Szkoła zabija kreatywność. Dlaczego nie tęsknie za szkołą?

Szkoła to fabryka przeciętnych, średnich, powtarzalnych części zamiennych wątpliwej jakości, których obecny system korporacyjno-biznesowy potrzebuje. Przedsiębiorczości uczą tam etatowcy, upewniając się po stokroć czy ćwiczenie związane ze stworzeniem kreatywnego biznesplanu oby na pewno zgadza się z kluczem.

“Tęsknie za szkołą” – słowa, których nigdy nie wypowiedziałem, nawet podczas najbardziej katorżniczych momentów w moim życiu, kiedy wydawać by się mogło, że powrót choćby myślami do beztroskich czasów szkolnych przyniesie chwilowe ukojenie.

Nie rozumiem tej nostalgii. Dla mnie to jak tęsknota za staniem na najgorszym zadupiu jakie można sobie wyobrazić, podczas śnieżycy w -30°C z kupą gołębia na głowie w bluzce z krótkim rękawem. Masochizm. Większość szkół to skupisko kiepskich nauczycieli, którzy swoją pracę wykonują z pasją pracowników chińskiej fabryki, wkręcających przez 10 godzin dziennie śrubki w plastikową obudowę telewizora. Nie ma tam miejsca i okoliczności, gdzie młody, pełen energii i chęci umysł mógłby się wyżyć pod kątem kreatywności. Po co uczyć chemii za pomocą widowiskowych doświadczeń łącząc ze sobą kolorowe sproszkowane substancje? Zdecydowanie lepiej zalać ówczesnych nastolatków stosem wzorów chemicznych, przekonując ich, że tak wygląda prawdziwa chemia.

System do zmiany

Dzisiejszy system edukacji jest przestarzały i musi się prędzej czy później zmienić. Wymaga się od uczniów, aby wkuwali na pamięć bzdurne regułki, które można wyszukać w Internecie w ciągu kilku sekund. Zmusza się do umysłowego posłuszeństwa, przechodząc obojętnie wobec kreatywności jednocześnie wynagradzając tych najbardziej pokornych, cichych, biernych.

Szkoła, która nie uczy przydatnych rzeczy

Zdajesz maturę i idziesz w świat, czując się wolnym, dorosłym człowiekiem. Stoisz przed wyzwaniem znalezienia pierwszej pracy i jak przygotowała Cię do tego szkoła? Absolutnie nijak. Na początku nie masz pojęcia, że wstawiając selfie z filtrem psa ze Snapchata oraz e-mail kwiatuszek335@buziaczek.plw CV dyskwalifikuje Cię na starcie. Nawet jeśli uda Ci się otrzymać zaproszenie na rozmowę, często nie idzie Ci na niej dobrze, bo stres zakłada kajdanki na Twoje logiczne myślenie. Nikt nie poświęcił nawet godziny w ciągu kilkunastu lat edukacji, aby nauczyć Cię technik radzenia sobie ze stresem.

Dziękuję skostniały, niepraktyczny i trącący myszką systemie oświaty, że konsekwentnie przez 12 lat próbowałeś przystrzyc mnie na równo z innymi jak żywopłot, zabijając kreatywność, pociąg do nauki nowych rzeczy i chęć do czytania książek.

A jakie jest Twoje zdanie?

Polecane książki

1 comment add your comment

  1. Hmm ciężko mi się z tym zgodzić, tzn nie w każdym przypadku jest tak jak piszesz. U mnie było wręcz na odwrót. Każda kolejna szkoła wręcz „podkręcała” u mnie kreatywność i dawała mi wiele przydatnej wiedzy. Fakt sam system nie sprawdza się najlepiej, ale użo zależy od tego gdzie i na kogo trafimy, czasem jedna osoba może wszystko przekreślić bądź zniechęcić, a czasami od tej jednej osoby dostajemy takie doświadczenie i motywacje że aż się „chce”. Podobnie ze studiami. Swoje wybrałam w oparciu o wiele recenzji i się nie pomyliłam w wyborze, tam tez na szczęście trafiałam na ludzi którzy bardziej podkręcali niż dusili rozwój osobisty. Polecam https://www.handlowa.eu/pl/kierunki/studia-magisterskie/international-tourism-and-hospitality-management-eng/opis

Leave a Comment