Dlaczego nie masz motywacji? 3 rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę

Jest poniedziałek rano. Dzwoni budzik. Otwierasz oczy i Twoja pierwsza myśl to: „Boże jak mi się dziś nie chce!”. Na myśl o nauce lub pracy od razu na Twej twarzy maluje się niesmak i przygnębienie.

Walczysz ze sobą kilkanaście minut wyłączając w budziku kolejne krótkie drzemki. Finalnie zmuszasz się, aby wstać z łóżka i zająć się nauką lub pracą, ale czujesz, że idzie Ci to jak po grudzie.

Znasz to skądś? Czy kiedykolwiek tego doświadczyłeś? Myślę, że z pewnością.

Powiem Ci więcej – sam doskonale pamiętam takie poranki, kiedy jedyne na co miałem ochotę to zamknąć oczy, okryć się kołdrą i przekręcić się na drugi bok.

Nie martw się, nie jesteś wyjątkiem. Problemy z motywacją dotyczą większość ludzi, nawet tych, którzy z boku wyglądają jak „chodzący sukces”. Na szczęście da się coś z tym zrobić.

W poniższym artykule znajdziesz wskazówki dotyczące najważniejszych obszarów życia, na które powinieneś zwrócić uwagę jeśli chcesz zadbać o naturalną motywację. I nie, nie będą to błahe rady w stylu: „Weź się w garść”.

Obiecuję Ci merytoryczną podróż przez najważniejsze zagadnienia, które przeprowadzą Cię krok po kroku przez proces budowania motywacji.

Jeśli czytasz ten artykuł, najprawdopodobniej masz problemy z motywacją. Nie potrafisz zmotywować się do tego, aby zacząć ćwiczyć na siłowni. W pracy ciężko zebrać za to co masz do zrobienia i popadasz w prokrastynację. W szkole nie chce Ci się odrabiać pracy domowej i Twój wzrok automatycznie szuka smartfona, bo jest ciekawszy niż nauka.

Jeżeli doświadczasz chronicznych problemów z motywacją, powinieneś zwrócić uwagę na tych 7 ważnych aspektów życia

1. Sen. Upewnij się, że śpisz wystarczająco dobrze.

Celowo postawiłem sen na pierwszym miejscu, bo wiele osób go zaniedbuje. Jeśli należysz do ludzi, którzy uważają, że „sen to strata czasu” to przeczytaj kilka razy co napisałem w tym rozdziale i weź to sobie głęboko do serca, ponieważ tu może tkwić problem.

Zdrowy człowiek potrzebuje około 7-8 godzin snu, aby w pełni zregenerować siły przed kolejnym dniem. Czy tyle faktycznie śpisz?

Jeśli nie, wskazówka #1 dla Ciebie – zacznij więcej spać.
Jeśli tak, wskazówka #2 dla Ciebie – zwróć uwagę na jakość Twojego snu.

Dlaczego to takie ważne?

Sen to podstawowa funkcja biologiczna człowieka, podczas której dochodzi do regeneracji tkanek i komórek. Ciało i umysł są ściśle powiązane ze sobą, więc trudno oczekiwać, że zmęczone kiepskim snem ciało będzie wyjątkowo zmotywowane.

Są dowody naukowe na to, że kiepskiej jakości sen wpływa na poziom nastroju kolejnego dnia.

Aż 30% osób odczuło obniżenie nastroju w dniu poprzedzającym sen, który został przerwany 1.

Wiele osób, które szukają leczenia na słabą jakość snu ma objawy spójne z depresją. 2

Wskazówka #1 dla Ciebie – zacznij więcej spać.

W jaki sposób więcej spać?

  • Zacznij powoli – np. przez cały tydzień spróbuj się położyć 20 min wcześniej, w kolejnym tygodniu 30 min wcześniej i tak dalej. Znajdź taką ilość snu, dzięki której będziesz czuł się wyspany.
  • Spróbuj wstać odrobinę później np. 20 min później niż zwykle.

Na jakość snu składa się wiele czynników, które odbijają się na poziomie energii kolejnego dnia. Oto najważniejsze czynniki:

Wskazówka #2 dla Ciebie – zwróć uwagę na jakość Twojego snu.

Sprawdź jak dobrze śpisz wykonując krótki test:

[ays_quiz id=’2′]

Z testu wychodzi na to, że jest obszar do poprawy jakości Twojego snu? No więc masz nad czym pracować.

Jak to naprawić?

Jeśli chcesz zadbać o podniesienie jakości snu, najpierw powinieneś zacząć mierzyć jakość Twojego snu, aby mieć punkt odniesienia.

Test, który przed chwilą wykonałeś to tylko krótki wstęp do tego co można poprawić, aby spać lepiej, ale to tylko ogólne wytyczne.

Do mierzenia jakości snu pomocna będzie opaska typu „smart band”, smartwatch lub inteligentny pierścień. Urządzenia te monitorują podstawowe funkcje życiowe takie jak tętno, natlenienie krwi, temperaturę ciała oraz ruchy podczas snu, aby na tej podstawie ocenić jakość Twojego snu.

Jakie urządzenie wybrać?

Ja osobiście używam opaski Fitbit Charge 5. Wybrałem ją, ponieważ na podstawie licznych testów na kanale „The quantified Scientist”, więcej szczegółów możesz dowiedzieć się tutaj. W skrócie, TOP3 opasek najdokładniej mierzących sen to:

  1. Fitbit Charge 5
  2. Fitbit inspire
  3. Garmin Vivo Move Sport 3

1.

fitbit charge 5

Fitbit Charge 5

2.

Fitbit Inspire

Fitbit Inspire

3.

GARMIN Vivomove Sport

Garmin Vivo Move Sport 3

Ja ze swojej strony polecam TOP3 opasek, które według tego testu (link) najlepiej mierzą sen.

[zdjęcie, screenshot]

Po więcej informacji na temat snu zapraszam Cię do artykułu „jak spać mniej i być wyspanym”?

Czy tyle śpisz? Czy wiesz jaka jest jakość Twojego snu?

2. Odżywianie się. Sprawdź czy Twoja dieta jest odpowiednia

Dieta i sposób odżywiania się ma ogromny wpływ na Twój bazowy poziom motywacji, począwszy od tego w jakich porach jesz, co jesz i jak jesz.

Kiedy jesteśmy głodni, nasze ciało łaknie jedzenia – im bardziej bogate w kalorie, cukier i tłuszcze tym bardziej go pożądamy. To dlatego mając do wyboru brokuła i czekoladę, większość z nas wybierze czekoladę.

Dlaczego to takie ważne?

Jedzenie to niezbędne paliwo dla prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Jak doskonale pewnie wiesz, człowiek składa się z miliardów komórek, tysięcy tkanek i dziesiątek organów. W Twoim ciele krążą setki molekuł, które regulują najważniejsze funkcje życiowe – takie jak rytm okołodobowy, bicie serca, czy trawienie.

Do tych molekuł należą m.in:

  • hormony – hormony tarczycy, testosteron / progesteron, kortyzol, insulina
  • neuroprzekaźniki – serotonina, dopamina, adrenalina, acetylocholina
  • enzymy – np. enzymy trawienne, trzustkowe czy wątrobowe
  • i wiele wiele innych

One wszystkie produkowane są w Twoim ciele z białek i tłuszczy, które przyjmujesz w diecie. Nie dziw się zatem, że jeśli jesz fast-foody i pijesz gazowane napoje to z Twoim organizmem może być coś nie tak. Oczywiście bardzo uogólniam, ale próbuję Cię uwrażliwić na rolę diety w Twoim życiu.

Wskazówka

3. Sposób myślenia i podejście. Czy masz odpowiednie podejście?

Źródła

  1. https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/depression-and-sleep-understanding-the-connection
  2. https://www.sleepstation.org.uk/articles/sleep-and-emotions/how-depression-affects-our-sleep/

Polecane książki

Leave a Comment