Życie w Warszawie – poradnik dla osób chcących przeprowadzić się do Warszawy

Dokładnie wczoraj minęło 4,5 roku od momentu mojej przeprowadzki z rodzimego, małego miasta do stolicy Polski. Jakiś czas temu napisałem nie w pełni merytoryczny artykuł o życiu w Warszawie, który pomimo tego, iż został bardzo ciepło przyjęty przez internautów, to pozostawił pewien niesmak. Wychodząc naprzeciw prośbom wszystkim tym, którzy planują przeprowadzkę do stolicy Polski, dziś podzielę się z Wami moimi osobistymi doświadczeniami życia w Warszawie.

To co najważniejsze na początek – mieszkanie

W roku 2008 kiedy postanowiłem przeprowadzić się do Warszawy, zarówno ceny mieszkań jak i popyt na nie był kosmicznie wysoki. Pamiętam jak dziś, kiedy potrafiłem nawet trzy razy w tygodniu przyjeżdżać do Warszawy tylko po to, żeby obejrzeć mieszkanie w beznadziejnym standardzie za zawyżoną cenę oferowane przez agencję nieruchomości. Frustracja zwiększała się wprost proporcjonalnie do liczby dni pozostałych do końca wakacji, po których to postanowiłem ostatecznie się wyprowadzić od rodziców. Nie wiedziałem, że popełniłem największy błąd jaki można zrobić, czyli zbyt późno zacząłem szukać mieszkania. Końcówka lipca, sierpień i wrzesień to w moim odczuciu najgorsze miesiące na znalezienie lokum, ponieważ większość maturzystów precyzuje swoje preferencje dotyczące przyszłych studiów, niejednokrotnie wybierając warszawskie uczelnie. Zdecydowanie najgorszym miesiącem jest wrzesień, kiedy to na prawdę ciężko znaleźć rozsądne mieszkanie w normalnej cenie.

Polecam zatem wszystkim chcącym przeprowadzić się do największego miasta w Polsce, aby zacząć szukać mieszkania w okresie koniec maja – początek lipca, ponieważ wtedy największy odsetek wynajmujących mieszkania – studenci – zaczynają wakacje i często zrywają umowy wynajmu, wracając na wakacje do rodziców.

Każde fajne mieszkanie z którego byłem zadowolony znalazłem pod koniec czerwca, a doświadczenia moich bliskich znajomych są podobne, więc najprawdopodobniej jest to reguła o której warto pamiętać.

Ceny mieszkań

Generalnie rzecz biorąc ceny za własny pokój oscylują w granicach 600 – 1000 zł miesięcznie w zależności od kilku ważnych czynników, czyli: lokalizacja, standard mieszkania, okolica, kim są nasi współlokatorzy. Sensowny pokój w zielonej okolicy, nie daleko metra można znaleźć za 700 zł. Trzeba dobrze poszukać. 😉

Koszty utrzymania życia w Warszawie

Moim zdaniem koszty życia w Warszawie są naprawdę porównywalne do pozostałych miast w Polsce – wyłączając jedynie cenę wynajmu mieszkania, ponieważ za mieszkanie w stolicy płaci się więcej niż w innych miastach w kraju nad Wisłą. Ceny podstawowych produktów spożywczych są w podobnych cenach w sklepach sieciowych, więc chleb w Carrefourze będzie miał podobną cenę w Warszawie czy Bydgoszczy. Powiedzenie, że “Warszawa jest droga” jakoś niespecjalnie do mnie przemawia, a mówią to zazwyczaj Ci, którzy muszą spłacać kredyt na mieszkanie co zabiera im 1/4 rodzinnego budżetu. Z pewnością prywatna wizyta u lekarza czy usługi fryzjerskie będą droższe, aczkolwiek nie są to ceny z kosmosu i przy zarobkach w stolicy, ceny są do zaakceptowania.

Ciężko jest mi pisać o całkowitych kosztach utrzymania, bo dla różnych osób wyrażenie “koszty utrzymania” ma różny wydźwięk. Dla niektórych jest to minimalna kwota wystarczająca do przeżycia, inni zaś wrzucają w koszty cotygodniowe imprezy czy dojeżdżanie samochodem do pracy.  Jeżeli macie konkretne pytania odnośnie kosztów życia, pytajcie w komentarzach – chętnie odpowiem!

Praca

Warszawa jest stolicą Polski i większość szanujących się międzynarodowych firm ma tutaj swoją siedzibę. Bardzo ciekawe analizy przygotował warszawski Urząd Pracy analizując kogo chętnie zatrudnią warszawscy pracodawcy oraz na jakie cechy zwracają najbardziej uwagę. Materiały znajdziecie tutaj i tutaj. Generalnie rzecz biorąc z własnych doświadczeń mogę potwierdzić dane opublikowane przez UP – najważniejsze w poszukiwaniu pracy jest doświadczenie zawodowe, rozwój zawodowy(kursy, certyfikaty), wiedza związana ze stanowiskiem pracy i cechy osobowościowe. Jakieś pół roku temu napisałem obszerny artykuł dotyczący pisania CV oraz rozmowy kwalifikacyjnej, a znajdziesz je tutaj.

W Warszawie publikowanych jest najwięcej ofert pracy, a przeglądać je możesz na bieżąco na przykład tutaj. Specjalista z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym nie powinien mieć problemów, aby znaleźć tu pracę.. Dla chcącego nic trudnego!

Rozrywka i kultura

Warszawa oferuje mieszkańcom pokaźną ilość wszelkiego rodzaju muzeów, galerii, klubów oraz imprez. W Internecie można śledzić na bieżąco wszystkie wydarzenia rozrywkowo-kulturowe, co sprawia, że w mieście ciężko jest się nudzić. Praktycznie każde z muzeów oferuje jeden dzień w tygodniu, kiedy to można za darmo wejść i pooglądać to co oferuje nam dany ośrodek kulturowy. Szczególnie polecam Muzeum Powstania Warszawskiego, które na mnie osobiście zrobiło najlepsze wrażenie.

Komunikacja miejska

Przeprowadzając się do Warszawy, można z powodzeniem zrezygnować z samochodu, ponieważ komunikacja miejska działa znakomicie. Połączenia, które oferuje ZTM są przemyślane pod kątem logistycznym, co sprawia, że bez problemu dotrzemy z najdalszego zakątka miasta do pożądanego przez nas celu. Tabor jest na bieżąco modernizowany, więc na większości linii zarówno tramwajowych jak i autobusowych uświadczymy nowoczesne, niskopodłogowe autobusy i tramwaje. Poza tym, w mieście jest sporo buspasów, co sprawia, że w godzinach szczytu jazda samochodem przy niektórych połączeniach jest jednym z najgorszych możliwych rozwiązań. Ceny biletów również moim zdaniem są całkiem przyziemne, a kształtują się one na poziomie 250 zł za bilet trzymiesięczny mając do dyspozycji wszystkie możliwe środki transportu w obrębie miasta.

Daj lajka!