Moje spojrzenie na wytrwałość i działania długoterminowe

Często kiedy nowa osoba wchodzi w świat rozwoju osobistego i przyswaja dziesiątki poradników motywacyjnych oczekuje zarazem szybkich efektów. Wizualizuj pieniądze, wyznacz cele, bądź optymistą i do dzieła. Niestety, w większości przypadków kończy się jedynie na słownych postanowieniach, a zmian w życiu jak nie było tak nie ma.

Kluczem do sukcesu mili Państwo jest – WYTRWAŁOŚĆ o czym niewiele osób pamięta.

Blogowanie – najważniejsza rada dla młodych blogerów

Dostaję od Was wiele e-maili z podziękowaniami, pytaniami, wątpliwościami odnośnie bloga. Wielu z Was chciałoby pójść tą samą ścieżką co ja i rozwijać się jako trener rozwoju osobistego. Pamiętam jeszcze jak dziś, listopad 2010, kiedy kupiłem domenę motywacja-blog.pl. Uruchomiłem bloga, dodałem swój pierwszy wpis. Wiedziałem, że nie będzie to projekt krótkoterminowy. Lubiłem pisać i cała przygoda z blogiem jest dla mnie przyjemnością.

Widząc e-maile od młodych blogerów, którzy proszą mnie o wsparcie w rozkręceniu ich bloga, zawsze patrzę ile na blogu znajduje się wpisów. Jeżeli pisze do mnie ktoś, kto napisał w swoim życiu 5-10 artykułów, daje 90% szansy, że za rok tego bloga w sieci już nie będzie.

Dlaczego?

Bo większość nastawia się na szybki efekt. Proces pozyskiwania nowych czytelników to proces długotrwały, gdzie trzeba włożyć dużo pracy i starań. Nie ma tutaj mowy o wielomilionowych przychodach w pierwszych dniach prowadzenia bloga. Dużo osób z mojego otoczenia również próbowało prowadzić bloga. No właśnie – próbowało, ponieważ większość z nich tej próby nie przeszła.

Najważniejsza rada dla młodych blogowiczów brzmi następująco – jeśli nie lubisz pisać, chcesz to robić stricte dla pieniędzy to odpuść sobie. Istnieją setki lepszych pomysłów na biznes niż blog. Bycie blogerem jest poniekąd stylem życia, gdzie z uśmiechem na twarzy dzielisz się swoimi przemyśleniami ze swoimi czytelnikami. Mi to sprawia ogromną przyjemność.

Wytrwałość – uniwersalny klucz otwierający każde wrota sukcesu

Nasz organizm jest skonstruowany tak, żeby w niezależnie od tego w jakim stanie się znajduje – dążył do homeostazy, czyli stanu równowagi. W tym momencie masz jakieś umiejętności, jakąś sylwetkę, zarobki, wiedzę, znajomych. Twoje życie jest poniekąd jakimś schematem i Twój umysł się do tego przyzwyczaja. Aby zmienić coś w swoim życiu najpierw należy włożyć dużo wysiłku by wykształcić nowy nawyk.

Podobno, człowiek „biologicznie” odnawia się co 7 lat. W przeciągu tych 7 lat każda komórka Twojego ciała otrzymuje swój nowy odpowiednik, dla przykładu naskórek regeneruje się średnio co miesiąc, a błona żołądka co 3 dni. Po obejrzeniu dokumentu Bruca Liptona – Nowa Biologia, uświadomiłem sobie, że jeżeli życie ludzkie na poziomie samych komórek jest zależne od sposobu w jaki myślimy, to aby stworzyć zarówno mentalnie jaki biologicznie nową wersję siebie być może  upłynąć nawet 7 lat.

Brzmi ciekawie i jak dla mnie ma to wiele sensu. W przeciągu 7 lat człowiek jest w stanie przejść ogromną metamorfozę, zmienić swoje myślenie, sylwetkę i otoczenie. Myślę, że nawyki i schematy myślowe wypracowane w tak długim czasie mogą spokojnie towarzyszyć Ci do końca swojego życia. Oczywiście, 7 lat to odległa perspektywa i z pewnością większa liczba czytelników zwątpiłaby jeżeli powiedziałbym, że 'musi upłynąć 7 lat by diametralnie zmienić swoje życie’, ponieważ każdy chce szybkich efektów.

Rada na dziś: Myśl długoterminowo.

Polecane książki

8 comments add your comment

  1. Zauważyłem że z wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów można byłoby zrobić kurs na który z pewnością przyszłoby wiele osób 🙂

    Brak wytrwałości to duży problem w dzisiejszych czasach, ludzie chcą mieć wszystko na już, na teraz, na jutro a niestety do większości rzeczy potrzebujemy czasu.

    Moim zdaniem wytrwałość można porównać do rosnącego drzewa. Najpierw drzewo sadzimy, a potem musimy je podlewać przez długi czas zanim zacznie przynosić nam owoce w postaci przykładowo jabłek 🙂

  2. Masz rację: sama znalazłam Twojego bloga w poszukiwaniu pewnego wsparcia czy też pomysłu na rozreklamowanie mojego, jakże nowego, tworu. Osobiście uważam, jeśli mówić o rozwoju osobistym i wytrwałości, że brakuje nam chęci. Prawdziwej motywacji. Widocznie nie chcemy czegoś wystarczająco mocno, aby zdać sobie sprawę z tego, ile czasu, poświęceń i „up and downs” może nas to kosztować. Chcemy mieć sukces, pieniądze i dobre życie, ale tylko jeśli przyjdzie to do nas prostą drogą. Wolimy zbiec z górki, niż mozolnie się na nią wspinać, a rzadko kiedy dostrzegamy, że dopiero z góry zobaczyć możemy pełną perspektywę.
    Pozdrawiam, życzę miłego dnia 🙂

  3. Pamięta od ilu lat pracowałeś na obecną pozycje bloga.A Twojego bloga znalazłem na starym forum Tomasza Marca.

  4. Wytrwałość i konsekwencja to najpewniejszy sposób osiągnięcia ambitnego celu. A te dwie cechy w parze są dziś coraz rzadziej spotykane. Wynika to często ze współczesnego stylu życia.

    Często mam okazję obserwować młode pokolenia w działaniu. Są przyzwyczajeni do osiągania celu przy niewielkim zaangażowaniu sił. Często nie wiedzą jaki sposób zmotywować się do osiągania celu w dłuższej perspektywie czasu. Nawet nie zdają sobie sprawy, jakie mechanizmy psychologiczne nimi rządzą, już nie mówiąc o ich wykorzystaniu.

    Życzę dużo motywacji!

  5. Witam,

    W jednym z artykułów przeczytałem, że założyłeś firmę. Ma ona związek z publicznym występowaniem? 😀

  6. Odnośnie długoterminowego działania…..jeśli nie ma się motywacji i wizji jakieś nagrody, jakieś przyjemności, która miałaby być tą „marchewką”, to raczej silne postanowienie woli może nie wystarczyć. Trzeba wyznaczyć sobie cel.

  7. No tak, bycie dobrym blogerem lub trenerem rozwoju osobistego w dzisiejszych czasach, to spore wyzwanie, które nie łatwo rozpocząć a jeszcze trudniej kontynuować. Do tego dochodzi jeszcze typowa polska mentalność, która w głównej mierze objawia się najpierw na niedowierzaniu, że chcemy działać w tej a nie innej branży, potem kontr-argumentowanie, że nasze nowe przekonania to efekt wyprania nam mózgu, że nie mamy doświadczenia więc jak możemy się tym zajmować. No i ta szara bura polska zazdrość, która jest bardzo często głównym motywatorem, tego typu reakcji. Znam to z autopsji. I dlatego po prostu omijam ludzi, którzy zdążyli już mnie zniechęcać i demotywować szerokim łukiem. Po prostu robię swoje.

  8. Podstawą sukcesu są wytrwałość i konsekwencja w dążeniu do celu oraz systematyczna nauka ponieważ nie liczmy na to, że to sprawdza się teraz będzie sprawdzało się zawsze. Swiat a co za tym idzie rynek i trendy się zmieniają. A tu kilka słów oraz filmików motywacyjnych ode mnie http://dawidbulakowski.pl/motywacja/
    Pozdrawiam

Leave a Comment