Rozwój jest jak miłość – nie uciekniesz przed nim

Zmiany bywają wspaniałe. Dostarczają nam świeżej energii, uczucia ekscytacji i zaciekawienia tym, co może się wydarzyć. Powodują, że każdy, nowy dzień staje się wyjątkową przygodą, a nie kolejnym, nudnym etapem z powtarzającego się schematu. Zmiany rozwijają nas, poszerzają naszą strefę komfortu i często dają możliwość poznania nowych ludzi czy miejsc. Jednocześnie to jednak właśnie inni ludzie często powstrzymują nas, przed wprowadzeniem w naszym życiu zmian. Często bywają to nawet osoby nam bliskie, nie potrafiące zaakceptować naszego nowego stylu życia, nowej pasji czy całkiem odmiennego światopoglądu. Niestety wiele osób w tego typu sytuacji często rezygnuje z pomysłu wprowadzenia zmian, przede wszystkim ze strachu, że stracą przez to aktualne relacje i znajomych. Co zatem można zrobić z tego typu obawą?

Mimo iż każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że zmiany zazwyczaj są ciekawe i dostarczają nam mnóstwa świeżej energii, to i tak często wolimy trzymać się tego, co już znamy. Chociaż to co znane wydaje się bezpieczne, zorganizowane i odpowiednio poukładane, to jednak po jakimś czasie zazwyczaj wprowadza uczucie rutynowego zmęczenia. Z jednej strony chcielibyśmy spróbować czegoś nowego, z drugiej trochę trudno pożegnać się z tym, co już znamy.

I w tym właśnie tkwi problem. Często chcielibyśmy złapać się czegoś pewnego i już do końca życia nie puszczać, wierząc całym sobą, że właśnie to da nam uczucie szczęścia i spokoju. Im jednak mocniej trzymamy, tym bardziej męczące zaczyna być życie. Im bardziej nie chcemy puścić, tym więcej strachu przynosi nam to uzależnienie. Im intensywniej o tym rozmyślamy, tym mniej odnajdujemy w sobie szczęścia i spokoju.

Na świecie jednak nic nie jest stałe. Wszystko jest w ciągłym ruchu, nieustannie zmieniającym się w każdej sekundzie funkcjonowania wszechświata. Pantha rei – wszystko płynie. Jedynym rozwiązaniem jest albo się z tym pogodzić i zaakceptować to, albo toczyć z tym nieustanną walkę. Dlatego właśnie jedną z najważniejszych zdolności każdego człowieka, jest umiejętność akceptującego żegnania się z tym, co stare i z uśmiechem i ciekawością witania tego, co nowe. Ta umiejętność bowiem odnosi się do każdej sfery naszego życia: pracy, znajomych, hobby czy miejsca zamieszkania.

Jeżeli chcemy się rozwijać, poszerzać światopogląd i codziennie odkrywać naszą prawdę na nowo, musimy nauczyć żegnać się z tym, co stare. Musimy bezustannie pielęgnować świadomość faktu, że zmiana jest nieodłącznym elementem rozwoju. Dzisiaj Twoi znajomi mogą być dla Ciebie idealnymi towarzyszami wędrówki przez życie, ale jutro możesz dostrzec, że jednak coś się zmieniło i już nie czujesz potrzeby robienia tego, co wcześniej. Teraz jesteś zadowolony ze swojej pracy i czujesz się w niej dobrze, ale może za kilka tygodni uświadomisz sobie, że okłamywałeś sam siebie i robiłeś to tylko po to, aby zadowolić swoich rodziców. Aktualnie lubisz swoje hobby, czytanie książek w wolnym czasie wydaje Ci się tak mądre i rozwijające, ale może po przeczytaniu pewnej podróżniczej lektury stwierdzisz, że masz ochotę ruszyć jak najdalej stąd i zbadać to, co było Ci obce.

 Wszystko jest możliwe. Chociaż teoretycznie wydaje się, że mógłbyś właściwie zrezygnować z rozwoju w swoim życiu i na zawsze tkwić w tym, co znane, ale czy praktycznie jest to możliwe? Czy możemy się nie rozwijać? Moim zdaniem nie. Rozwój jest nieodłącznym elementem życia. Jeżeli już to zaakceptujesz, masz dwa wyjścia: albo spowalniasz to, tkwiąc w swojej strefie komfortu i powtarzając sobie, że tak musi być, albo decydujesz się na świadomy rozwój, przyśpieszasz to, co i tak jest nieuniknione i cieszysz się każdym kolejnym odkryciem. Rozwój w pewnym sensie jest jak miłość. Nie uciekniesz przed nim, możesz tylko podejść do niego mniej lub bardziej świadomie. Może być Twoją radością i błogosławieństwem, albo przynoszącą cierpienie tęsknotą.

Żeby zrozumieć jak to odnosi się do grona naszych znajomych, trzeba uświadomić sobie jedną kwestię. Jeżeli np. jako jedyny z Twojej grupy przyjaciół decydujesz się przyśpieszyć element rozwoju i podejść do tego w świadomy sposób, im  może zacząć to bardzo przeszkadzać. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nagle pojawia się blisko nich osoba, która już nie ucieka przed pojawiającymi się problemami i wątpliwościami, tylko pragnie się z nimi mierzyć. Taka osoba codziennie przypomina im, że oni nie odnaleźli w sobie siły i motywacji do tego, aby podjąć działanie w tym kierunku.

Oczywiście nie ma w tym nic niewłaściwego – być może są w tej chwili na innym etapie niż Ty i jeszcze nie są na to gotowi. To jednak może jeszcze mocniej ich irytować. Mogą negować Twój pomysł na nowy biznes, inny światopogląd czy chociażby kwestia przeprowadzenia się w inne miejsce. Często mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak bardzo starają się odciągnąć Ciebie od tego, za czym Ty tak bardzo tęsknisz. Nie miej do nich pretensji ani żalu, po prostu zaakceptuj to. Każdy ma prawo do swojego zdania i wyboru swojej ścieżki życiowej.

Nie pozwól jednak, żeby to ograniczało Twój rozwój. Zasada jest bardzo prosta: jeżeli dla danej osoby jesteś naprawdę ważny i bliski, to ona zaakceptuje każdy Twój pomysł, jeżeli widzi, że daje Ci on szczęście i satysfakcję. Jeżeli nie potrafi tego zrobić, to widocznie to uczucie może nie było nigdy szczere i prawdziwe. W taki właśnie sposób może okazać się, kto naprawdę jest Ci bliski i potrafi zaakceptować Cię takim, jaki w danej chwili czujesz, że chcesz być.

Jeżeli nawet większość znajomych odwróci się od Ciebie, to pamiętaj, że na świecie jest mnóstwo wspaniałych ludzi. Może całe swoje życie spędziłeś na budowaniu relacji, w których nie było prawdziwej więzi, tylko fałszywe trzymanie się razem? Odkrycie tego nie jest jednak niczym smutnym, wręcz przeciwnie – to wspaniałe! Pamiętaj, że wszystko jest w ciągłym ruchu, wszystko cały czas płynie. Żegnanie się z tym co stare nie musi być wcale smutne i wprowadzające nas w poczucie winy czy rozgoryczenie. Kiedy zaakceptujesz, że jest to nieodłączny element naszej egzystencji, poczujesz, że zacznie Ci się żyć o wiele lżej i przyjemniej.

Bądź gotów na zmiany. Bądź gotów zmienić dosłownie wszystko, jeżeli poczujesz, że pragniesz podążyć w danym kierunku. Życie nie musi być nudnym, poukładanym schematem, nawet jeżeli jest takie dla większości ludzi. Życie może być wyjątkową przygodą, a to czy takie jest, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

Autor: Jakub Mikołajczak – coach i trener w Altersense

Daj lajka!