Słomiany zapał; jakie są jego przyczyny i jak z nim walczyć

Spełnienie własnych marzeń, pragnień, realizacja wyznaczonych sobie celów pozytywnie wpływa na samoocenę oraz pomaga zwiększyć pewność siebie. W praktyce realizacja celów krótkoterminowych jest zdecydowanie prostsza i bardziej realna niż tych długoterminowych. Gdy bowiem na drodze do osiągnięcia sukcesu pojawiają się nieoczekiwane przeszkody, a projekt jest okupiony długookresowym wysiłkiem okazuje się, że umiejętność wytrwałego dążenia do celu jest niezwykle trudna.

Pozorne powody braku konsekwencji w działaniu

Każdy może przedstawić inne powody, dla których zrezygnował z realizacji swojego planu, gdyż każda sytuacja jest wyjątkowa i musi być traktowana indywidualnie. Wśród najczęściej wymienianych powodów rezygnacji z pracy nad danym projektem pojawiają się te związane z brakiem czasu, pieniędzy, wsparcia itp. Tak naprawdę są to jednak tylko wymówki, które pozwalają usprawiedliwić bierność w działaniu i utrzymać swój nieskazitelny, wykreowany wizerunek wytrwałej i konsekwentnej osoby, która przecież dba o swój rozwój osobisty.

Przyczyny słomianego zapału

Przyglądając się bliżej istocie słomianego zapału okazuje się jednak, ze jej podłoże tkwi znacznie głębiej. Jedną z przyczyn wydaje się być styl życia, jaki obecnie jest propagowany. We współczesnym świecie istnieje ciągła potrzeba dążenia do rozwoju, ale tego nastawionego na szybkie efekty. Długoterminowe cele godzą w osobistą wygodę i nastawienie na widzialne gołym okiem, szybkie rezultaty. Pojawienie się przeszkody na drodze do celu sprawia, że pojęcie automotywacji zatraca dla niektórych swój sens.

Innym powodem zaniechania konstruktywnych działań jest obawa przed porażką, która mogłaby poważnie nadszarpnąć wykreowany wizerunek. Dla osoby, która odniosła porażkę strach jest jeszcze bardziej paraliżujący, gdy pojawia się groźba, że świadkiem tej porażki będzie jej rodzina, przyjaciele, sąsiedzi itp., innymi słowy wszystkie te osoby, z którymi spotyka się na co dzień i na których zdaniu jej zależy.

W tym momencie dochodzimy do najważniejszego z powodów ostygnięcia zapału, a mianowicie- ,,braku utrwalonej w pamięci wizji swojej przyszłości”. Gdy cel, do którego się dąży znika z oczu często pojawiają się chwile zwątpienia poparte pytaniami o sens przedsięwzięcia, jego opłacalność, korzyści itp.

Jak możesz sobie pomóc?

Jeśli tobie również ,,słomiany zapał” nie jest obcy to wiedząc, gdzie tkwią jego przyczyny zastanów się jak z nim walczyć. Ważne byś zawsze przed oczami miał cel, do którego osiągnięcia dążysz. Miej świadomość, że każde zadanie wymaga wysiłku i cierpliwości. W myśl zasady dobra organizacja matką sukcesu wyznaczaj sobie małe, priorytetowe zadania i ciesz się z każdego, nawet najmniejszego osiągnięcia- pomyśl, że zrobiłeś mały kroczek, który przybliżył cię do osiągnięcia celu. Napisz na kartce swój cel i codziennie powtarzaj go sobie. Zawsze mów ,,chcę to zrobić”- nie: ,,muszę to zrobić”. W chwilach zwątpienia przywołuj w swojej wyobraźni uczucia, które będą tobie towarzyszyć, gdy osiągniesz to co zaplanowałeś. Powieś na ścianie obraz motywujący cię do pracy, posłuchaj ulubionej muzyki- odpręż się. Pomyśl o tym co już udało ci się osiągnąć. Przede wszystkim jednak uwierz w to, że możesz, że dasz radę! Postaw na optymizm i pogodę ducha!

Daj lajka!