Życie w Warszawie – poradnik dla osób chcących przeprowadzić się do Warszawy

Dokładnie wczoraj minęło 4,5 roku od momentu mojej przeprowadzki z rodzimego, małego miasta do stolicy Polski. Jakiś czas temu napisałem nie w pełni merytoryczny artykuł o życiu w Warszawie, który pomimo tego, iż został bardzo ciepło przyjęty przez internautów, to pozostawił pewien niesmak. Wychodząc naprzeciw prośbom wszystkim tym, którzy planują przeprowadzkę do stolicy Polski, dziś podzielę się z Wami moimi osobistymi doświadczeniami życia w Warszawie.

To co najważniejsze na początek – mieszkanie

W roku 2008 kiedy postanowiłem przeprowadzić się do Warszawy, zarówno ceny mieszkań jak i popyt na nie był kosmicznie wysoki. Pamiętam jak dziś, kiedy potrafiłem nawet trzy razy w tygodniu przyjeżdżać do Warszawy tylko po to, żeby obejrzeć mieszkanie w beznadziejnym standardzie za zawyżoną cenę oferowane przez agencję nieruchomości. Frustracja zwiększała się wprost proporcjonalnie do liczby dni pozostałych do końca wakacji, po których to postanowiłem ostatecznie się wyprowadzić od rodziców. Nie wiedziałem, że popełniłem największy błąd jaki można zrobić, czyli zbyt późno zacząłem szukać mieszkania. Końcówka lipca, sierpień i wrzesień to w moim odczuciu najgorsze miesiące na znalezienie lokum, ponieważ większość maturzystów precyzuje swoje preferencje dotyczące przyszłych studiów, niejednokrotnie wybierając warszawskie uczelnie. Zdecydowanie najgorszym miesiącem jest wrzesień, kiedy to na prawdę ciężko znaleźć rozsądne mieszkanie w normalnej cenie.

Polecam zatem wszystkim chcącym przeprowadzić się do największego miasta w Polsce, aby zacząć szukać mieszkania w okresie koniec maja – początek lipca, ponieważ wtedy największy odsetek wynajmujących mieszkania – studenci – zaczynają wakacje i często zrywają umowy wynajmu, wracając na wakacje do rodziców.

Każde fajne mieszkanie z którego byłem zadowolony znalazłem pod koniec czerwca, a doświadczenia moich bliskich znajomych są podobne, więc najprawdopodobniej jest to reguła o której warto pamiętać.

Ceny mieszkań

Generalnie rzecz biorąc ceny za własny pokój oscylują w granicach 600 – 1000 zł miesięcznie w zależności od kilku ważnych czynników, czyli: lokalizacja, standard mieszkania, okolica, kim są nasi współlokatorzy. Sensowny pokój w zielonej okolicy, nie daleko metra można znaleźć za 700 zł. Trzeba dobrze poszukać. 😉

Koszty utrzymania życia w Warszawie

Moim zdaniem koszty życia w Warszawie są naprawdę porównywalne do pozostałych miast w Polsce – wyłączając jedynie cenę wynajmu mieszkania, ponieważ za mieszkanie w stolicy płaci się więcej niż w innych miastach w kraju nad Wisłą. Ceny podstawowych produktów spożywczych są w podobnych cenach w sklepach sieciowych, więc chleb w Carrefourze będzie miał podobną cenę w Warszawie czy Bydgoszczy. Powiedzenie, że “Warszawa jest droga” jakoś niespecjalnie do mnie przemawia, a mówią to zazwyczaj Ci, którzy muszą spłacać kredyt na mieszkanie co zabiera im 1/4 rodzinnego budżetu. Z pewnością prywatna wizyta u lekarza czy usługi fryzjerskie będą droższe, aczkolwiek nie są to ceny z kosmosu i przy zarobkach w stolicy, ceny są do zaakceptowania.

Ciężko jest mi pisać o całkowitych kosztach utrzymania, bo dla różnych osób wyrażenie “koszty utrzymania” ma różny wydźwięk. Dla niektórych jest to minimalna kwota wystarczająca do przeżycia, inni zaś wrzucają w koszty cotygodniowe imprezy czy dojeżdżanie samochodem do pracy.  Jeżeli macie konkretne pytania odnośnie kosztów życia, pytajcie w komentarzach – chętnie odpowiem!

Praca

Warszawa jest stolicą Polski i większość szanujących się międzynarodowych firm ma tutaj swoją siedzibę. Bardzo ciekawe analizy przygotował warszawski Urząd Pracy analizując kogo chętnie zatrudnią warszawscy pracodawcy oraz na jakie cechy zwracają najbardziej uwagę. Materiały znajdziecie tutaj i tutaj. Generalnie rzecz biorąc z własnych doświadczeń mogę potwierdzić dane opublikowane przez UP – najważniejsze w poszukiwaniu pracy jest doświadczenie zawodowe, rozwój zawodowy(kursy, certyfikaty), wiedza związana ze stanowiskiem pracy i cechy osobowościowe. Jakieś pół roku temu napisałem obszerny artykuł dotyczący pisania CV oraz rozmowy kwalifikacyjnej, a znajdziesz je tutaj.

W Warszawie publikowanych jest najwięcej ofert pracy, a przeglądać je możesz na bieżąco na przykład tutaj. Specjalista z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym nie powinien mieć problemów, aby znaleźć tu pracę.. Dla chcącego nic trudnego!

Rozrywka i kultura

Warszawa oferuje mieszkańcom pokaźną ilość wszelkiego rodzaju muzeów, galerii, klubów oraz imprez. W Internecie można śledzić na bieżąco wszystkie wydarzenia rozrywkowo-kulturowe, co sprawia, że w mieście ciężko jest się nudzić. Praktycznie każde z muzeów oferuje jeden dzień w tygodniu, kiedy to można za darmo wejść i pooglądać to co oferuje nam dany ośrodek kulturowy. Szczególnie polecam Muzeum Powstania Warszawskiego, które na mnie osobiście zrobiło najlepsze wrażenie.

Komunikacja miejska

Przeprowadzając się do Warszawy, można z powodzeniem zrezygnować z samochodu, ponieważ komunikacja miejska działa znakomicie. Połączenia, które oferuje ZTM są przemyślane pod kątem logistycznym, co sprawia, że bez problemu dotrzemy z najdalszego zakątka miasta do pożądanego przez nas celu. Tabor jest na bieżąco modernizowany, więc na większości linii zarówno tramwajowych jak i autobusowych uświadczymy nowoczesne, niskopodłogowe autobusy i tramwaje. Poza tym, w mieście jest sporo buspasów, co sprawia, że w godzinach szczytu jazda samochodem przy niektórych połączeniach jest jednym z najgorszych możliwych rozwiązań. Ceny biletów również moim zdaniem są całkiem przyziemne, a kształtują się one na poziomie 250 zł za bilet trzymiesięczny mając do dyspozycji wszystkie możliwe środki transportu w obrębie miasta.

Daj lajka!
 • Komunikacja miejska w Warszawie rzeczywiście jest świetna i odbiega od tej w innych miastach. Jeden bilet na busa, tramwaj, metro i dobre ceny. Za 250zł nie przejeździsz miesiąca, a co dopiero trzech 🙂

  • Michał Flisiuk

   Kiedyś nawet to sobie wyliczyłem. Jeżdżąc samochodem tylko do pracy (odległość ok.15km) przy bezpiecznym spalaniu 10l/100km wyszło mi około 200zł. Co jednak z przejazdami poza pracą? Zakupy? Kino? Wyjścia ze znajomymi? Niestety, biorąc pod uwagę ilość przejechanych kilometrów na paliwo musiałbym wydać ponad 300zł. Wygoda jest nieporównywalna z autobusem, lecz do tego dochodzą opłaty serwisowe, wymiany opon, oleje..

   Ja pozostaję przy modelu – samochód w weekendy i na dłuższe trasy, a w tygodniu – komunikacja miejska.

 • Ja również przeprowadziłem się i żyję obecnie w Warszawie 🙂

  Obecnie panuje kryzys na rynku nieruchomości, więc trzeba się targować.

  Na pewno nie żałuję, że przeprowadziłem się do Warszawy,

  Sporo możliwości 🙂

  • Michał Flisiuk

   To fakt, warto negocjować stawki mieszkania w szczególności jeżeli ogłoszenie jest bezpośrednio od właściciela. Często właściciele idą na ustępstwa i udaje się coś opuścić – no chyba, że na Twoje miejsce 10 chętnych. 🙂

 • lololo

  Warszafka? Po moim trupie,

  • Michał Flisiuk

   Nikt Ci przeprowadzać się nie każe 😉

 • Zastanawiam się kiedy podobne udogodnienia “karta miejska” pojawią się w innych miastach. Na przykład w Łodzi dużo się o tym mówi, natomiast mało robi. Wydaje mi się, że kluczem tutaj jest kwestia “nieinteraktywności” wyższych władz. Jak Łódzkie MPK robi wdrożenie IT, na przykład migawki, to niestety system dopiero po dwóch latach funkcjonuje jak należy. Bo to oczywiste, że urzędnicy starej daty chcą wpływać na kształt systemu. Dopóki to się nie zmieni, będzie źle (no może oprócz Warszawy 🙂 )

 • Maniek

  Wszystko zależy od człowieka – jedni lubią żyć w pędzącym mieście, inni natomiast ciszę i spokój. Ja mieszkam w Warszawie od roku. Fakt, komunikacja miejska jest całkiem dobra, jednakże korki na drogach niekoniecznie. Mimo wszystko lubię żyć w biegu, stąd też podoba mi się tutaj.

  EDIT: Linki dozwolone do wartościowych stron, preclom podziękujemy.

 • Everythink

  Sam nie mieszkam w stolicy, ale te informacje pokrywają się z informacjami moich znajomych, którzy niedawno znaleźli tam miejsce dla siebie.

  EDIT: Linki dozwolone do wartościowych stron, preclom podziękujemy.

 • Dziękuję za artykuł, to było bardzo interesujące, aby przeczytać o Warszawie

 • Póki co bywam w Warszawie, ale wiem, że w końcu tam zamieszkam. Artykuł świetny – dodałbym tylko jedno: przyjeżdżając z prowincji (dla mieszkańca Warszawy może nią być i Szczecin), warto pozbyć się uprzedzeń i kiepskich opinii o tym mieście i jego mieszkańcach. Niestety krąży ich bardzo wiele i 99 % nie ma potwierdzenia w rzeczywistości. Często są to opinie od osób, które w Warszawie albo nigdy nie byli, albo byli i ich trochę przeraziła. Warszawę trzeba odkrywać samodzielnie, uczyć się jej i samemu dochodzić do jej wad i zalet. Pokochanie tego miasta nie będzie wtedy problemem.

 • Zamierzam przeprowadzić się do Warszawy na czas studiów i prawdopodobnie też po ich ukończeniu. Artykuł był dla mnie bardzo pomocny. Mieszkam na wsi i nie jestem przyzwyczajony do “szybkiego”, miejskiego stylu życia, ale będę musiał przywyknąć. Gorąco dziękuję za artykuł.

 • Warszawa jest zdecydowanie miastem zapchanym, w sumie nie ma się co dziewic to przecież stolica. Dziwi natomiast to, że jest tak katastroficznie skomunikowana. To przecież jedyna stolica Europy, która nie posiada obwodnicy.

 • Jakże cenne i praktyczne porady..Szczególnie podoba mi się wstawka kosztach okiem tych mających zbyt wiele kredytów..Szkoda też że bilet na autobus ciągle drożeje.. ale oczywiście można na dwóch kółkach się przemieszczać:-)

 • Mieszkam w Warszawie od urodzenia. Z większością kwestii, które tutaj zostały opisane się zgodzę. Jednak mówię zdecydowanie NIE akapitowi nawiązującemu do Komunikacji miejskiej. Kto może przesiada się do auta. Serio.

 • Katarzynka

  Możliwe, że za jakiś czas będę miała okazje przeprowadzić się do Warszawy, ale wszystko zależy od tego jak mi pójdzie rozmowa kwalifikacyjna … Nie przeraża mnie kwestia zorganizowania się tu , ale nie ukrywam, że trochę boje się samotności, bo przeprowadzałabym się sama.
  Powiedzcie mi czy wy mieliście podobne odczucia i czy dość szybko zleźliście sobie nowych znajomych ?:)

 • Ook

  Komunikacja naprawdę jest świetna … Autobusy ( w tym ekspresowe i przyspieszone ) , Tramwaje ( W godzinach szczytu czekając w Centrum na tramwaj nie czeka się dłużej niż 0,5-1,5 minuty [poza linią północ południe ; ciąg ulicy Marszałkowskiej ]) , Metro ( w godzinach szczytu co 2-3 minuty ale i tak nieraz trzeba przepuścić 1-2 pociągi żeby udało się wsiąść ) to naprawdę priorytetowy środek komunikacji w linii Północ-Południe po lewobrzeżnej stronie … ,oczywiście SKM ( Jeździ z częstotliwością co około 30 minut … szczególnie przydatna w komunikacji między dalekimi dzielnicami lub miast w aglomeracji z centrum ) … Dochodzą jeszcze WKD ( W.Śródmieście – Grodzisk/Milanówek ) jedzie przez piękne miasta ogrody np.Podkowa Leśna i do tego Koleje Mazowieckie dzięki którym można poruszać się po Warszawie i Aglomeracji ( ale tylko posiadając bilety 24godzinne lub dłuższe ) na linii średnicowej w godzinach szczytu pociągi KM i SKM odjeżdżają co 3 minuty w każdym kierunku po czym za Warszawą Zachodnią lub Wschodnią rozjeżdżają się w swoje kierunki … Pozdrawiam i życzę udanych podróży Komunikacją Miejską 🙂

 • Nareszcie wynająłem i to poprzez ten serwis chcewynajac.pl szybko i
  sprawnie oglądałem mieszkania wybrane. Dzięki za pomoc. Będę was polecała
  znajomym z uczelni

 • Paulina Gaworska

  Dzięki za tak obszerne informacje, właśnie tego mi było trzeba, ponieważ od niedzieli będę w stolicy:) Jak na razie moje szukanie pracy ciągle trwa, ale rozumiem, że w mojej branży wymaga to czasu.Pozdrawiam:)

 • Michalina Kozioł

  Warszawa to piękne miasto… akurat w Łazienkach odbywa się ciekawa wystawa 🙂 http://www.kreatywna.pl/kultura/wydarzenia/wystawa-zycie-innych-w-lazienkach-krolewskich/

 • Kinia

  Zapraszam na mojego bloga(życie dwudziestolatki, która rozpoczęła studia i szuka doświadczeń dzięki inspiracji autorów blogów!)
  -> http://drobnostek-swiat.blogspot.com/

  Na Twój wpadam i poczytuję od czasu do czasu, powodzenia w pisaniu!