś podtrzymującego na duchu. Jeśli nie potrafisz uważnie słuchać, nie dowiesz się, że Twoja dziewczyna ma problem czy że ktoś chce Ci delikatnie zwrócić uwagę. Będziesz zamknięty w swoim świecie otaczający się potwierdzeniami tego, jak cudownie robisz nie słuchając innych lub co gorsza zagadując innych ludzi na śmierć.

Kiedy chcesz nawiązać z kimś szczerą i otwartą relację, porozmawiaj z nim szczerze. Odpuść sobie jałowe rozmowy na temat sportu czy polityki, które nie są rozmową, lecz suchą wymianą informacji. Zapytaj o jego plany, problemy, marzenia, cele. Zainteresuj się nim. Chłoń każde słowo, które wypowiada.

Z jednej strony tak proste do wykonania, z drugiej strony tak często o tym zapominamy.

Smutek, złe samopoczucie czy złość widać na twarzy człowieka zawsze. Pytanie – czy umiesz to dostrzec?

Czy potrafisz dostrzec kiedy Twoja dziewczyna ma gorszy dzień i samym zachowaniem prosi się o to by jej się zapytać co się stało?

Czy jesteś w stanie ujrzeć prawdziwy humor Twojego przyjaciela, kiedy ze sobą rozmawiacie?

Widzisz co jest pod maską, którą zakłada niemalże każdy z nas, żeby nie pokazywać na zewnątrz słabości?

Naucz się obserwować ludzi, a dostrzeżesz wiele rzeczy o których wcześniej nie zdawałeś sobie sprawy. Ujrzysz teatrzyk sztucznych uśmiechów, które pryskają jak mydlana bańka gdy znikają inni i zostajemy sami ze swoimi myślami. Poznasz sztucznie pewne siebie osoby z nadmiernie nadmuchane ego, które kiedyś pęknie. Spotkasz interesownych ludzi, którzy będą analizować każde słowo, które wypowiadasz, aby znaleźć w znajomości z Tobą jakąś korzyść. Trafisz na ludzi, którzy zasypią Cię swoimi historiami, nie patrząc na to, że nie masz ochoty ich właściwie słuchać.

Daj lajka!