Viktor Frankl – kilka mądrych słów na temat sukcesu

Podczas czytania książki Viktora Frankla “Człowiek w poszukiwaniu sensu” natknąłem się na świetny cytat. Autor książki powtarza te słowa studentom, kiedy prowadzi wykład na uczelni wyższej.

Niezwykle podobają mi się mądrości Frankla: osoby, która przeżyła męczarnie w obozie koncentracyjnym. Osoby zainteresowane osobą Frankla, zachęcam do przeczytania “Człowiek w poszukiwaniu sensu” bowiem nie jest to zwykła relacja z obozu koncentracyjnego. Frankl opisuje całość z punktu widzenia swojego zawodu – psychiatry.

“Nie gońcie za sukcesem – im bardziej ku niemu dążycie, czyniąc z niego swój jedyny cel, tym częściej on was omija. Do sukcesu bowiem, tak jak do szczęścia, nie można dążyć; musi on z czegoś wynikać i występuje jedynie jako niezamierzony rezultat naszego zaangażowania w dzieło większe i ważniejsze od nas samych lub efekt uboczny całkowitego oddania się drugiemu człowiekowi. Szczęście po prostu musi samo do nas przyjść i to samo dotyczy sukcesu: sukces przydaża się nam kiedy o niego nie zabiegamy. Trzeba słuchać, co nam podpowiada sumienie, a następnie realizować jego nakazy zgodn ie ze swoją najlepszą wiedzą. Dopiero wtedy przekonacie się, że na dłuższą metę – powtarzam: na dłuższą metę! – sukces przychodzi właśnie do tych, którzy o nim nie myśleli.”

źródło: "Człowiek w poszukiwaniu sensu" Viktor Frankl
Daj lajka!