Wybierz trudniejszą drogę

Za każdym razem kiedy czytam artykuły poradnikowe z zakresu rozwoju osobistego i napotykam akapity mówiące o tym, że zmiana swojego życia jest łatwa, chciałbym porozmawiać z autorem i zapytać go dlaczego tak sądzi. Znam wiele osób, które zmieniły swoje życie praktycznie o 180stopni. Wypracowana lepsza sylwetka, większe zarobki, sukcesy w relacjach z płcią przeciwną, zdobycie umiejętności socjalnych, zdrowa pewność siebie – to najbardziej popularne problemy, z którą borykają się początkowi adepci rozwoju osobistego. Zmiana jest łatwa? Nie wiem. Lepiej założyć, że jest trudna.

Dlaczego?

Być może będzie to brzmiało, jak kolejna opowieść w stylu “od zera do milionera”, ale gdyby ktoś dziś zapytał mnie, czy moja zmiana osobowościowa była łatwa, bez wahania odparłbym, że nie. To była droga pełna zakrętów, upadków, pułapek i zwątpień, ale się opłaciło.

Załóż, że zmiana nie jest łatwa

W momencie kiedy uzmysławiasz sobie, że zmiana osobista nie jest łatwa, automatycznie lepiej się do niej przygotujesz. Kiedy czytasz poradniki w stylu “zmiana jest prosta, wystarczy tylko chcieć”, z pewnością nie zdajesz sobie sprawy ile pracy może Cię czekać i jak wiele razy możesz odczuwać zwątpienie. To trochę tak jak z budowaniem na sylwetki na siłowni.

Jeśli posilisz się artykułami opisującymi w jak prosty sposób zbudujesz swoją sylwetkę na siłowni, jest wysoce prawdopodobne, że zmotywujesz się do tego by kupić karnet na siłownię. Zaczniesz uczęszczać kilka razy w tygodniu i realizować założony plan treningowy.

Są dwa prawdopodobne scenariusze wydarzeń:

  • Plan przyniesie zamierzone efekty
  • “Proste i łatwe” rady nie przynoszą efektów.

Co jeśli Twoja sylwetka wymaga większego nakładu pracy i musisz założyć sobie cięższy, bardziej energochłonny plan treningowy? Jest duże prawdopodobieństwo, że się zrazisz, uznasz, że siłownia nie jest dla Ciebie, bo przecież wszystko miało być łatwe a Tobie przecież nie wyszło.

Identycznie jest z rozwojem osobistym. Proste rady, by stać się pewnym siebie pt: “wyjdź do ludzi” czy “zacznij się uśmiechać” być może i są dobrym pierwszym krokiem na drodze rozwoju, ale nikt tak naprawdę nie jest w stanie oszacować jak dużo energii pracy i czasu należy poświęcić by pożądaną zmianę faktycznie osiągnąć.

Ludzie mają różne problemy, różne doświadczenie, są wychowani w najróżniejszych środowiskach.

Być może masz niesamowity potencjał do tego, by zostać liderem i wystarczy Ci zapisać się na szybki kurs wystąpień publicznych i to Ci wystarczy.

Być może Twój przypadek jest odosobniony i żeby pokonać strach wyjścia przed małą grupę osób zajmie Ci kilka miesięcy. Tego nie wiemy.

Dlatego też, jako w pełni dojrzała i świadoma nakładu pracy osoba, wybierz trudniejszą drogę. Bądź gotów na każdy możliwy scenariusz. Z takim podejściem przygotujesz się do zmiany o wiele lepiej, niż gdybyś założył, że to banalnie łatwe. Jeśli okaże się, że faktycznie całość była dla Ciebie łatwa – miło się zaskoczysz, jeśli zaś faktycznie okaże się, że zmiana wymagała od Ciebie ogromnej ilości pracy – nie zadziwi Cię to, gdyż na to się pisałeś.

Daj lajka!